Prilog Velide Kulenović

ZDK: Usvojene izmjene Zakona o visokom obrazovanju

Zakon o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona usvojen je tijesnom većinom glasova na današnjoj sjednici  kantonalne Skupštine. U resornom ministarstvu i rektoratu su suprotstavljena mišljenja o novom zakonskom rješenju.

U resornom ministarstvu na čijem je čelu ministar i sam uposlenik Univerziteta smatraju da  nova zakonska rješenja  omogućavaju veću autonomiju i  akademske slobode kroz  izbor rektora  bez saglasnosti Vlade, koji je predvidjen novim Zakonom uz mogućnost da rektor bira svoje saradnike,odnosno,prorektore. U rektoratu ,s druge strane,mišljenja su da većina članova  Upravnog odbora koje bira osnivač, te veća ulogu Upravnog odbora u finansijskog nadzoru i nemogućnost prorektora da glasaju u Senatu predstavlja kršenje odredbi Okvirnog Zakona o visokom obrazovanju.

Ministarstsvo za obrazovanje radilo je skoro dvije godine na donošenju novog Zakona o visokom obrazovanju koji u nekim dijelovima nije naišao na odobravanje u akademskoj zajednici. Neke od zamjerki akademske zajednice zastupnicima je prezentirao  rektor Univerziteta u Zenici  prof. dr. Jusuf Duraković:- Osnovna primjedba jeste  što se odstupa od Okvirnog Zakona o visokom obrazovanju,u smislu da  se vrši diskriminacija prema  nastavnicima a to su prorektori koji nemaju pravo glasa.Okvirnim Zakonom je jasno definisano da će pitanje ko čini strukturu i načina rada Senata biti definisano Statutom, a to donosi Senat Univerziteta.Zato mi nije jasno zašto se pristupilo ovakom postupku ako je poznato da je o ovom pitanju o Zakonu o visokom obrazovanju dva puta raspravljao Ustavi sud po pitanju usaglašenosti Zakona sa Okvirnim Zakonom o visokom obrazovanju, kazao je prof dr Duraković.

Zastupnik u Skupštini ZDK  dr Ermin Čehić, član Senata kaže da je Univerzitet je opterećen različitinim prijavama i žalbama resornom ministarstvu i inspekcijskim organima  te su nova zakonska  rješenja dobrodošla,pojašnjava Čehić:

-Mislim da je u redu da Zakon regulira dio koji se ne  tiče akademske zajednice .Nije akademska sloboda da vi dobijete 17 miliona i da trošite  kako hoćete pa  kad neko upita koji je  dao te pare, kao što su građani i poreski obveznici, onda vi kažete to su akademske slobode i ne možemo o tome raspravljati,izjavio je dr Ermin Čehić.

Čehić takođe, navodi i da su uskraćena prava nekih članica Univerziteta, primjerice u slučaju  izbora njihovih nastavnika u Senat ili Upravni odbor .Novim Zakonom predviđeno je  ograničavanje  broja funkcija na Univerzitetu .Takođe, Zakonom se uvodi obaveza sistematskog ljekaraskog pregleda nastavnika i uposlenika što je regulirano Okvirnim Zakonom ali i kolektivnim ugovorom te ograničavanje rada nastavnika na 68. godina života.Nova zakonska rješenja su dobra,  kaže resorni  ministar prof dr Spahija Kozlić:

-Kada su akademske slobode u pitanju one su dodatno pojačane zaštitom akademskog osoblja  da se određeni instituti na Univerzitetu ne zloupotrebljavaju i ne koriste u neke druge svrhe da bismo na taj način izbjegli silne sudske procese koji se nažalost, odvijaju na sudovima na području ZDK.Mislim da smo ovim tekstom Zakona te stvari unaprijedili i mislim da će situacija generalno u visokom obrazovanju na području ZDK biti znatni bolja, kazao je ministar prof dr Spahija Kozlić.

Novim Zakonom takođe, predvidja se mogućnost elektronskih indeksa kao i  druga rješenja koja podrazumijevaju sistem dualnog obrazovanja.