Vijeće ministara BiH utvrdilo izmjene Zakona o Oružanim snagama BiH

Vijeće ministara BiH utvrdilo izmjene Zakona o Oružanim snagama BiH

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine (OSBiH), kojim se olakšava prijem u službu, pojednostavljuju procesi upravljanja karijerom profesionalnih vojnih osoba i na taj način pomaže bolja kadrovska popunjenost.

Izmjene i dopune tog zakona fokusirane su na redefiniranje pojma obuke za prijem u službu, omogućavanje trajanja javnog oglasa za prijem vojnika u OSBiH tokom cijele godine, kao i na pomjeranje starosne granice vojnika i potčasnika u postupku prijema u čin potčasnika ili časnika do navršenih 40 godina života u trenutku potpisivanja ugovora. 

Predloženim izmjenama želi se osigurati veći interes mladih osoba zа prijem u kategoriju vojnika iz civilstva, zbog mogućnosti dulje karijere i napredovanja.

Na taj bi se način osigurao kontinuitet operativne sposobnosti, te pravodobno i potpuno izvršenje misije Oružanih snaga sukladno Zakonu о obrani BiH, tim prije što OSBiH nedostaje 1.215 profesionalnih vojnih osoba (časnika 222, potčasnika 178 i vojnika 815).

Ministarstvo obrane dostavit će Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u OS BiH Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po skraćenoj  proceduri usvajanja. 

EU INTEGRACIJE: USVOJENA STRATEGIJA BORBE PROTIV ORGANIZIRANOG KRIMINALA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, usvojilo je Strategiju zа borbu protiv organiziranog kriminala u Bosni i Hercegovini 2023. - 2026. godine kao novi dokument kojim se definira strateški okvir u ovoj oblasti i osigurava učinkovit sugurnosni sektor u procesu pridruživanja Europskoj uniji.

U roku od tri mjeseca od usvajanja Strategije sve institucije i agencije zа provedbu zakona, čiji su predstavnici sudjelovali u radu Radne skupine donijet će vlastite akcijske planove za njezinu provedbu.

Sastavni dio ove strategije je i Obrazac Izvješća o realizaciji Akcijskoga plana zа implementaciju Strategije zа borbu protiv organiziranog kriminala u BiH (2023-2026).

Strategija, koju je pripremila Radna skupina koju je imenovalo Vijeće ministara BiH, promiče jačanje suradnje BiH s državama regije i međunarodnim organizacijama, uz modernizaciju zakonskih okvira, te institucija i kapaciteta. 

Ključni strateški ciljevi su preveniranje organiziranog kriminala u svim njegovim oblicima, otkrivanje i kazneno gonjenje organiziranih kriminalnih skupina; zaštita društva i ekonomije оd organiziranog kriminala i promocija suradnje i partnerstva u ovoj oblasti.

Radna skupina zа izradu ove strategije jednom godišnje podnijet će Vijeću ministara BiH izvješće о provedbi Strategije.

USVOJENA STRATEGIJA PRILAGODBE KLIMATSKIM PROMJENAMA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Strategiju prilagodbe klimatskim promjenama i niskoemisijskog razvitka Bosne i Hercegovine za razdoblje 2020. – 2030. godine, koja predstavlja sveobuhvatan sustavni okvir za rješavanje izazova klimatskih promjena s kojima se BiH suočava.

Usvajanje Strategije, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i uz određene korekcije na sjednici, predstavlja važan korak ka održivoj „zelenoj ekonomiji“ u Bosni i Hercegovini i olakšava dobivanje međunarodne potpore za provedbu daljnjih aktivnosti u ovoj oblasti. 

Primarno, Strategija donosi analizu utjecaja klimatskih promjena u BiH te njihov utjecaj na ključne sektore, kao što su poljoprivreda, upravljanje vodama, šumarstvo i šumski resursi, bioraznolikost i osjetljivi ekosustavi, turizam i zdravlje stanovništva.

Također, analizira emisije stakleničkih plinova i predviđa buduće emisije, kao i potencijal za njihovo smanjenje.

Opći cilj Strategije jeste da Bosna i Hercegovina do 2030. postane održivo i napredno zeleno gospodarstvo, za koje se očekuje povećanje otpornosti na klimatsku varijabilnost i klimatske promjene, pri čemu će se osigurati ostvarivanje razvojnih ciljeva.

Osim toga, cilj Strategije u području niskoemisijskog razvitka je suzbijanje trenda porasta emisija stakleničkih plinova i značajno smanjenje emisija do 2030. godine uz istodobni gospodarski rast.

