videoprilog Lejle Džin (Dnevnik 2)

Zašto pred istek roka - odgađanje?

Republika Srpska ni danas nije oduzela povelje osuđenim ratnim zločincima. Iz SNSD-a su poručili kako ne trpe ucjene, te odlučili da o poveljama, ali i visokom predstavniku, Narodna skupština raspravlja tek nakon prvomajskih i vjerskih praznika.

Razmatranje dvije ključne tačke danas je izostalo. Jednoglasnom odlukom skupštinskog Kolegijuma rasprava je odgođena. Pismo na adresu Narodne skupštine upućeno je još 27. janura, u  kojem je jasno preciziran rok - tri mjeseca da povelje presuđenim za ratne zločine budu povučene.

11. maja rasprava o Inzkovom pismu i poveljama ratnim zločincima

Skupština RS odgodila je raspravu o pismu visokog predstavnika za poništavanje povelja osobama osuđenim za ratne zločine za 11. maj Iako su prije sjednice šefovi klubova poslanika bili jednoglasni da povelje ne treba da budu povučene, rasprava je odgođena. „Povelje neće bi...

Iako ultimatum Valentina Inzka ističe, entitetskim zvaničnicima se, izgleda, ne žuri. Odgađanje rasprave iz SNSD-a tumače kao pokušaj usaglašavanja svih političkih aktera, te donošenja jedinstvenog odgovora na pismo.

„Očekujem da ćemo Inzku odgovoriti svi zajedno, svi narodni poslanici, da ne trpimo nikakvu vrstu ucjena, koju on nema ni u svom mandatu, i siguran sam da  će odgovor biti jedinstven pozicije i opozicije. Povelje neće biti povučene jer Narodna skupština nije ni donosila odluku o poveljama“, poručuje Igor Žunić, predsjednik Kluba poslanika SNSD-a.

Suštinsko pitanje je zašto pred istek roka - odgađanje? Da li je ovo pokušaj žongliranja i prebacivanja loptice, ali na Inzkov teren, ili se čeka šta će konkretno Inzko učiniti?

„Mi ne očekujemo da će išta posebno on učiniti, niti se vezujemo za bilo kakav rok koji je on postavio“, dodaje Žunić.

Kada je riječ o Inicijativi o pokretanju razgovora sa Federacijom BiH i druga dva konstitutivna  naroda, vladajuća koalicija će tražiti i podršku opozicije, koja ni ovaj put ne vjeruje u dobre namjere SNSD-a.

„Mislim da vladajuća većina u Repubici Srpskoj nastoji da izbjegne svoju odgovornost“, kaže Duško Ivić, predsjednik Kluba poslanika DNS-a.

SDS-ov Nebojša Vukanović je kategoričan: „Neću podržati nikakvu inicijativu koja dolazi od SNSD-a, posebno kada su u pitanju ovakve nacionalne teme. Njihov cilj je da skrenu pažnju javnosti sa suštinskih problema u društvu i da prigrle kao udav opoziciju. Čim se vi njima primaknete, uzmu vas, polome vam kosti i odbace vas“.

Iz Poslaničke grupe „Zajedno za BiH“ bili su protiv ovakvog dnevnog reda jer entitetski parlament nije adekvatna adresa za ova pitanja. Smatraju da treba biti ispoštovan zahtjev visokog predstavnika jer je on vrhovni tumač Dejtonskog mirovnog sporazuma.

„Ukoliko se želi da se ide na promjene Ustava Bosne i Hercegovine - Aneksa četiri Dejtonskog mirovnog sprazuma, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegvine mjesto je gdje se o tome može i treba raspravljati“, podsjeća Senad Bratić, poslanik Poslaničke grupe Zajedno za BiH.

Izgleda da će o ovome tek raspravljati 11. maja.

federalna.ba

NSRS ratni zločinci
NSRS Izborni zakon RS
0 19.04.2024 08:30
Islamska zajednica BiH genocid u Srebrenici NSRS
0 18.04.2024 21:40
NSRS Srebrenica genocid u Srebrenici
0 18.04.2024 17:31
Evropska Unija reakcija NSRS
0 18.04.2024 11:25