Rover „Curiosity“ uspio da snimi blještave oblake na Marsu
(Izvor: NASA)

Rover „Curiosity“ uspio da snimi blještave oblake na Marsu

Američka svemirska agencija NASA objavila je snimke neobičnih atmosferskih pojava na Marsu koje je zabilježio rover Curiosity, a koje mi Zemljani ne možemo i da zamislimo – sjajne oblake u duginim bojama koji se sastoje uglavnom od kristalizovanog ugljen-dioksida, umjesto vode.

Naša susjedna, Crvena planeta je suha, ledena pustinja, ali u njenoj tankoj atmosferi još uvijek ima oblaka koji se formiraju dovoljno često i utiču na njenu klimu. Marsovski oblaci razlikuju se od onoga na šta smo navikli na Zemlji, gdje se kišni oblaci uglavnom sastoje od vodene pare. Na Marsu se oblaci sastoje od sitnih komadića leda koji se kristališu oko mineralnih čestica prašine.

Prije dvije zemaljske godine, NASA-in rover „Curiosity“ je uočio oblake koji su preletili iznad njega ranije nego što se očekivalo. U martu, dok je Crvena planeta prolazila kroz isto marsovsko godišnje doba, robotski istraživač, veteran, je imao spremne kamere uperene za opsežno snimanje neba.

Ovi snimci su doveli do nekih neobičnih zaključaka o prirodi atmosferskih pojava na Marsu, izvijestio je NASA-in tim.

Činilo se da su oblaci svježe formirani i da putuju na većoj nadmorskoj visini od uobičajene, od oko 60 kilometara. Temperatura u tom dijelu atmosfere je dovoljno niska da dođe do kristalizacije ugljen-dioksida.

Kristalizovan ugljen-dioksid nije neobična pojava na Marsu. U stvari, njegove polarne kape, koje se sastoje od zaleđene vode, prekrivene su relativno tankim slojevima zaleđenog ugljen-dioksida.

Tokom marsovskog leta, taj zaleđeni ugljen-dioksid isparava, dok je onaj na južnom polu trajan, mada mu debljina varira u zavisnosti od sezone.

Oblaci koje je „Curiosity“ fotografisao bili su također neobični i zbog sjaja i boje koja se prelivala u svim bojama duge, što se ne dešava tako često na Marsu. Do ove pojave dolazi zato što kristali leda propuštaju svjetlost zalazećeg Sunca.

„Uvijek me zadive te boje koje se pojavljuju – crvena, zelena, plava i ljubičasta“, rekao je Mark Lemon, naučnik koji se bavi proučavanjem atmosfere u Svemirskom naučnom institutu u Boulderu, u Koloradu.

federalna.ba/rt.com

NASA Curiosity