WHO preporučio dva nova lijeka za COVID-19
(Izvor: Ilustracija)

WHO preporučio dva nova lijeka za COVID-19

Panel Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) preporučio je u petak upotrebu dvaju lijekova – farmaceutske tvrtke Eli Lilly te tvrtki GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology – dodajući nove opcije za liječenje pacijenata s COVID-19 dok se omikron varijanta korona virusa brzo širi.

Podaci WHO-a pokazuju da je omikron, koji izbjegava zaštitu što je pružaju mnoge vakcine i terapije, identificiran u 149 zemalja. Brzo zamjenjuje deltu kao dominantnu varijantu u nekoliko država, prisiljavajući vlade i naučnike da pojačaju odbranu testiranjem, injekcijama i terapijama.

Komisija je u četvrtak snažno preporučila Lillyjev baricitinib, koji se prodaje pod robnom markom Olumiant, za pacijente s teškim oblikom COVID-19 u kombinaciji s kortikosteroidima, dok je uslovno podržala terapiju antitijelima GSK-Vir za lakše pacijente s najvećim rizikom od hospitalizacije.

Do sada je terapija monoklonskim antitijelima GSK-Vir jedina pokazala efikasnost protiv omikrona u laboratorijskim testovima, dok su slični tretmani Eli Lilly and Co i Regeneron Pharmaceuticals nudili nižu zaštitu u takvim testovima.

Stručnjaci WHO-a napomenuli su da je učinkovitost liječenja monoklonskim antitijelima – spojeva proizvedenih u laboratoriji koji oponašaju prirodnu odbranu tijela – protiv novih varijanti kao što je omikron još uvijek neizvjesna, i rekli su da će smjernice za ovu klasu lijekova biti ažurirane kada budu dostupni dodatni podaci, izvještava Reuters.

Smjernice WHO-a, objavljene u British Medical Journalu, također navode da dokazi pokazuju da baricitinib poboljšava stopu preživljavanja i smanjuje potrebu za respiratorom, bez uočenog povećanja štetnih učinaka.

Francuska medicinska dobrotvorna organizacija Ljekari bez granica (MSF) pozdravila je smjernice agencije Ujedinjenih naroda i rekla da baricitinib može biti potencijalna alternativa trenutnim tretmanima monoklonskim antitijelima koje preporučuje WHO, a koji i dalje nedostaju mnogim zemljama s niskim i srednjim dohotkom.

MSF je također rekao da vlade moraju poduzeti korake kako bi osigurale da monopoli nad patentima ne sprečavaju pristup liječenju.

federalna.ba

WHO lijek covid-19
Tedros Adhanom Ghebreyesus Pojas Gaze WHO Svjetska zdravstvena organizacija Palestina glad
0 18.03.2024 16:45
Palestina djeca glad WHO
0 05.03.2024 08:22
WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Pojas Gaze
0 04.03.2024 23:20
WHO Gaza patnje nasilje
0 29.02.2024 09:02