Kakva je budućnost Pokreta za državu - epilog u narednim danima
U krnjem sastavu i iza zatvorenih vrata, Pokret za državu održao je sastanak. Riječ je koliciji unutar koje su se okupile probosanske stranke iz FBiH koje imaju ogranke i u RS-u, a sa idejom da aktivno učestvuju u radu institucija RS-a. No, zbog varnica do kojih je došlo nakon kandidature Sevlida Hurtića za državnog ministra za ljudska prava i izbjeglice, SDA, DF i Stranka za BiH ne isključuju mogućnost iz Pokreta izađu. Jer, kako tvrde, izašlo se iz okvira djelovanja koji je ranije dogovoren.
Ima li Pokret za državu budućnost i hoće li i na koji način djelovati i opstati ukoliko iz njega istupe stranke koje su su na neki način bile i njegov začetnik, pitanje je koje se sve glasnije postavlja u bh javnosti. Upravo se na njega očekivao odgovor od današnjeg sastanka pokreta u Banjoj Luci koji je održan u krnjem formatu - prisustvovali su predstavnici SDA, PDA, DF-a i BH Zelenih. No, bez konkretnog odgovora.
“Sad se to reflektira, nažalost, i na sam Pokret za državu, ali Pokret za državu će preživjeti te turbulencije. 2-3 stranke mogu izaći, možda će 2-3 nove doći - ali Pokret za državu će nastaviti da radi, Klub zastupnika Pokreta za državu će nastaviti dalje da radi”, kazao je Mirsad Duratović, potpredsjednik Narodne skupštine RS-a.
Duratović: Pokret za državu će preživjeti sve turbulencije
Podsjećanja radi, neslaganje oko rada koalicije počelo je već pri izboru delegata u Klub Srba državnog parlamenta. Ishod toga bio je četvrti delegat SNSD-a u Domu naroda, koji SNSD-u daje mogućnost blokade, koje su imali i u protekle četiri godine. Ipak, ovo je, uz kandidaturu Sevlida Hurtića za državnog ministra ljudskih prava i izbjeglica, bio okidač da pojedine stranke najave čak i mogućnost izlaska iz Pokreta za državu u koji su se ujedinili kako bi zajedno djelovali u entitetu RS i pokušali osvojiti neko mjesto u intitucijama tog entiteta. Najnovije neslaganje s odlukama i djelovanjima Pokreta iskazali u Stranci za BIH
Pokret za državu nema podršku Stranke za BiH
Izgubljena je svrha koalicije, kazali ranije i u Stranci demokratske akcije, ali nisu zvanično donijeli odluku da Pokret napuste. Iako je Pokret za državu ovim činom dobio funkciju na državnom nivou, pojedini su, uključujući SDA, smatrali da je Hurtić samo poluga SNSD-u za stvaranje vlastitih mehanizama upravljanja. Zbog, kako kažu, samoinicijativnih odluka pojedinaca, koje nisu usaglašene sa svim strankama u koaliciji, moraju pronaći način za zaštitu interesa Bošnjaka u RS-u.
Ramić o odnosu unutar Pokreta za državu: Jedan dio ljudi iz SDA je rušio vlastite kandidat...
Potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Mirsad Duratović, kojeg je DF prije nekoliko dana isključio iz stranke zbog djelovanja koje su okarakterisali kao samiinicijativno i bez dogovora sa centrolom stranke, tvrdi ne vidi osnov za navedene optužbe.
Duratović isključen iz DF-a zbog podrške Hurtiću
Kako kaže, Pokret za državu je formiran da bi štitio interese države BiH i on to i čini: “Mi ćemo sjesti i razgovarati pa ćemo vidjeti šta ćemo i kako ćemo. Možda iz Stranke za BiH smatraju da je raspored pozicija, ili nešto drugo, smisao ugrupnjavanja ovih stranaka i formiranja Pokreta za državu. Međutim, zastupnici i delegati u Vijeću naroda koji dolaze iz Pokreta za državu su već pokazali i dokazali da će i u NSRS-u i u Vijeću naroda štitit interese države BiH, a to i jeste osnov zbog kojeg je formiran – a i samo ime kaže - Pokret za državu”.
Saša Grbić, šef Kluba zastupnika Pokreta za državu u NSRS-u, navodi također da je opstanak pokreta neupitan jer je on, kako tvrdi, jedina bosanskohercegovačka reprezentacija u RS-u. Bilo kako bilo, nešto više informacija moglo bi biti poznato kroz 10-ak dana, kada bi predstavnici Pokreta trebali održati sastanak sa SNSD-om kako bi bilo iole jasnije u kojem će obimu Pokret nastaviti djelovanje u RS-u.
federalna.ba