Krvavi temelji mundijala u Saudijskoj Arabiji
U sjeni raskošnih stadiona i blistavih obećanja o velikom sportskom događaju, krije se mračna istina koja ne smije ostati neispričana. Dok se fudbalski svijet priprema za još jedan sportski spektakl, hiljade radnika migranata svakodnevno riskiraju svoje živote na vrelom pustinjskom suncu Saudijske Arabije. Njihove priče, ispunjene tragedijom i nepravdom, počinju polako izlaziti na svjetlo dana zahvaljujući naporima organizacija za ljudska prava koje upozoravaju – cijena ovog Mundijala mogla bi biti previsoka ako se stvari hitno ne promijene.
ALARM SE OGLAŠAVA: "MUNDIJAL NE SMIJE BITI ORGANIZOVAN NA LEŠEVIMA RADNIKA"
Nevladina organizacija Hjuman rajts voč (HRW) upozorila je da Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2034. godine, koje je FIFA u decembru dodijelila Saudijskoj Arabiji, "ne smije biti organizovano na leševima radnika". Ovaj dramatičan apel dolazi nakon objavljivanja uznemirujućeg izvještaja koji dokumentuje ozbiljna kršenja prava radnika migranata koji rade na velikim infrastrukturnim projektima u toj zemlji, uključujući i one povezane sa pripremama za Mundijal.
Izvještaj se zasniva na detaljnim razgovorima sa 31 porodicom radnika koji su izgubili živote na gradilištima u Saudijskoj Arabiji. Većina stradalih dolazila je iz siromašnih porodica Bangladeša, Indije i Nepala, u starosnom dobu od 23 do 52 godine. Dodatnu težinu izvještaju daju svjedočanstva troje očevidaca fatalnih nesreća koji su pristali govoriti uprkos riziku od odmazde.
UŽASAVAJUĆA STVARNOST GRADILIŠTA
"Brojni radnici migranti u Saudijskoj Arabiji poginuli su u nesrećama koje su se mogle spriječiti", navodi se u dokumentu koji opisuje zastrašujuće detalje nesreća koje oduzimaju dah. Strujni udari zbog neispravnih instalacija, kobni padovi s visine zbog nedostatka sigurnosne opreme, obezglavljivanja pri radu sa teškim mašinama, smrskavanja pod teretom građevinskog materijala – ovo su samo neki od užasa s kojima se suočavaju radnici.
"Saudijska Arabija predstavlja izuzetno opasno radno okruženje", naglasio je Majkl Pejdž, zamjenik direktora HRW za Bliski istok i Sjevernu Afriku, tokom onlajn konferencije za novinare. On je istakao da nizak nivo zaštite radnih prava, dugotrajna izloženost ekstremnim temperaturama koje često prelaze 45 stepeni Celzijusa, neprestano udisanje pijeska i prašine, kao i neprimjenjivanje postojećih zakona, stvaraju smrtonosnu kombinaciju za hiljade radnika.
KADA NEMA PRAVDE ZA ŽRTVE
Posebno zabrinjava činjenica da većina smrtnih slučajeva na gradilištima nije klasifikovana kao nesreća na radu, što porodicama stradalih onemogućava pravo na odštetu. Iza hladnih statistika kriju se potresne ljudske priče – očevi, sinovi i braća koji su napustili svoje domove u nadi da će osigurati bolji život svojim porodicama, a umjesto toga, njihove porodice ostale su bez hranitelja i bez ikakve nadoknade za pretrpljeni gubitak.
Čak i u rijetkim slučajevima kada je smrt zvanično priznata kao posljedica nesreće na radu, proces dobijanja odštete je dugotrajan i iscrpljujući. HRW dokumentuje slučajeve porodica koje su godinama pokušavale ostvariti svoja prava kroz komplikovane birokratske procedure, često bez uspjeha.
"Moj suprug je radio 12 sati dnevno na izgradnji jednog od novih stadiona kada ga je struja ubila zbog neispravne instalacije. Dvije godine kasnije, još uvijek čekam odštetu koja mi je obećana, dok naša tri sina odrastaju bez oca," izjavila je udovica jednog radnika iz Nepala za istraživače HRW-a, pod uslovom da ostane anonimna.
PARALELA SA KATAROM – HOĆE LI SE ISTORIJA PONOVITI?
Autori izvještaja povlače direktnu paralelu sa situacijom u Kataru, gdje su brojna udruženja kritikovala uslove rada i veliki broj pogibija među stranim radnicima tokom priprema za Svjetsko prvenstvo 2022. godine. Uprkos obećanjima o reformama i poboljšanju, čini se da Saudijska Arabija kreće istim problematičnim putem, možda čak i gorim.
