Gojković-Arbutina: Kriminalizacija klevete se može ticati svakog pojedinca

Izmjene Krivičnog zakonika RS-a kojim se kriminalizuje kleveta izazvale su veliku buru u javnosti, posebno medijske zajednice. Bez obzira na negodovanja, izmjene su usvojene.

Iako je najavljeno da će o izmjenama u narednih 60 dana biti održana javna rasprava, potpredsjednica Upravnog odbora Vijeća za štampu i online medije Bosne i Hercegovine Sandra Gojković-Arbutina za FTV kaže da u toj raspravi medijska zajednica, odnosno njen veliki dio neće učestvovati.

Ne vidi se, kaže ni minimalna volja da se komunicira s medijskom zajednicom. “Dosad smo rekli sve što smo mislili o tome, ovih 60 dana javne rasprave ići će, definitivno, bez nas iz medija”, poručila je.

Ističe kako nas kriminalizacija klevete u 2023. godini ne vodi ni u šta dobro. Medijski prostor kojim se širi dosta laži i negativnih pojava treba urediti, ali ako se on želi dovesti u red, to se ne radi na ovaj način.

“Nemamo nijedan medijski zakon. Ako hoćete da uredite medije i smanjite laži, klevete i negativne pojave – to se ovim nacrtom neće desiti. Ostane li nacrt u ovom obliku, opet nisu riješeni lažni portali bez impresuma, nalozi po društvenim mrežama koji najviše šire klevete i mržnju. Kada se donese zakon o medijima, o transparentnosti, o tome ko su vlasnici medija, onda se može reći da smo krenuli u uređenje. Ovako se ide obrnutim putem, prije nego što imamo ijedan medijski zakon. Niti je ovo ispravan put niti je dobra namjera iza toga”, ističe Gojković-Arbutina.

Pojašnjava kako će se na ovaj način dati moć u ruke svakome ko ima bilo kakav utjecaj na tužioca da pojedinca ili medij uvede u krivični postupak, u kome onda nemate nikakva prava: ne možete aplicirati za posao, ne možete dobiti vizu, možete čak i izgubiti posao, vaša medijska kuća ne može konkurisati niti ići na bilo kakav tender za oglašavanje. Sve to može trajati i do pet godina. U međuvremenu vi nestajete, gasite se, navodi Gojković-Arbutina.

Prema njenim riječima, na sve ove probleme medijska zajednica je ukazivala, ali nije naišla na razumijevanje – nacrt je otišao u obliku kako je zamišljen, te ocjenjuje da 60 dana javne rasprave ne može ništa bitno promijeniti.

“Ako ovaj nacrt postane Prijedlog zakona i bude usvojen, sloboda govora je definitivno ugrožena. Ne samo mediji, svako će razmisliti da li će nešto javno kazati da ne bi sebe doveo u opasnost da bi to neko mogao tumačiti kao uvredu. Uvreda je tako široko postavljena da ako kažete da je neka pojava loša, možete sebe dovesti u opasnost. Bojim se da javnost misli da je ovo samo problem medija. Ovo se odnosi na svakog građanina, svakog pojedinca. To se može desiti i u kafani”, naglašava Gojak-Arbutina.

Napominje kako se na osnovu Zakona o zaštiti od klevete ili Zakona o javnom redu i miru i danas možete suočite s medijima ili pojedincima koji šire laži. Međutim, potcrtava kako je u ovom slučaju poenta u krivičnom dijelu.

“Bojim se da nismo dovoljno zrelo društvo da uđemo na ovaj način u krivični postupak.”

Zaključuje kako je potrebno zakonski urediti portale i javni prostor, pa i povećati kazne za klevetu, ukoliko su postojeće preblage, ali je jako opasno za cjelokupnu javnost da kleveta uđe u krivično zakonodavstvo.

federalna.ba

Sandra Gojković-Arbutina Zakon o kleveti kriminalizacija klevete
Ustavni sud BiH kleveta Zakon o kleveti Zakon o kriminalizaciji klevete kriminaliziranje klevete kriminalizacija klevete
0 19.01.2024 20:59
Ustavni sud Bosne i Hercegovine kriminalizacija klevete
0 18.01.2024 19:27
kleveta kriminalizacija klevete Zakon o kleveti kriminaliziranje klevete Vijeće za štampu i online medije u BiH Vijeće za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini
0 22.10.2023 14:13
Roberta Taveri kriminalizacija klevete SLAPP tužbe
0 15.10.2023 21:21
kleveta uvreda i klevete kriminalizacija klevete kleveta i uvreda kriminaliziranje klevete Zakon o kleveti
0 24.09.2023 22:51
kleveta kriminalizacija klevete kriminaliziranje klevete Ustavni sud BiH
0 22.09.2023 22:07