Vlada Hrvatske odbacila Milanovićeve tvrdnje da nije konsultovan oko rezolucija o Ukrajini
Vlada Hrvatske odbacila je danas kao neistinite navode predsjednika Zorana Milanovića da ga je Vlada obavijestila o svom stavu o rezolucijama o ratu u Ukrajini, ali da se sa njim o stavu nije konsultovala, iako je po Ustavu to trebalo da učini. U saopštenju za javnost, Vlada je navela da je pružila ruku saradnje u vezi s rezolucijama o Ukrajini u UN, a da je Milanović odgovorio neistinima.
"Umjesto provođenja konsultacija s Vladom i zajedničkog usklađivanja spoljnopolitičkih stavova, Zoran Milanović i ovaj put, suprotno svojim najavama u medijskom prostoru, odbija saradnju s Vladom", navodi se u saopštenju.
Vlada je ocijenila da se "pokušava javnosti podmetnuti teza da bi se Vlada u formiranju svojih stavova trebalo prethodno konsultovati s predsjednikom Republike, što je nelogično".
"Naprotiv, usaglašen stav Republike Hrvatske postiže se tako da se prethodno formulisani prijedlozi stava Vlade i predsjednika Republike nastoje uskladiti. I upravo je na taj način Vlada i postupila prema predsjedniku Republike", dodaje Vlada.
Uz to se ističe da je pošto su, u noći od petka na subotu SAD predložile svoju rezoluciju o Ukrajini, uz već postojeću ukrajinsku koju je prethodno podržao niz drugih država, uključujući sve države članice Evropske unije, predsjednik Vlade Andrej Plenković je sazvao sastanak s pojedinim članovima Vlade i saradnicima radi zauzimanja načelnog stava Vlade oko usvajanja rezolucija.
Potom je, kako se dodaje, savjetnik za spoljnu politiku o tome upoznao spoljnopolitičkog savjetnika predsjednika s načelnim prijedlogom stava Vlade.
"Od tada su prošla dva dana tokom kojih nisu primljeni nikakvi konkretni prijedlozi iz kabineta predsjednika, već samo 'Hvala na informaciji, primili smo na znanje", navodi kabinet premijera.
Predsjednik Milanović je ranije danas saopštio da ga je vlada obavijestila o svom stavu o rezolucijama o ratu u Ukrajini, ali se s njim o tome nije konsultovala, iako je po Ustavu trebalo.
"Predsjednik nije učestvovao u oblikovanju stava koji je Vlada proteklih dana iznosila u institucijama Evropske unije i Ujedinjenih nacija", ukazuje se u saopštenju.
Milanović je podsjetio da je predsjednik zajedno s vladom sukreator spoljne politike. On je istakao da od hrvatske diplomatije očekuje da "u UN podrži svako rješenje koje doprinosi miru u Ukrajini, bez obzira na to kakve stavove o tome zauzimaju drugi međunarodni činioci".
federalna.ba/Beta