Upozorenje obavještajaca: Mar-a-Lago magnet je za špijune
(Izvor: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)

Upozorenje obavještajaca: Mar-a-Lago magnet je za špijune

Mar-a-Lago – odmaralište i rezidencija u Palm Beachu gdje je Donald Trump navodno pohranjivao nuklearne tajne među gomilu visoko povjerljivih dokumenata 18 mjeseci otkako je napustio Bijelu kuću – magnet je za strane špijune, upozorili su bivši obavještajni dužnosnici. Washington Post je izvijestio da je dokument koji opisuje neodređenu odbranu strane vlade, uključujući njene nuklearne sposobnosti, bio jedan od mnogih vrlo tajnih dokumenata koje je Trump odnio iz Bijele kuće kada je napustio ured u januaru 2021.

Tu su bili i dokumenti s oznakom SAP, za posebne pristupne programe, koji se često odnose na operacije američkih obavještajnih službi i čije je kruženje strogo ograničeno, čak i među administrativnim dužnosnicima s najvišom sigurnosnom provjerom.

Potencijalno najviše uznemirujući od svih, postojali su dokumenti s oznakom HCS, Humint Control Systems, koji su uključivali ljudske obavještajne podatke prikupljene od agenata u neprijateljskim zemljama, čiji bi životi bili u opasnosti ako bi im identitet bio kompromitiran. Ured direktora Nacionalne obavještajne službe provodi procjenu štete koja je usredotočena na osjetljivost dokumenata, a američki dužnosnici rekli su da je posao protuobavještajne službe FBI-a da procijeni ko im je mogao pristupiti.

Široko je to polje. Dom bivšeg predsjednika s historijom opčinjenosti stranim autokratama, nepovjerljivog prema američkim sigurnosnim službama i hvalisavog znanja o tajnama, očita je meta stranih obavještajnih službi. "Znam da stručnjaci za nacionalnu sigurnost unutar vlade, moje bivši kolege, odmahuju glavama kolika je šteta mogla biti učinjena", rekao je John Brennan, bivši direktor CIA-e, za MSNBC.

“Siguran sam da je Mar-a-Lago bio na meti ruskih obavještajnih i drugih obavještajnih službi tokom posljednjih 18 ili 20 mjeseci, i da su mogli dovesti pojedince u taj objekt i pristupiti tim sobama u kojima su ti dokumenti bili i napravili kopije tih dokumenata, to bi i učinili.”

Prošli je mjesec Projekt izvještavanja o organiziranom kriminalu i korupciji izvijestio da se migrantica iz Ukrajine koja govori ruski mogla družiti s porodicom i prijateljima bivšeg predsjednika u Mar-a-Lagu, predstavljajući se kao Anna de Rothschild, nasljednica bankarske dinastije.

Inna Yashchyshyn, kći vozača kamiona koji je emigrirao u Kanadu, veselila je okolinu pričama o vinogradima i imanjima i odrastanju u Monaku, a čak je i lično upoznala bivšeg predsjednika, fotografiravši se s njim na terenu za golf.

Nema dokaza da je Yashchyshynijeva bila špijun, ali taj detalj naglašava koliko je lako ući u Mar-a-Lago. Tokom Trumpovog predsjedničkog mandata, dvije su Kineskinje u različitim prilikama uhvaćene kako neovlašteno ulaze na taj posjed.

Jedn od njih, Yujing Zhang, posjedovala je četiri mobilna telefona, laptop, prenosivi hard disk i flash pogon za koji je kasnije utvrđeno da nosi zlonamjerni softver. U njenoj hotelskoj sobi istražitelji su pronašli devet USB diskova, pet SIM kartica i uređaj "detektor signala" za uočavanje skrivenih mikrofona ili kamera. Proglašena je krivom za nezakonit ulazak u zabranjenu zgradu i davanje lažnih izjava saveznom službeniku te deportirana u Kinu 2021.

Gosti, pozvani ili ne, nisu jedini sigurnosni problem. Godine 2021. Trumpova organizacija tražila je 87 stranih radnika za radna mjesta u Mar-a-Lagu, s plaćama od 11,96 dolara po satu.

“Svaka kompetentna strana obavještajna služba, bilo one koje pripadaju Kini, one koje pripadaju Iranu, Kubi, svakako uključujući Rusiju su … i bile su zainteresirane za dobijanje pristupa Mar-a-Lagu,” rekao je za MSNBC Peter Strzok, bivši zamjenik pomoćnika direktora protu- obavještajne službe u FBI-u.

federalna.ba/The Guardian

Mar-a-Lago Donald Trump povjerljivi dokumenti