Vlada RH: Usvojen prijedlog odluke o pokretanju postupka o pristupanju Finske i Švedske NATO-u
(Izvor: Fena)

Vlada RH: Usvojen prijedlog odluke o pokretanju postupka o pristupanju Finske i Švedske NATO-u

Na današnjoj sjednici Vlade Hrvatske usvojen je prijedlog odluke o pokretanju postupka za sklapanje protokola u Sjevernoatlantskom ugovoru o pristupanju Finske i Švedske.

U uvodnom dijelu sjednice Vlade Republike Hrvatske premijer Andrej Plenković osvrnuo se na aktualne teme kao što su koronavirus, članstvo Finske i Švedske u NATO-u, turistička sezona, pravo na pobačaj...

Premijer je konstatirao kako je u Hrvatskoj u posljednje vrijeme zabilježen porast broja zaraženih koronavirusom, no kako se ne povećava broj hospitalizacija i smrti od Covida.

“Sve smrti koje se bilježe, a njih je relativno malo u posljednje vrijeme, uglavnom su sa Covidom”, kazao je premijer te pozvao na oprez.

Dodao je da među europskim državama nema zemlje koja trenutno poduzima ozbiljnije epidemiološke mjere, nego svi prate situaciju i nastoje živjeti što normalnije uz mjere opreza.

“Mogu se očekivati preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo da se krene s novim krugom cijepljenja, kada dođemo blizu jeseni ove godine, kako bi se što veći broj naših sugrađana zaštitio od korone”, poručio je Plenković.

- Turistička sezona u punom jeku -

Turistička sezona je u punom jeku, naveo je premijer te istaknuo kako je od početka godine ostvareno 5,6 milijuna dolazaka i 24 milijuna noćenja. Kada je riječ o dolascima, Hrvatska je na 83 posto dolazaka te na 94 posto noćenja rekordne 2019. godine.

“Fiskalizacija je prije par dana bila 25 posto veća, siguran sam da će se to i dalje povećavati. Vidimo i podatke sa autocesta, da su veće gužve, da je još veći broj dolazaka, što je dobro za hrvatski turizam i za hrvatsku ekonomiju”, kazao je Plenković.

- BiH i Europsko vijeće -

Europsko vijeće bilo je važno zbog činjenice da su Ukrajina i Moldavija dobile status kandidata, izvijestio je Plenković.

“Po prvi puta i to na našu inicijativu uvrštena je i formulacija koja govori o tome da je Europsko vijeće spremno dati Bosni i Hercegovini kandidatski status, i to na način da ispuni najbitnije od reformi koje su zadane još 2019. godine, i to na 14 područja”, naveo je hrvatski premijer.

Jedna od tih ključnih reformi je ograničena ustavna reforma i reforma izbornog zakona koja bi trebala adresirati pitanje ravnopravnosti, odnosno neravnopravnosti Hrvata kao najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda.

Plenković je komentirao i činjenicu da je u Solunu uhićen Jovan Cvetnić, koji je osumnjičen za kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava, za ratne zločine protiv civilnog stanovništva koji su se dogodili u Humu i Voćinu 1991. godine.

“Uhićenje je nastalo na temelju pravnih naloga hrvatskih tijela. Ovaj slučaj pokazuje da Hrvatska i njene institucije vode računa o procesuiranju ratnih zločina i privođenju pravde svih onih koji su odgovorni za najstrašnije zločine koji su počinjeni u Domovinskom ratu i očekujemo od Grčke da poduzme sve aktivnosti kada je riječ o izručenju”, naglasio je Plenković.

- Pobačaj u Hrvatskoj ostaje pravo žene -

Tema koja je postala aktualna i u Hrvatskoj je presuda Vrhovnog suda u predmetu o pravu na pobačaj u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) kojom je pitanje zakonitosti pobačaja prepušteno saveznim državama, što je dovelo do velikih podjela u američkom društvu.

“S obzirom na pitanje prekida trudnoće koje je izrazito kompleksno i pravno, etičko i medicinsko pitanje oko kojega je vrlo teško, a često i nemoguće postići konsenzus, bitno je da sagledamo ovu situaciju koja je postala politička tema i u Hrvatskoj”, rekao je premijer i nastavio:

“U okviru vladajuće stranke zalažemo se za zaštitu života za koji smatramo da počinje začećem, ali isto tako poštujemo pravo žene na izbor i zdravlje. Naša je želja da prekida trudnoće u našem društvu bude što manje, odnosno da oni budu izuzetak. No, statistika, ali iskustva drugih zemalja pokazuju da se to ne postiže zabranama. Zabrane ne dovode do manjeg broja pobačaja, ali ga mogu učiniti nesigurnim i opasnim za život i zdravlje žene.”

Poručio je da presuda u SAD-u neće utjecati na Hrvatsku, jer je pravo na prekid trudnoće uređeno zakonom, a Ustavni sud je ocijenio da je taj zakon u skladu sa Ustavom. Zabrana prekida trudnoće, smatra Plenković, bila bi protivna odluci Ustavnog suda kao i eventualni referendum kojim bi se uvela ograničenja ili zabranio pristup pravu na prekid trudnoće.

- Vlada usvojila prijedlog o ulasku Finske i Švedske u NATO -

Na današnjoj sjednici Vlade Hrvatske usvojen je prijedlog odluke o pokretanju postupka za sklapanje protokola u Sjevernoatlantskom ugovoru o pristupanju Finske i Švedske.

Plenković je podsjetio kako je jučer u Madridu usvojena deklaracija na sastanku na vrhu NATO-a kojom se potvrđuje politika otvorenih vrata. Na sastanku na vrhu u ime Hrvatske bio je predsjednik Zoran Milanović.

“S obzirom da je tu odluku prihvatio i predsjednik republike vrlo jasno, ja sam gledao deklaraciju da nema negdje neka fusnota, ograda ili rezerva, nema ničega, onda je u redu i da Vlada Republike Hrvatske danas usvoji prijedlog odluke o pokretanju postupka za sklapanje protokola u vezi Finske i Švedske. To znači da se cijela naša odgovorna politika u pogledu članstva Finske i Švedske u NATO potvrdila jučer na samitu i da ono što je bila pozicija Vlade, očito je jučer postala i pozicija predsjednika republike. Finska i Švedska napuštaju svoju višedesetljetnu politiku neutralnosti, ne iz nekakvog hira, nego iz straha za vlastitu sigurnost nakon brutalne ruske agresije na Ukrajinu", istaknuo je Plenković.

federalna.ba/AA
Vlada RH Švedska Finska NATO