videoprilog Branke Dakić (Federacija danas)

U RS-u nedostaje više od 3.000 radnika u ugostiteljstvu i turizmu

Republika Srpska se u posljednjih nekoliko godina suočava sa problemom nedostatka radnika. Najpogođenije grane su ugostiteljstvo i turizam, naročito u ljetnim mjesecima, kada veliki broj radnika odlazi na privremeni rad u zemlje regiona.

Pored onih koji su trajno napustili našu zemlju, sve je više i onih koji u potrazi za boljim primanjima, odrađuju sezonske poslove, uglavnom u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Najtraženiji su konobari, kuhari i radnici u turizmu. Zato ugostitelji u Banjoj Luci vape za konobarima i, kako kažu, svaka godina sve je teža.

„Plate na hrvatskom i crnogorskom primorju su u eurima, a i cijene njihovih proizvoda, treba da radimo na tome da vidimo kako da mi dođemo do tih viših cijena, pa bismo bili u mogućnosti da damo plate koje oni imaju", kazap je Goran Kurtinović, predsjednik UO Udruženja poslodavaca turizma i ugostiteljstva Horeca.

Neki od ugostitelja uveliko razmišljaju i o zatvaranju lokala, tvrdi naš sagovornik. Povećanje plate jedini je način da se ovaj negativni trend zaustavi, smatraju sindikalni predstavnici.

„Naši poslodavci moraju da shvate da moraju popraviti primanja naših zaposlenih i da jedino na taj način mogu da zadrže radnike ovdje. Ukoliko se budu ponašali kao do sada i štedjeli na plaćanju radnika, sigurno da će osjetiti i njihove radnje i pretpostavljam da će sigurno doći do gašenja jednog broja kapaciteta u oblasti turizma i ugostiteljstva", upozorava predsjednik granskog sidikata trgovine, turizma i ugostiteljstva RS-a Goran Savanović.

Kako bi zaustavili ili barem smanjili odliv radnika, u Privrednoj komori RS-a, zajedno s Ministarstvom trgovine i turizma i USAID-om provode projekat pod nazivom „Profi program obuke i sertifikacije na radnom mjestu.“ U projektu učestvuje nekoliko hotela i restorana iz Banje Luke i Teslića.

„Taj profi program je dobar i za radnike i za poslodavce, jer radnici koji su niskokvalifikovani ili nekvalifikovani, kroz ovaj program stiču dodatna znanja, stiču sertifikaciju, s akojom poslije mogu da rade u bilo kojoj branši koja je vezana za turizam i ugostiteljstvo", navodi Dejan Rauš, portparol Privredne komore RS-a.

Prema posljednjim podacima Zavoda za zapošljavanje, u RS-u nedostaje više od 3.000 radnika u ugostiteljstvu i turizmu.

federalna.ba

Republika Srpska Radnici turizam ugostiteljstvo