Kralja Charlesa zagrlio domorodački starješina nakon što ga je kritikovala senarorica aboridžanskog porijekla
Britanskog kralja Charlesa zagrlio je domorodački starješina nakon ceremonije dobrodošlice u utorak u rodnom mjestu australskog urbanog pokreta za građanska prava Aboridžina u Sydneyu, dan nakon što ga je domorodačka senatorka u Canberri kritikovala.
Charles je upoznao domorodačke starješine u Nacionalnom centru domorodačke izvrsnosti u središtu Redferna, gdje ga je zagrlio starješina Michael Welsh, a jedna se žena predstavila kao pripadnica Ukradene generacije - referenca na aboridžinsku djecu koja su decenijama sistematski odvajana od svojih porodica.
- Dobrodošli u ovu zemlju - rekla je.
Dan ranije, Charlesa je u zgradi parlamenta u Canberri krtikovala nezavisna senatorica i domorodačka aktivistica Lidia Thorpe koja je kazala da ne prihvaća njegov suverenitet nad Australijom i zahtijevala je sporazum za domorodačke narode.
Reakcije ispada Thorpe bile su mješovite, neki su je nazivali hrabrom, a drugi se nisu slagali s njenim pristupom pomirenju. Bacio je, međutim, novu svjetlost na australsku kolonijalnu historiju i njen odnos s domorodačkim narodima.
Dok je atmosfera u Redfernu u utorak bila puna poštovanja, neki ljudi koji su došli vidjeti kralja izrazili su suosjećanje s postupcima Thorpe.
- Imamo priča za ispričati i mislim da ste jučer svjedočili takvoj priči - kazao je Allan Murray, predsjedavajući Metropolitanskog lokalnog vijeća aboridžinskih zemalja.
U radijskom intervjuu za Australian Broadcasting Corporation u utorak, Thorpe je kazala kako je "željela da svijet upozna nevolje naših ljudi".
Bivša olimpijska atletičarka Nova Peris, koja je bila prva domorodačka žena izabrana u savezni parlament, napisala je u objavi na društvenim mrežama da je "duboko razočarana" postupcima Thorpe, koji "ne odražavaju manire ili pristup pomirenju aboridžinskih Australaca.
Emocije oko prava domorodaca i australske kolonijalne historije još su snažne nakon što je prošle godine odbijen nacionalni referendum o tome hoće li se izmijeniti australski ustav kako bi se priznali Aboridžini.
Charles je govorio o "dugom i ponekad teškom putu Australije prema pomirenju" u govoru u ponedjeljak prije nego što ga je Thorpe psovala.
Pod veličanstvenim proljetnim nebom, kralj je kasnije posjetio projekt socijalnog stanovanja osmišljen uz podršku njegove dobrotvorne organizacije King’s Trust Australia u unutrašnjem predgrađu Glebe. Obišao je gradilište s premijerom Anthonyjem Albaneseom, koji je odrastao u javnom stambenom naselju.
Claude Tighe, starosjedilac u Glebeu koji je vidio protest Lidie Thorpe na društvenim mrežama, rekao je: "Želim da razgovara sa pravim tradicionalnim vlasnicima. Ima nas puno ovdje. Govorila je u ime Aboridžina."
federalna.ba/Fena