Odermatt pobjednik posljednjeg superveleslaloma u sezoni
(Izvor: Ilustracija)

Švicarski skijaš Marco Odermatt pobijedio je danas na posljednjem superveleslalomu u sezoni, na finalu Svjetskog kupa u alpskom skijanju u Soldeu.Osvajač velikog Kristalnog globusa pobijedio je s vremenom 1:23,91 minut i tako stigao do svoje 12. pobjede u Svjetskom kupu ove sezone, šeste u superveleslalomu.

Odermatt je slavio ispred Austrijanca Marco Schwarz koji je bio sporiji za 29 stotinki, odnosno Norvežanina Aleksander Aamodt Kilde koji je 71 stotinkom zaostatka zauzeo treće mjesto.

Švicarac sada u generalnom plasmanu Svjetskog kupa ima 1.942 boda i ima šanse da obori rekord od 2.000 osvojenih bodova koji je prije 23 godine postavio Austrijanac Hermann Maier.

Odermatt taj rekord po broju osvojenih bodova u jednoj sezoni može da obori ako u subotnjem veleslalomu zauzme jedno od prva tri mjesta.

"Sa onim što mi je ostalo u rezervoaru, ja ću napasti taj rekord u subotu", rekao je Odermatt, koji je osim velikog Kristalnog globusa ove sezone osvojio i male u superveleslalomu i veleslalomu.

Ukupni rekord po broju osvojenih bodova u jednoj sezoni drži Slovenka Tina Maze koja je prije deset godina osvojila 2.414 bodova.