Zelenski pozvao UN da odmah reaguju
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozvao je danas UN da "odmah" reaguju u suočavanju sa "ratnim zločinima" koje je Rusija počinila u njegovoj zemlji i dodao da bi u suprotnom svjetska organizacija trebalo samo da bude "raspuštena".
Zelenski je u svečanom govoru putem video linka uživo u sali Savjeta bezbjednosti pozvao UN da Rusiju isključe iz Savjeta, čiji je ona jedna od pet stalnih članica, i da se reformiše sistem UN tako da "pravo na veto ne znači pravo na smrt".
"Sada su nam potrebne odluke Savjeta bezbjednosti za mir u Ukrajini. Ako ne znate kako da donesete ovu odluku, možete da uradite dvije stvari", rekao je ukrajinski predsjednik.
Zelenski je predložio isključenje Rusije "kao agresora i pokretača rata kako ne bi blokirala odluke koje se odnose na njenu agresiju" na Ukrajinu.
"Zatim učinite sve što se može da postigne mir", dodao je Zelenski u obraćanju na kojem je prisustvovao generalni sekretar UN Antonio Guterres.
Zelenski je rekao da je druga opcija reforma UN, a ukoliko ne postoji drugih alternativa, sljedeća opcija je raspuštanje svjetske organizacije.
Ukrajinski predsjednik je tokom obraćanja prikazao sirov video snimak na kojem su jasno prikazani leševi i dijelovi tijela ubijenih u Ukrajini.
Taj snimak je izazvao ogorčenje trenutno predsjedavajuće Savjetom bezbjednosti UN, britanske ambasadorke Barbare Woodward, koja je rekla da su to skandalozno "strašne slike".
federalna.ba/Beta-AFP