BiH: Banjalučani spustili cvijeće u Vrbas u znak sjećanja na civilne žrtve rata

BiH: Banjalučani spustili cvijeće u Vrbas u znak sjećanja na civilne žrtve rata
(Izvor: AA)

Uz poruku "Ne ponovilo se" spuštanjem cvijeća u Vrbas sa mosta u banjalučkom Gornjem Šeheru danas je odata pošta civilnim žrtvama stradalim u proteklom ratu bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost.

Spuštanju cvijeća u Vrbas sa visećeg mosta na Vrbasu prisustvovalo je nekoliko desetina Banjalučana koji su imali priliku da uživaju u nastupu hora "Safikada", kao i recitacijama nekoliko pjesnika.

To je bio prvi u nizu događaja koji će biti održani do 27. jula u okviru 18. tradicionalne manifestacije susreti Banjalučana "Vezeni most 2021", koju organizuje Međunarodni centar za izgradnju povjerenja "Vezeni most" Banjaluka uz poruke "Gradimo povjerenje dijalogom" i "Gradimo mir zajedno".

Hazim Malgajlić, moderator današnjeg događaja, rekao je da je ova manifestacija posvećena i nestalim osobama, među kojima ima i onih koji još uvijek nisu pronađeni.

"Mi obilježavamo ovo bez obzira ko je i kakve je nacionalnosti, bez obzira na to da li je to bilo dijete, starac ili odrastao čovjek", rekao je Maglajlić.

Istakao je da je cilj ove manifestacije i prevazilaženje antagonizama koji su bili i koji još uvijek traju i da se u budućnosti malo više uvažavaju i ljepše druže, odnosno da pokušaju da stvore onakav život kakav su imali prije 1990-ih godina.

"Mora se priznati da na sve to jako puno utiče politika. Sa sve tri strane, i sa srpske i sa hrvatske i sa bošnjačke, i dok se oni ne slože i dok oni ne budu prijatelji i ne budu gledali u budućnost, teško da će i ovaj naš civilni život postati onakav kakav mi želimo. Ali, zato imamo Međunarodni centar za izgradnju povjerenja, imamo i pokušaje svih nacija i svih ljudi koji su voljni da taj naš suživot napravimo ljepšim, boljim, tolerantnijim", kazao je Maglajlić.

Elmir Mujičić, predsjednik organizacionog odbora, izrazio je zadovoljstvo zbog blažih epidemioloških mjera u odnosu na prethodnu godinu, jer mogu organizovati ovu manifestaciju kao i u godinama prije pandemije koronavirusa. Naglasio je da će tokom manifestacije biti poštovane sve epidemiološke mjere.

"Smatram da je to veliki uspjeh i velika stvar za nas i sve Banjalučane, da pružimo ruku pomirenja i da uspijemo vratiti sjaj Banjaluci kakav je imala prije rata. Nastojimo da mladi nastave da se povezuju mostovima prijateljstva, ljubavi i povjerenja kroz druženje i dijalog. I dalje ćemo nastojati da proširimo program na više načina i manifestacija, imamo već ideja za sljedeću godinu", rekao je Mujičić.

Svečano otvaranje manifestacije "Vezeni most 2021" predviđeno je za večeras u Kulturnom centru Banski dvor uz koncert umjetnica "Dženana&Dženana" iz Tuzle, čemu će u dvorištu rodne kuće pjesnikinje Nasihe Kapidžić-Hadžić prethoditi polaganje cvijeća na spomen-ploču pjesnikinje i poetsko druženje sa pjesnicima.

U narednim danima biće organizovan omaž poznatim Banjalučanima: Aliji Saraču, Kolji Mićeviću, Enisi Osmančević-Ćurić i Mini Karabegović, kao i izložba akvarela Zlatka Valentića i Branka Babića.

Sutra će biti održano književno veče, kao i dodjela književne nagrade uz promociju novih knjiga i izdanja, kao i tradicionalnog ručnog rada, banjalučke kere.

Pjesnici će učestvovati i u programu "Svijeće i cvijeće Safikadi", a u Banskom dvoru biće otvorena i izložba "Stara Bosna" Galerije "Preporod" iz Zenice. U nedjelju u Banskom dvoru biće održano Veče sevdaha, koncert BZK "Preporod" iz Zenice.

Za najmlađe biće organizovan igrokaz, a kada je u pitanju sportski i rekreativni dio programa planirani su turnir malom fudbalu za djecu i šahovski turnir "Ahmet Ćejvan", te vožnja dajakom i rafting na Vrbasu. U ponedjeljak će u fudbalskoj utakmici snage odmjeriti veterani Fudbalskog kluba Borac i veterani drugih banjalučkih klubova.

federalna.ba/AA

Vrbas odavanje počasti civilne žrtve