Svečano zatvorene Zimske olimpijske igre 2022. u Pekingu

Nakon 16 dana uzbudljivih takmičenja na Nacionalnom stadionu u Pekingu, glavnom gradu Kine, održana je svečana ceremonija zatvaranja 24. po redu Zimskih olimpijskih igara 2022. godine.

Centralni dio svečanosti bio je defile sportista iz zemalja učesnica Zimskih olimpijskih igara u Pekingu.

Na kraju svečanosti olimpijska zastava je spuštena i predana Italiji, domaćinu sljedećih Zimskih olimpijskih igara 2026. godine.

Posljednjeg dana Zimskih olimpijskih igara igrano je finale hokejaškog turnira u kojem je Finska pobijedila selekciju Ruskog olimpijskog komiteta (ROK) rezultatom 2:1, te tako osvojila prvo olimpijsko zlato u muškom hokeju.

Najuspješnije zemlje prema osvojenim zlatnim medaljama su Norveška, Njemačka i Kina.

Norveška je osvojila 16 zlatnih medalja, kao i osam srebrnih i 13 bronzanih. Potom slijedi Njemačka sa 12 zlatnih medalja, deset srebrnih i pet bronzanih. Takmičari Kine su se okitili sa devet zlatnih odličja, četiri srebrena i dva bronzana.

Od zemalja iz regije Slovenija je jedina stigla do medalja. Slovenski sportisti su prema broju osvojenih medalja zauzeli 15. mjesto, osvojivši ukupno sedam odličja, dva zlata, tri srebra i dvije bronze.

Sljedeće Zimske olimpijske igre održat će se od 6. do 22. februara 2026. godine u italijanskim gradovima Milan i Cortina d'Ampezzo.