Usvajanjem ove strategije BiH ispunjava obveze iz Pariškog sporazuma, kao i preuzete obveze u međunarodnim mehanizmima suradnje nа smanjenju emisija i adaptaciji nа klimatske promjene. 

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa ovu će strategiju dostaviti instituciji za kontakt za Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda о promjeni klime (UNFCCC) za BiH i Ministarstvu vanjskih poslova BiH, radi dostavljanja Tajništvu UNFCCC konvencije.          

EU INTEGRACIJE: RATIFIKACIJA SPORAZUMA S EUROPSKOM UNIJOM 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, utvrdilo je  Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma između Bosne i Hercegovine, s jedne strane, i Europske unije, s druge strane, o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu, važnom sporazumu u procesu pridruživanja BiH Europskoj uniji.

Istodobno je utvrđen Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma o financiranju godišnjeg akcijskoga programa za Bosnu i Hercegovinu za 2021. godinu između Europske unije, koju predstavlja Europska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za europske integracije Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

MEĐUNARODNI STANDARDI: SPRJEČAVANJE PRANJA NOVCA I FINANCIRANJA TERORISTIČKIH AKTIVNOSTI

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, usvojilo je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, s ciljem daljnjeg usklađivanja s relevantnim međunarodnim propisima i praksama u ovoj oblasti.    

Izmjenama i dopunama Pravilnika, između ostalog, preciziraju se odredbe koje se odnose na sumnjive transakcije, proširuju liste rizika i pokazatelja u vezi s povećanim rizikom u poslovanju i transakcijama te daju nove smjernice i indikatori radi olakšavanja i unaprjeđenja rada obveznika Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.

Usvajanjem ovog pravilnika želi se dodatno ojačati borba protiv pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti o čemu će se razgovarati i tijekom najavljenog posjeta MONEYVAL izaslanstva Bosni i Hercegovini u 2023. godini. 

AKCIJSKI PLAN ZA PROVEDBU STRATEGIJE KOMUNICIRANJA O PRISTUPANJU EU

Vijeće ministara BiH usvojilo je Akcijski plan za implementaciju Strategije komuniciranja institucija BiH o procesu pristupanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji - od kandidatskog statusa do članstva za 2023. godinu.

Prethodno je na sjednici usvojena Informacija Direkcije za europske integracije o pripremi prijedloga ovog akcijskog plana, nakon što je Bosna i Hercegovina 15. 12. 2022. godine dobila kandidatski status za članstvo u EU, čime započinje primjena Strategije komuniciranja institucija Bosne i Hercegovine o procesu pristupanja Europskoj uniji - od kandidatskog statusa do članstva.

Novi pristup u realizaciji paketa aktivnosti koje će biti provedene u ovoj godini s ciljem kvalitetnije i učinkovitije komunikacije fokusiran je na različit pristup svakoj od ciljnih skupina sa specifičnim temama.

Sedam institucija uključeno je u provedbu aktivnosti u šest oblasti, i to izdavaštvo, online komunikacije, istraživanje, natječaji i natjecanja, događaji i promotivni materijal, ukupno vrijednih 1. 725.900 KM. Ova su sredstva osigurale institucije koje sudjeluju u provedbi Akcijskoga plana i neće biti novih izdvajanja iz proračuna. 

Uz Direkciju za europske integracije u provedbi ovoga akcijskoga plana sudjelovat će Ministarstvo civilnih poslova, Ministarstvo sigurnosti, Agencija za javne nabave, Institut zа intelektualno vlasništvo BiH, Ured koordinatora za reforma javne uprave i Uprava zа neizravno oporezivanje.

BiH I RUMUNJSKA JAČAJU OBRAMBENU SURADNJU 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Ministarstva obrane Bosne i Hercegovine i Ministarstva nacionalne obrane Rumunjske o obrambenoj suradnji.  

Suradnja, između ostalog, uključuje pitanja iz oblasti obrambene politike, strateške koordinacije, kontrole naoružanja i razoružanja, obrambene tehnologije te razmjene informacija u ovoj oblasti.

Prijedlog sporazuma bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložen ministar obrane. 

POTPORA PROJEKTU GRADSKOG PRIJEVOZA U SARAJEVU

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ugovora o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke za Projekt gradskog prijevoza u Sarajevu - B (FI N° 94.965), vrijedan 35 milijuna eura.

Projektom se želi unaprijediti javni linijski prijevoz putnika te poboljšati izgradnja gradskih prometnica u Kantonu Sarajevo.

Kredit će biti alociran na Federaciju Bosne i Herceovine, a implementator projekta je Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo. Rok otplate kredita je 20 godina, uključujući grace razdoblje оd pet godina.

