Žensko ime i sićušne skice pronađene u 1300 godina starom srednjovjekovnom tekstu

Žensko ime i sićušne skice pronađene u 1300 godina starom srednjovjekovnom tekstu

Skoro 1300 godina niko nije znao da postoji. Ime visokoobrazovane Engleskinje, potajno izgrebano na stranicama rijetkog srednjovjekovnog rukopisa iz osmom stoljeća koje je bilo nemoguće pročitati. Sve do sada.

Akademici su otkrili da je staroenglesko žensko ime Eadburg više puta urezano u površinu religijskog teksta, koristeći metodu koja ga je držala skrivenim od golog oka više od 12 stoljeća.

Tajno pisanje imena žene konačno je otkriveno kada su istraživači u knjižnici Bodleian u Oxfordu upotrijebili vrhunsku tehnologiju za snimanje 3D površine drevnog rukopisa, latinske kopije Djela apostolskih koja je nastala u Engleskoj između 700 i 750 godine.

Ovo je prvi put da je ova tehnologija, koja može otkriti "gotovo nevidljive" oznake tako plitke da mjere otprilike petinu širine ljudske vlasi, korištena za snimanje bilješki na površini rukopisa.

"Postoji samo ograničen broj preživjelih ranosrednjovjekovnih rukopisa koji sadrže jasne interne dokaze o tome da ih je žena stvorila, posjedovala ili koristila", rekla je Jessica Hodgkinson, doktorandica na Univerzitetu Leicester koja je otkrila dok je istraživala svoju tezu o ženama i ranosrednjovjekovnim rukopisima.

"Većina ovih rukopisa je s kontinenta - puno je rjeđe pronaći dokaze o tome u preživjelim rukopisima koji su napravljeni i korišteni u geografskom području koje sada zovemo Engleska." Ispisivanje imena Eadburg na knjizi tiho je potvrdilo njenu moć i visok status u vrijeme kada je samo nekoliko elitnih, visoko obrazovanih žena moglo pisati i čitati i staroengleski i latinski. “To je iznimno značajan i vrlo snažan tekst – riječ Božja, prenesena preko apostola. I mislim da bi to mogao biti barem dio razloga zašto je netko odlučio upisati ime Eadburg, tako da je bila blizu toga.” Nije jasno zašto je ime napisano tako kradomice, suhom iglom, a ne tintom. “Možda je to bilo povezano s resursima kojima je ta osoba imala pristup. Ili je možda zbog želje da se ostavi trag ime te žene stavljeno u ovu knjigu, a da to nije bilo stvarno očito, rekla je Hodgkinson. “Moglo je postojati određeno poštovanje prema tekstu, što je značilo da je osoba koja je napisala svoje ime pokušavala ne odvratiti od Svetog pisma niti se natjecati s Božjom riječi.”

Značajno je da je ime Eadburg strastveno urezano na marginama rukopisa na pet mjesta, dok se skraćeni oblici imena pojavljuju još 10 puta.

To sugerira da je vjerovatno sama Eadburg bila ta koja je napravila oznake. “Mogla sam razumjeti zašto bi neko jednom mogao napisati tuđe ime. Ali ne znam zašto biste tuđe ime pisali toliko puta", rekla je Hodgkinson. Staroengleska transkripcija i sićušni, grubi crteži figura – u jednom slučaju, osobe s raširenim rukama, koja poseže za drugom osobom koja podiže ruku da ih zaustavi – također su otkriveni urezani na maloj knjizi, koja je jedva veći od A5 pamfleta.

Hodgkinson se nada da će daljnja istraživanja otkriti značenja ovih brojki i drevnog prepisa, koji se dosad pokazao nemogućim za prijevod.

Također se nada da će na kraju otkriti tko je bio Eadburg. Određene značajke rukopisa sugeriraju da je knjiga nastala u Kentu, gdje je žena po imenu Eadburg sredinom osmog stoljeća bila opatica ženske vjerske zajednice u Minster-in-Thanetu. Međutim, postoji još najmanje osam poznatih kandidata za tu ulogu. Ali bez obzira na to da li se ove misterije ikada riješe ili ne, za Hodgkinsonovu postoji nešto vrlo osnažujuće i značajno u otkriću Eadburgova imena. "Ipak, do danas postoji taj ljudski poriv da ostavite trag svoje prisutnosti na nečemu što vam ima smisla ili je zapis o tome gdje ste bili", rekla je. “Ne znamo baš puno o Eadburgu, ali sada, zbog ove nevjerojatne tehnologije, vidjeli smo njezino ime, znamo da je bila tamo. Ona je ovdje, u ovoj knjizi – i govori kroz stoljeća.”

federalna.ba/The Guardian

ime stari tekst