videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Power okupila državno predsjedništvo za stolom, ali ne i na fotografiji

Samantha Power se drugi dan boravka u našoj zemlji sastala sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Na stolu brojne teme. Od ekonomije, politike, korupcije, pa do sankcija. Njih je posljednji na koži osjetio Milorad Dodik. No, sastanak nije izbjegao.

Rijetka prilika kada su članovi Predsjedništva u punom sastavu. Na prvu topla dobrodošlica, a potom, reklo bi se, i ne tako iskrena. Rukovanje može, fotografija ne može. A nakon sastanka pravdanje.

“Prvo, nije predviđeno fotografisanje. Niko me nije obavijestio da to treba”, tvrdi Dodik.

A nakon lošeg prvog utiska, uslijedio je onaj cijelog sastanka iz Dodikovog ugla. Iako Ameriku, inače, na riječima ne štedi, sada nakon posljednjih američkih sankcija, slučajno ili ne, pažljivije je birao riječi. Barem kada je govorio o gošći i finansijskoj podršci koju donosi.

“Veoma mi je drago da sam mogao da primijetim da se u planovima gđe. Power ne pravi razlika između RS i Federacije, da će ona nastaviti da održava projekte i u RS-u, što je za nas bilo važno da taj dio sastanka vezano za USAID ocijenimo pozitivnim i da ostajemo posvećeni saradnji sa osobljem USAID-a”, kazao je Dodik.

Dakle, novac vrti gdje burgija neće. Ali, iako draga, to nije bila jedina tema. Ona nezaobilazna bila je politička situacija. Stav i podrška SAD-a funkcionalnoj BiH poznati, a poznati i stavovi domaćih lidera. Istina, danas svu trojicu nismo čuli, ali od Dodika zato rezime.

“Osim toga što je Željko Komšić ignorisao, pa čak nije ni diskutovao osim protokolarnog uvođenja i izvođenja sa sastanka, ništa drugo nije ni rekao. Samo smo Džaferović i ja razgovarali i debatovali, naravno, na potpuno suprotnim stranama”, navodi Dodik.

Na suprotne strane i različite stvavove domaćih lidera smo navikli, ali poruka SAD-a je jedinstvena i jasna.

“Razgovarala sam sa svakim članom Predsjedništva i pozvala ih da oni budu ti koji rješavaju probleme. Da Predsjedništvo bude to koje će rješavati te probleme, a ne ono koje će ih stvarati. Razgovarali smo o stabilnosti i putu ka ekonomskom razvoju i, da budem iskrena, kao osoba koja je posvećena ekonomskom razvoju ove zemlje, ja sam prenijela poruku da govor o ratu situaciju napretka čini jako teškom”, istakla je Power.

A nakon poruka i upozorenje koje smo, istina, i ranije čuli - SAD u rukama ima sankcije kao alat.

“Sankcije će ostati usmjerene na pojedince. Ako su pojedinci u bilo kojem dijelu ove zemlje korumpirani, mi ćemo reagovati”, poručila je Power.

Osvrnula se Power i na posljednje sankcije Dodiku uz komentar da ne zna sa sigurnošću koji su mu naredni koraci u vezi s institucijama, ali zna, dodala je, da će plan o kojem u bh. javnosti govori o vraćanju nadležnosti samo naštetiti Republici Srpskoj. No, ako uzmemo u obzir i danas ponovljene Dodikove stavove, on od toga plana ne odustaje. Ili sankcije nisu bile dovoljan jak šamar, ili ga je rad domaćeg pravosuđa ohrabrio.

federalna.ba

Samantha Power USAID Milorad Dodik Željko Komšić Šefik Džaferović
UN Denis Bećirović Željko Komšić Rezolucija o genocidu u Srebrenici
0 20.04.2024 09:22
genocid u Srebrenici Željko Komšić Denis Bećirović Zlatko Lagumdžija UN Azir Osmanović
0 19.04.2024 19:10
Željko Komšić Ujedinjene nacije Srebrenica
0 19.04.2024 18:46
Denis Bećirović Željko Komšić Antonio Gutteres
0 19.04.2024 08:55
Denis Bećirović Željko Komšić Alice Wairimu Nderitu UN genocid genocid u Srebrenici
0 18.04.2024 21:38