videoprilog Brankice Smiljanić (Dnevnik 1)

25 godina postojanja Fondacije Udružene žene

U Banjaluci danima bilbordi na kojima piše Ne znači ne i Stop seksualnom uznemiravanju, koji su dio kampanje, ali i obilježavanja 25 godina postojanja Fondacije Udružene žene. Nasilje nije privatna stvar i borba ovog udruženja je podizanje svijesti ka stvaranju nulte tolerancije na nasilje.

Svaki 25. u mjesecu obilježava se kao Narandžasti dan – Dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. U ovoj borbi je već 25 godina Fondacija Udružene žene.

“Kao organizacija prve smo koje smo otvorile specijalizovane servise podrške ženama i djeci žrtvama nasilja kroz besplatnu pravnu i psiho-socijalnu pomoć, SOS telefon - prvi koji je otvoren u Republici Srpskoj, 1997 godine, sigurnu kuću koja je otvorena 2007. godine. Na našu 20. godišnjicu smo uspostavili fond za ekonomsko osnaživanje žena koje su preživjele nasilje i za ovih pet godina uspješno smo pomogle preko 300 žena”, navodi Sandra Petrić, izvršna direktorica Fondacije Udružene žene.

Sigurna kuća postoji 14 godina, a kroz program ove kuće pružena je pomoć i podrška za 786 žena i djece koje su prošle najčešće porodično nasilje.

“Unaprijedili smo zakon kojima se reguliše djelo nasilje u porodici. Nasilje u porodici je sada sankcionisano kao krivično djelo što daje posebnu zaštitu i značaj o postojanju društveno opasnog problema. Isto tako riješili smo pitanje finansiranja sigurnih kuća što je jedino u Republici Srpskoj da se finansiranje sigurnih kuća obezbježuje 70 odsto iz budžeta Vlade Republike Srpske, a 30 odsto iz budžeta lokalnih zajednica”, navodi Amela Bašić-Tomić, koordinatorica Sigurne kuće u Banjaluci.

Uprkos zakonima i dugogodišnoj borbi, nasilje je u porastu, naročito u periodu pandemije. Zato je važno da reagujemo na vrijeme. SOS telefon Sigurne kuće u Banjaluci zvoni dnevno tri do četiri puta. No, ohrabruju anonimni pozivi građana koji prijavljuju nasilje, što znači da je pobuđena svijest građana.  Nasilje nije privatna stvar.  Građani Bosne i Hercegovine moraju znati da je nasilje u porodici krivično djelo. Pomoći sebi ili drugima možete prijavom policiji na 122 ili na SOS telefon 1265 (FBiH) i 1264 (RS) obraćanjem sigurnim kućama ili Centru za socijalni rad u vašoj opštini.

federalna.ba

nasilje nasilje u porodici nasilje nad ženama seksualno nasilje