Život sve skuplji: Je li rješenje u produženju zaključavanja cijena?

videoprilog Fatime Memić (Dnevnik 2)

Kako se boriti sa inflacijom koja je u stalnom porastu, ali i padom životnog standarda? Osim hrane koja je preskupa, poskupjele su i režije. Džepovi građana sve su plići, a loša poljoprivredna sezona neminovno znači i još više cijene. Iz resornog mnistarstva poručuju da će djelovati hitno.

Inflacija koja je već treći mjesec u porastu u regionu, nije izbjegla ni našu zemlju. Pa je ona u Federaciji BiH za ovaj mjesec povećana za 0,3 te sada iznosi 4,5 posto. Struja je već poskupjela, a na jesen se najavljuju nova poskupljenja prehrambenih proizvoda. Jedan od razloga svakako je i loša poljoprivredna sezona, koja sa sobom nosi i nestabilne cijene osnovnih životnih namirnica.

“Pad životnog standarda i tražnje će natjerati ponuđače prehrambenih i ostalih proizvoda da spuštaju cijene jer neće biti razmjene, a ako nema razmjene, onda biznisi propadaju. Došlo je do zatvaranja većeg broja privrednih subjekata nego što se to očekivalo, a to znači manji broj zaposlenih i onda samim tim sve to lančano generira lance ponude i tražnje”, ističe profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA Aziz Šunje.

Dok životni standard opada, a cijene rastu, građani moraju birati da li će puniji tanjir ili novčanik. Minimalna penzija u Federaciji BiH iznosi 599 maraka, dok je minimalna plata 1.000 maraka – s druge strane, potrošačka korpa je odavno premašila 3.000. Građani Federacije ili su dobri ekonomisti ili mađioničari:

“Prisiljen sam da uzmem baš ono šta moram i ‘laku noć, prijatno’.”

“Sve je skupo, a pogotovo životne namirnice. Ne znam kako preživljavaju penzioneri.”

“Kad bih vam rekla da mi je penzija najniža, ali, hvala Bogu, sin je sa mnom.”

“Treba podići platu, kad je više članova u porodici koji rade, možda je okej, ali penzioneri s minimalnim primanjima - ne znam kako oni prežive.”

Federalno ministarstvo trgovine kao odgovor na inflaciju uvelo je akciju zaključavanja cijena, i to na 65 artikala. Aktuelna akcija istječe prvog septembra, ali je Ministarstvo zajedno s Vladom odlučilo produžiti akciju.

“Akcija će trajati do 31. decembra ove godine. Međutim, već imamo prijedlog novog zakona o kontroli cijena koji podrazumijeva drugačije mjere, neke promjene, nove načine kontrola cijena, tako da će ova odluka biti od 1. septembra na snazi do donošenja novog zakona”, navodi Amir Hasičević, ministar trgovine FBiH (NS).

Kratkoročne mjere koje građani jedva i primjećuju ne mogu se gledati kao adekvatan odgovor na inflaciju. Stručnjaci već odavno upozoravaju da se mora pristupiti dugoročnom sistemskom rješenju jer zaključavanjem cijena pojedinih proizvoda nije dovoljno osigurati pristojan život.

“Situacija nije ružičasta, Vlada bi morala biti puno aktivnija i posezati za setom posebnih reformskih mjera, a ne samo se osloniti na zaključavanje cijena, to je populistička mjera koja nema neki dugoročan karakter”, poručuje Šunje.

Zaključavanje cijena stiglo je kasno. Cijene osnovnih životnih namirnica u odnosu na prije deset godina porasle su u prosjeku za 60 posto. Povećavanje minimalne plate na hiljadu maraka nije ni približno dovoljno da se održi životni standard dostojan čovjeka. Uzimajući u obzir visinu potrošačke korpe, radnik na minimalcu može preživjeti 10 dana u mjesecu, dok penzioner s minimalnom penzijom manje od sedam dana.

federalna.ba

inflacija cijene potrošačke cijene poskupljenja poskupljenje