videoprilog Ivane Đurđević Bajić (Federacija danas)

Osnažiti žene i podizati svijest o značaju prijavljivanja svakog oblika nasilja

„Izazovi, dobre prakse i unapređenje rada Sigurnih kuća i specijalizovanih usluga podrške za žrtve rodno zasnovanog nasilja u BiH” bila je tema konferencije koju Fondacija „Lara“ organizuje u partnerstvu sa Udruženjem građana „Vive žene“ Tuzla u u Bijeljini. Obuhvaćena su četiri kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine - Kanton Sarajevo, Kanton Tuzla, Unsko-sanski kanton i Hercegovačko-neretvanski i tri regije u Republici Srpskoj - Doboj, Bijeljina i Banja Luka.

Cilj konferencije je jačanje kapaciteta članica Sigurne mreže u odgovoru na seksualno nasilje, unapređenja odgovora multisektorskih timova u definisanju odgovora na nasilje u zajednici sa fokusom na seksualno nasilje.

"To je jedan oblik nasilja koji je vrlo rasprostranjen, ne samo kod nas, nego i u regiji i svijetu, o tome se još uvijek malo govori. Žrtve nisu ohrabrene i nemaju dovoljno ni samopouzdanja ni povjerenja u sistem da ovakva krivična djela prijave", navela je Aida Behrem, izvršna direktorica Organizacije "Žene sa Une" iz Bihaća.

Upoznavanje žrtava sa njihovim pravima i zaštitom koju mogu dobiti je korak ka osnaživanju žena i podizanju svijesti o značaju prijavljivanja svakog oblika nasilja.

"Kroz naše iskustvo mogu reći da sve one istražne radnje koje Tužilaštvo prijavi MUP-ovima, da se to kvalitetno uradi, ali opet je sve do žrtve i same osobe jer nerijetko se dešava da žrtve povlače i mijenjaju svoje iskaze i onda su pravosudnim institucijama ruke svezane", dodaje Behrem.

"Jako je bitno da sve osobe koje dolaze u kontakt sa žrtvama seksualnog nasilja budu adekvatno obučene i imaju dovoljno znanja, jer je to specifična vrsta traume, specifična vrsta nasilja koja zahtijeva poseban pristup", naglašava Dragana Petrić, koordinatorica projekta Fondacije "Lara".

Otvoreni su i referentni krizni centri pri kliničkim centrima u Tuzli, Sarajevu, Mostaru.

"Nadamo se da će idući korak biti u RS-u, da ćemo dobiti pozitivan odgovor kliničkih centara iz RS-a da se pridruže ovoj aktivnosti koja je bitna. Jer veoam je bitno uzeti forenzičke nalaze i pružiti prvu psihosocijalnu pomoć žrtvi silovanja", istakala je Samra Filipović Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost polova Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Stručnjaci tvrde da obično seksualno nasilje nije jedino i ,kako kažu, "ne dolazi samo" nego da je obično prisutno više vrsta nasilja za što se, najčešće, sazna tek kasnije dok traje sudski postupak.

federalna.ba

žene nasilje prijavljivanje
Federalni parlament nasilje sjednica
0 04.04.2024 13:07
Parlament Federacije BiH zajednička sjednica ravnopravnost žene
0 04.04.2024 08:13