Visoke cijene legalnih duhanskih proizvoda pogoduju razvoju sive ekonomije
U glavnom gradu Bosne i Hercegovine, kao i širom zemlje, sve je izraženija siva ekonomija, a jedan od oblika je i ilegalna prodaja cigareta i duhana bez akciznih markica. Iako su kazne visoke, porezna utaja i dalje ne izostaje. Stručnjaci upozoravaju da ovakva praksa ne samo da nanosi štetu državnom budžetu nego i podstiče širenje crnog tržišta.
Na pijacama i ulicama Sarajeva nerijetko se mogu naći cigarete bez akciznih markica. Jeftinije su od legalnih, ali cijenu, na kraju, plaćaju svi građani. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, blizu 35 posto cigareta dolazi iz sive zone – bez plaćenih poreza i akciza. Takva trgovina godišnje nanosi štetu budžetu od više stotina miliona konvertibilnih maraka. Kako navodi Amir Hasičević, federalni ministar trgovine, od 9 do 10 milijardi ukupnog prometa upravo je na sivom tržištu te je suzbijanje sive ekonomije jedna od glavnih stavki za napredak naše države:
„Kazne su visoke. Međutim, ono što je sigurno i on što u narednom period treba uraditi jeste ojačati kapacitete Porezne uprave. Posebno kada su u pitanju duhan i visoko akcizne robe. Jednostavno, porezna utaja je orijentisana tamo gdje je najveća sadržina poreza. Mi često vidimo male trgovce kako sjede za pultom i onda imamo socijalnu solidarnost, ali skoro uvijek, iza stoji krupni kapital koji organizuje takvu vrstu prodaje.“
Kupovina cigareta možda izgleda bezazleno, ali posljedice su dalekosežne – manji prihodi za zdravstvo i školstvo te veća prisutnost neprovjerenih proizvoda na tržištu. Ekonomski analitičari također upozoravaju da visoke cijene legalnih duhanskih proizvoda dodatno pogoduju razvoju sive ekonomije. Kako ističe Admir Čavalić, zastupnik i analitičar, činjenica je da i mjere za suzbijanje sive ekonomije nemaju dobar efekat:
„Taj izazov nije tako jednostavan kako se čini. Vidjeli smo da, kad god se ide s mjerama da se suzbije siva ekonomija, desi se kontraefekt. A, kada je riječ o kontinuitetu rasta prihoda po osnovu indirektnih poreza, ne možemo zanemariti inflaciju, odnosno činjenicu da imamo rast cijena finalnih proizvoda i usluga u ovoj godini shodno podacima Centralne banke BiH.”
Tržište je veoma dinamično i prodaja se često premješta u manje vidljive oblike – online i putem privatnih prodavača. U novijoj akciji inspektora u oktobru ove godine, kod nekoliko osoba na području Sarajeva zaplijenjene su cigarete i duhan u vrijednosti blizu 180 hiljada maraka. Nadležni navode da je glavni kanal distribucije upravo pijaca. Mišljenja građana su podijeljena, ali više njih je nezadovoljno sveopštom situacijom u državi:
„Prodaje se sve i svašta pa i to, ko puši, puši i duhan, a snađe se kako ko može.“
„Raja mora živjeti od nečega, ovi uzimaju platu od sedam do deset hiljada, mislim na političare.“
„Sve je poskupilo, sve. Od pet do sedam hiljada platu ima, a penzioner šesto maraka, tristo ode na režije.“
„Pa, nisam za to, svi treba da platimo porez na svaku dobit.“
Do povećanja akciza na cigarete, duhan i tečnost za punjenje elektronskih cigareta dolazi skoro svake godine, a samim tim i do rasta prometa na sivom tržištu. Pitanje je kako će se država nositi sa suzbijanjem nelegalne prodaje duhanskih proizvoda i koje će korake poduzeti.