(Izvor: federalna.ba/Videprilog Kristine Marković (Federacija danas))

Centar za digitalizaciju modernizira poslove kompanija u Hercegovini

Centar za digitalizaciju u Mostaru pomaže kompanijama u Hercegovini digitalizirati svoj posao i to zahvaljujući potpori Njemačke i Europske unije.

Prije dvije godine na Fakultetu strojarstva, računarstva i elektrotehnike na mostarskom Sveučilištu je pokrenuta tvornica za učenje. Mjesto je to gdje studenti uče direktno o proizvodnji i kako učinkovito proizvesti proizvodne količine, koje će biti isplative kupcima.

Dvomjesečnu praksu u tvornici za učenje obavljaju studenti Tomislav i Kristina. Bio je ovo njihov prvi susret s robotom i ostalom novom tehnologijom.

“Jedna sasvim druga stvar je kada mi krenemo ovakve stvari raditi praktično jer to je upravo ono što se traži od nas kako u BiH, tako u bilo kojoj drugoj zemlji jer mi to znanje moramo primjeniti”, kaže Tomislav Antunović, student 5. godine FSRE Sveučilišta u Mostaru.

“Ako već imamo 3D printer da uz svu tu tehnologiju možemo razviti vlastiti proizvod odnosno ove spojnice od karbonskih vlakana. Ovo je printani dio,plastični znači dio koji smo dobili na ultimejkeru”, pojašnjava Kristina Čović studentica 5. godine FSRE Sveučilišta u Mostaru.

Ovi studenti ne strahuju za svoju budućnost i zaposlenje, a fakultet im sada otvara i nove mogućnosti.

“Ovdje je jedna alternativa koju im pokušavamo ponuditi kroz ovaj projekt zajedno sa našim partnerima i mentorima iz Austrije,Finske, Španjolske da razmisle, možda mogu sami svoju kompaniju pokrenuti”, kaže Željko Stojkić, dekan na FSRE Sveučilišta u Mostaru.

A u tome im uveliko pomažu i projekti koji se trenutačno provode na mostarskom Sveučilištu. Također, lokalne kompanije imaju svoje učešće u projektima.

“Fakultet trenutno radi četiri europska projekt, a svaki od njih donira opremu za fakultet. Tako da mi imamo s jednog projekta robota, sa drugog skener, sa trećeg 3D printere i sa četvrtog ćemo imati softvere”, pojašnjava Remzo Dedić, prodekan za znanost i profesor na FSRE Sveučilišta u Mostaru.

“Mi ćemo implementirati cijeli niz edukacijskih radionica koje će u biti biti namijenjene kako predstavnicima lokalnog gospodarstva tako i nastavnicima osnovnih i srednjih škola”, objašnjava Krešimir Rakić, docent na FSRE na području računarstva.

Činjenica je da mikro, mala i srednja poduzeća u BiH zaostaju za digitalizacijom. Nužno je ubrzati procese kako bi bili konkurentniji na europskom tržištu. Od sada, svoje proizvodne procese uveliko mogu olakšati na jednom mjestu koje okuplja poduzetnike i akademsku zajednicu.

federalna.ba/Videprilog Kristine Marković (Federacija danas)

Bosna i Hercegovina Hercegovina kompanije privreda digitalizacija
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike digitalizacija
0 23.04.2024 14:12
Ukrajina Bosna i Hercegovina
0 23.04.2024 11:03
Vijećnica Sarajevo Kanton Sarajevo Bosna i Hercegovina
0 20.04.2024 10:06
potrošačka korpa Bosna i Hercegovina
0 12.04.2024 10:17