Prilog: Ermina Jalimam

VSTV imenovao predsjednike sudova, izbjegnuta provjera imovine nosilaca pravosudnih funkcija

Članovi Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine  imenovali su predsjednike sudova dva dana prije roka, po kom stupa na snagu odredba Zakona o VSTV-u kojom se nalaže provjera imovine nosilaca pravosudnih funkcija, jer još nije formiran odjel za integritet.

 

Članovi Vijeća su jednoglasno usvojili Akcioni plan za implementaciju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u BiH, kojim se rješava pitanje imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija do stupanja na snagu odredbe kojom se nalaže dodatna provjera od još neformiranog Odjela za integritet, odnosno, provjera imovinskih kartona. Odjel za pravna pitanja VSTV-a BiH je podsjetio da je pitanje formiranja Odjela i imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija već šest mjeseci na dnevnom redu Vijeća i da su usvajanjem pravilnika o izvještavanju uradili sve što su mogli. Ne može se isključivo VSTV-u staviti teret odgovornosti, smatra novinar Balkanske istraživačke mreže Denis Đidić koji podsjeća da, nakon višegodišnjeg čekanja, konačno usvojene izmjene Zakona o VSTV-u, sadrže niz problematičnih dijelova među kojima je i pitanje odjela za integritet. U tom kontekstu, upitna je implementacija izmjena Zakona o VSTV-u, te otvoreno polje za dodatne špekulacije, naglašava Đidić:

„VSTV je sada u procesu uspostavljanja ovih mehanizama, a ono što vidimo je da pored svih problema imaju i one finansijske prirode. Čekaju još uvijek usvajanje budžeta, informacije od Ministarstva finansija o tome koja imaju sredstva na raspolaganju  za osnivanje ovog odjela. Tako da mi tu paralelno imamo više problema politizacije, efikasnosti, političkog utjecaja, dakle, interesa da se to stvarno radi. U tom kontekstu, VSTV balansira da eventualno ne dovede u blokadu procese imenovanja, a s druge strane tu je bojazan o tome na koji način će se raditi imenovanja  i da li će se na ovaj način olakšati nekim ljudima da ne prođu kroz temeljite provjere. U kontekstu BiH gdje imamo ovaj nivo korupcije i afera u pravosuđu to je veoma problematično i  veoma zabrinjava i stručnu i opću javnost.“

 

Najduža rasprava članova VSTV-a odnosila se na odluku Suda BiH kojom se van snage stavlja odredba Poslovnika VSTV-a, a koja, stav je Suda, implicira postojanje diskriminacije kandidata iz konkursne procedure zbog broja godina provedenih u pravosudnim institucijama.

“Bez obzira na broj bodova ostvaren po kriteriju stručnosti, kandidat neće biti pozvan na razgovor ukoliko je nosilac pravosudne funkcije, a na poziciji s koje se prijavljuje proveo je manje od pet godina”, navedeno je u Poslovniku koji je ocijenjen diskriminatornim.

 

Članovi Vijeća su usvojili prijedlog da Sudu BiH ulože vanredna pravna sredstva u vidu zahtjeva za ponavljanje postupka i zahtjeva za preispitivanje odluke, te apelaciju Ustavnom sudu što je prokomentirao direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca Federacije, Arben Murtezić. On je, podsjećamo, podnio i zahtjev za ocjenu zakonitosti odredbi iz Poslovnika VSTV-a, smatrajući da diskriminira sudije i tužioce u odnosu na druge pravnike:

Ja vjerujem da Vijeće postupa po najboljem znanju i želji da postupa po Zakonu, a mislim da oni koji smatraju da su oštećeni nekim od tih odluka mogu potražiti sudsku zaštitu.“

VSTV BiH VSTV
Dijana Kajmaković VSTV BiH suspendovana
0 03.04.2024 13:14
VSTV BiH Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH
0 30.03.2024 17:34
Lejla Numanović sutkinja disciplinski predmet VSTV BiH
0 26.03.2024 08:33
Tužilaštvo BiH ratni zločini VSTV BiH
0 22.03.2024 08:08