Prijedlog ugovora s Osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika je određen ministar financija i trezora.

GRANT EU VRIJEDAN MILIJUN EURA ZA PROJEKT VODOVOD VISOKO

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ugovora o grantu (Projekt vodovod Visoko) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvitak koji se odnosi na investicijski grant od Europskog zajedničkog fonda za Zapadni Balkan.

Grant vrijedan milijun eura odobrila je Europska unija putem Investicijskog okvira za zapadni Balkan, a grantom će upravljati Europska banka za obnovu i razvitak.

Svrha projekta je pomoći Bosni i Hercegovini, odnosno Gradu Visoko, JKP "Visoko" d.o.o. u financiranju radova, roba i usluga, uključujući i proširenje sustava vodoopskrbe u naselju Moštre.

Prijedlog ugovora s Osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložen ministar financija i trezora.

POTPORA RAZVITKU KORIDORA SAVE I DRINE ZA BRČKO DISTRIKT BiH I FEDERACIJU BiH

Vijeće ministara BiH prihvatilo je Inicijativu i imenovalo izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o zajmu (Regionalni program integriranog razvitka koridora rijeke Save i Drine) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvitak.

Radi se o zajmu od 37 milijuna eura, od čega je za Brčko distrikt BiH namijenjeno 25 milijuna eura, a za Federaciju BiH 12 milijuna eura.

Projektom, koji će se realizirati u Federaciji BiH i Brčko distriktu BiH, želi se ojačati prekogranična suradnja u sektoru voda, unaprijediti plovnost i zaštita оd poplava u koridorima rijeka Save i Drine, te zaštititi i unaprijediti okoliš.

U Federaciji BiH sredstva će, između ostalog, biti usmjerena na provedbu mjera u saniranju posljedica povećanog rizika оd poplava i suša usljed klimatskih promjena, dok je dio novca namijenjen nastavku realizacije već pripremljenih i završenih glavnih projekata u Goraždu i u Ustikolini.

Najviše novca u Brčko distriktu BiH iz ovog zajma namijenjeno je zatvaranju deponije smeća (7.000.000,00 eura) i izgradnji centra za upravljanje čvrstim otpadom  (7.500.000,00 eura), te šetnice i biciklističke staze uz desnu obalu Save (6.150.000,00 eura).

Ministarstvo financija i trezora će nakon završenih pregovora Vijeću ministara BiH dostaviti nacrt sporazuma o zajmu s osnovama za njegovo zaključivanje.

MINSTARSTVO KOMUNIKACIJA I PROMETA JAČA SURADNJU S UNDP-om

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog memoranduma o razumijevanju između Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine i Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP).

Na ovaj način intenzivira se suradnja koja proistječe iz ciljeva utvrđenih u relevantnim strateškim dokumentima u Bosni i Hercegovini, Okviru suradnje Ujedinjenih naroda zа održivi razvitak (UNCF), Programskom dokumentu UNDP-a za BiH (2021-2025.) i Agendi 2030 za održivi razvitak.

Memorandum, između ostalog, potiče suradnju u oblasti sigurnosti cestovnog prometa, primjenu dobrih praksi, te podizanje svijesti о značaju sigurnosti svih sudionika u cestovnom prometu s naglaskom nа najranjivije kategorije sudionika u prometu.

Prijedlog memoranduma bit će dostavljen Predsjedništvu BiH radi donošenja odluke o prihvaćanju, a za potpisnika je predložen ministar komunikacija i prometa BiH.

PROJEKT IZGRADNJE VODOVODNE I KANALIZACIJSKE MREŽE U FBiH

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog amandmana broj 5 na Ugovor o financiranju zaključen od i između Europske investicijske banke (banka), Bosne i Hercegovine (zajmoprimac) i Federacije Bosne i Hercegovine (entitet) dana 15. 7. 2022. godine u Sarajevu i dana 18. 8. 2008. godine u Luxembourgu s naknadnim izmjenama (Ugovor o financiranju) - vodovod i kanalizacija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FI N°24.569 - SERAPIS 2006 - 0272), s ciljem produljenja roka za  za povlačenje sredstava do 30. 6. 2023. godine, a zbog ranijeg kašnjenja u implementaciji projekta.

Za Projekt vodovod i kanalizacija u Federaciji Bosne i Hercegovine odobrena su financijska sredstva Bosni i Hercegovini u iznosu оd 60 milijuna eura, a do sada je  povučeno 62,67 posto kreditnih sredstava.

Prijedlog amandmana s Osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložen ministar financija i trezora.   