"Situacija u Saudijskoj Arabiji je u mnogo aspekata alarmantnija nego što je bila u Kataru", upozorava Pejdž. "Potpuni izostanak slobode govora, sindikalnog organizovanja i nezavisnih medija čini nadzor nad poštovanjem prava radnika gotovo nemogućim."
Ova zabrinutost dodatno je pojačana činjenicom da istraživačkim timovima nevladinih organizacija nije dozvoljen ulazak u Saudijsku Arabiju, što je bio slučaj i sa Katarom prije Mundijala 2022. godine. Ovakva netransparentnost stvara dodatne sumnje u spremnost zemlje da se suoči sa izazovima zaštite ljudskih prava.
PRVI SMRTNI SLUČAJ VEĆ ZABILJEŽEN
Prema informacijama HRW-a, jedan migrant koji je radio na gradilištu povezanim sa pripremama za Svjetsko prvenstvo 2034. godine već je poginuo u aprilu ove godine. Ovaj tragični incident desio se samo nekoliko mjeseci nakon što je FIFA objavila odluku o dodjeli domaćinstva, što dodatno pojačava zabrinutost o tome šta bi se moglo dogoditi u narednih devet godina intenzivne izgradnje.
"Ovaj prvi smrtni slučaj mora biti shvaćen kao ozbiljno upozorenje", naglašava Pejdž. "FIFA je imala obavezu da prije dodjele domaćinstva detaljno provjeri stanje ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji i postavi jasne uslove za njihovo poboljšanje."
FIFINA ODGOVORNOST
Pejdž je naglasio da su dugotrajna izloženost ekstremnim vremenskim uslovima, neprimjenjivanje postojećih zakona, nizak nivo zaštite radnih prava, kao i potpuni izostanak slobode govora, sindikalnog organizovanja i medija "trebali biti alarm za FIFA-u" prilikom dodele domaćinstva.
"FIFA ima moralnu i pravnu obavezu da osigura da se Svjetsko prvenstvo ne organizuje po cijenu ljudskih života", poručuje izvještaj. "Ako se hitno ne poduzmu mjere, Mundijal 2034. mogao bi postati sinonim za jednu od najvećih tragedija u historiji radničkih prava."
Organizacija poziva FIFA-u da zahtijeva od Saudijske Arabije hitne reforme koje bi uključivale poboljšanje sigurnosnih standarda, osiguravanje pravične naknade za porodice stradalih radnika, omogućavanje nezavisnog nadzora gradilišta, te poštovanje međunarodnih standarda radničkih prava.
ŠIRA SLIKA LJUDSKIH PRAVA
Kritičari ističu da problemi radničkih prava predstavljaju samo dio šire zabrinjavajuće slike o stanju ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji. U zemlji gdje se kritičari vlasti suočavaju sa strogim kaznama, gdje su prava žena i manjina značajno ograničena, organizacija sportskog događaja svjetskog kalibra poput Mundijala predstavlja kontroverznu odluku.
"FIFA je propustila priliku da postavi jasne uslove za poboljšanje ljudskih prava prije dodjeljivanja domaćinstva Saudijskoj Arabiji", kritikuje Pejdž. "Umjesto toga, omogućila je da se najveći fudbalski događaj koristi za 'sportsko pranje' reputacije režima sa problematičnim odnosom prema ljudskim pravima."
IZMEĐU SPORTA I LJUDSKIH ŽIVOTA
Dok svjetska fudbalska organizacija i saudijski zvaničnici nastavljaju sa pripremama za ovaj prestižni sportski događaj, jedno pitanje postaje sve glasnije – koliko je ljudskih života prihvatljiva cijena za organizaciju Svjetskog prvenstva? Hoće li međunarodna zajednica, sportski savezi i navijači širom svijeta okrenuti glavu od patnje migrantskih radnika u ime fudbala, ili će ovaj put biti drugačije?
I dok se grandiozni planovi za nove stadione i infrastrukturu nastavljaju realizovati, u sjeni raskošnih najava stoji ona neispričana priča – priča o hiljadama nevidljivih radnika čiji životi, čini se, vrijede manje od spektakla koji će trajati samo mjesec dana. Hoće li FIFA i Saudijska Arabija učiniti ono što je potrebno da zaštite te živote, ili će Mundijal 2034. zaista biti organizovan na leševima radnika? Odgovor na to pitanje odredit će ne samo sudbinu jednog sportskog takmičenja, već i moral globalnog društva koje se zaklinje u vrijednosti ljudskog dostojanstva i prava.
Federalna.ba / Mirza Okić