videoprilog Anela Kajtezovića (Federacija danas)

Zakon o oružju i municiji USK-a izazvao brojna negodovanja

Zakon o oružju i municiji Unsko-sanskog kantona, koji je usvojen 19. maja ove godine u Skupštini Kantona, izazvao je brojna negodovanja. Iako su usvajanje Zakona podržali vladajući NES i SDP, ali i zastupnici opozicije, prvenstveno Stranke demokratske akcije, evidentno je da glasanje u vezi s ovom tačkom ne bi danas prošlo kao u maju.

Zakon, za razliku od prethodnog, propisuje zaista mnogo veće kazne. Primjera radi, novčana kazna za neprodužavanje dozvole za oružje je nekad iznosila dvije do tri stotine maraka, dok je sada taj iznos 1.000 maraka i dvije godine zabrane izdavanja nove dozvole.

Brojna lovačka udruženja, ali i drugi vlasnici oružja žale se sve više na Zakon o oružju i municiji Unsko-sanskog kantona koji je usvojen u maju ove godine. Svi oni ističu, zakon je rigorozan i nelogičan.

"Najveći problem što se tiče lovaca je u tome što je zakon čudno napisan tako da je u određenim članovima zabranio, naprimjer, korištenje oružja na javnom mjestu. Šta znači korištenje oružja na javnom mjestu? Šuma je javno mjesto. Ako lovac ne može pušku koristiti na javnom mjestu gdje je onda može koristiti", navodi Kaled Hašimbegović, predsjednik Lovačke organizacije Bihać.

Isto pravilo vrijedi i za hladno oružje. Osim ovog, lovci nabrajaju i druge probleme, poput kategorizacije oružja. Po novom zakonu prijaviti trebate i zračno oružje, a morate imati najmanje 21 godinu da biste ga kupili.

Iako je glasao za usvajanje Zakona, ni zastupnik SDA u Skupštini Unsko-sanskog kantona Hadis Jusić nije zadovoljan njegovim sadržajem. Kaže da mu se lovci najviše žale na član koji definiše oduzimanje oružja.

"Može se oduzeti kada se u krivičnom, odnosno prekršajnom postupku optuženi ne proglasi krivim, odnosno, ako ne dođe do pokretanja krivičnog ili prekršajnog postupka. Sad vi meni protumačite šta ovo znači. Ovaj zakon znači da oružje u svakom trenutku može biti oduzeto svakome onome ko ga ima", naglašava Jusić.

Ističe da je zakon jeste rađen po evropskim direktivama, ali da nije dobro urađen i da drugi kantoni, ali i manji bh. entitet imaju mnogo bolja zakonska rješenja. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova odgovaraju da zakone i propise kojima se definiše način lova ne donose oni. Tvrde, problem je u sasvim drugi.

"Iz dosadašnjeg postupanja policije može se zaključiti da je isključivi problem nedostatak nemogućnosti nošenja oružja pod uticajem alkohola određenog broj lovaca jer je zakon u tome izričito isključiv i decidan", navodi Adnan Beganović, glasnogovornik Uprave policije MUP-a USK-a.

Ako uzmemo u obzir da lovačke organizacije u Unsko-sanskom kantonu broje više od 5 hiljada članova i tome dodamo ostale vlasnike malog oružja, evidentno je da se ovaj zakon tiče velikog broja stanovnika i da će do nekih izmjena vjerovatno morati doći. No budući da mnogo važnije stvari čekaju zastupnike već mjesecima, jasno je da će i lovci sačekati.

federalna.ba

Unsko-sanski kanton Zakon o oružju i municiji
porodilje USK Unsko-sanski kanton
0 18.03.2024 17:51
pomozi.ba pomoć demobilisani borci Unsko-sanski kanton
0 29.02.2024 08:27
Unsko-sanski kanton Vlada USK
0 28.02.2024 14:00
Plješevica Unsko-sanski kanton Velika Kladuša osnovci
0 09.02.2024 18:58
Jasna Duraković Unsko-sanski kanton
0 09.02.2024 18:26