Željezničar nadigrao Sarajevo na Grbavici

Fudbaleri Željezničara pobijedili su večeras na Grbavici ekipu Sarajeva sa 3:0, u derbi susretu 21. kola WWin lige Bosne i Hercegovine. Golove su postigli Amer Hiroš i 12. te Marin Galić u 58. i 69. minuti.

Željezničar je sedam utakmica čekao na pobjedu, a došla je protiv najvećeg rivala, u vječitom derbiju.

Obje ekipe u 151. gradski derbi ušle nakon serije loših rezultata, što se posebno odnosilo na Željezničar koji je pao na pretposljednju poziciju na tabeli. Plavi su posljednji put slavili 4. novembra protiv Sloge, a pet utakmica nisu znali za pogodak.

S druge strane, Sarajevo je nanizalo tri poraza nakon kojih je izgubilo trku za vodećim dvojcem na tabeli i ova utakmica im je također bila prilika da se vrate na pobjednički kolosijek. No, u večerašnjem meču nisu pokazali gotovo ništa protiv raspoloženog Željezničara koji je odigrao perfektno u defanzivi zaustavivši komšije na samo jednoj prilici, iz prekida u 5. minuti kada je Đuričković šutirao glavom preko gola.

U 12. minuti domaći su poveli golom Hiroša iz slobodnog udarca sa više od 30 metara. Hiroš je iznenadio loše postavljenog golmana Ilieva i pogodio donji desni ugao gola.

Nekoliko minuta kasnije nova prilika za Željezničar. Penaranda je napravio glupost pred svojim golom i uposlio Amoaha, koji šutira sa 12 metara, ali je blokiran u posljednji momenat.

Do kraja poluvremena igralo se između dva šesnaesterca, bez većih uzbuđenja.

U nastavku Željezničar postiže još dva gola i rješava pitanje pobjednika. U 58. minuti Amoah je prošao po lijevoj strani i ubacio u sredinu šesnaesterca, lopta je došla do usamljenog Galića koji sa nekoliko metara trese mrežu za erupciju oduševljenja navijača. Desetak minuta kasnije Galić ponovo koristi ubacivanje Boljevića, u sa sedam metara prizemnim udarcem pogađa gol.

U posljednjoj minuti došlo je do čarki na terenu, a sudija Sivac je sve riješio žutim kartonima Soldi, Ovčini i Krpiću, dok je golman Sarajeva Iliev dobio crveni karton.

Nakon ove pobjede Željezničar je pobjegao sa pretposljednjeg mjesta, dok Sarajevo ostaje na četvrtoj poziciji na tabeli.