USVOJENA INFORMACIJA O REALIZACIJI AKTIVNOSTI IZ PROGRAMA REFORMI

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Povjerenstva za suradnju s NATO-om o realizaciji aktivnosti iz dva programa reformi Bosne i Hercegovine, i to za 2021. i 2022. godinu.

Informacija, koja predstavlja svojevrsnu samoprocjenu planiranih i provedenih aktivnosti institucija BiH, potvrđuje da se reformske aktivnosti odvijaju u okviru strukturirane suradnje BiH s NATO-om.

Ova informacija о stupnju implementacije u pogledu političkih i ekonomskih pitanja, pitanja obrane i sigurnosti, resursa i pravnih pitanja, potvrđuje da postoji čvrst temelj za nastavak suradnje između BiH i NATO-a.

Ministarstvio vanjskih poslova zaduženo je da Informaciju Povjerenstva za suradnju s NATO-om BiH o realizaciji aktivnosti iz programa reformi Bosne i Hercegovine za 2021. i 2022. godinu sukladno redovitoj diplomatskoj proceduri dostavi u sjedište NATO-a u Bruxellesu.

Povjerenstvo BiH za suradnju s NATO-om zaduženo je da otpočne procedure izrade Programa reformi Bosne i Hercegovine za 2023. godinu.

BiH U PROGRAMU MEĐUREGIONALNE SURADNJE URBACT IV

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o programu međuregionalne suradnje URBACT IV 2021-2027. i ovlastilo direktora Direkcije za europske integracije BiH da potpiše pismo suglasnosti za ovaj program.

URBACT IV program spada u programe teritorijalne suradnje u Europskoj uniji (EU) u razdoblju 2021-2027. godina i predstavlja jedan od instrumenata europske kohezijske politike. Glavni cilj programa je promocija integriranog, održivog urbanog razvitka, poboljšanje politika i efektivnosti kohezijske politike u gradovima.

U programu sudjeluje 27 zemalja članica EU, Norveška i Švicarska a sada je otvoren i za pet zemalja Zapadnog Balkana korisnica IPA-e: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.

URBACT IV je nastavak prethodnih faza kroz koje je pružana potpora gradovima i općinama diljem Europe u rješavanju istih ili sličnih problema u lokalnim zajednicama s ciljem poboljšanja kvalitete života građana.

USVOJENO IZVJEŠĆE O RADU TIMOVA ZA TRGOVSKU GORU 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće o radu Koordinacijskog tijela, Ekspertnog tima i Pravnog tima u vezi s problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Čerkezovac, Trgovska gora, Općina Dvor, Republika Hrvatska.

U Izvješću su navedene aktivnosti koje su ova tijela poduzimala, uključujući obilazak lokacije Čerkezovac, brojne sastanke i razgovore s nadležnim predstavnicima Republike Hrvatske i drugim međunarodnim dužnosnicima u ovoj oblasti. Pripremljena je i na sjednici Vijeća ministara BiH usvojena Strategija zaštite pravnog interesa Bosne i Hercegovine u svezi s pitanjima odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori.

Na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa donesena je Odluka o dopuni Odluke o imenovanju Pravnog tima za izradu Strategije pravne zaštite interesa Bosne i Hercegovine u vezi s pitanjima odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore.

Dopunom odluke proširuju se nadležnosti Pravnog tima u pravcu planiranja provedbe aktivnosti, realizacije radnji, mjera i drugih aktivnosti sukladno Strategiji zaštite pravnog interesa Bosne i Hercegovine u vezi s pitanjima odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori.

Pravni tim će ove aktivnosti provoditi u suradnji s Ekspertnim timom, uz prethodno pribavljenu suglasnost Koordinacijskog tijela i suglasnost drugih nadležnih institucija ukoliko je ona neophodna zа njihovu realizaciju.

VIŠEGODIŠNJI PROJEKTI ZA IZGRADNJU I MODERNIZACIJU GRANIČNIH PRIJELAZA I UNO

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o odobravanju višegodišnjeg projekta "Izgradnja graničnih prijelaza Klobuk i Zupci" procijenjene vrijednosti 5,5 miljuna KM, koju je predložila Uprava za neizravno oporezivanje BiH.

Riječ je o višegodišnjem projektu koji će biti financiran iz poračuna institucija BiH na godišnjoj razini, i to za 2023. godinu dva milijuna KM, a u 2024. godini planirano je 3,5 milijuna KM.

Sporazumom i pratećim aneksima koje su ranije zaključile Bosna i Hercegovina i Crna Gora, Klobuk i Zupci su dvije od četiri lokacije određene za zajedničke granične prijelaze zа međunarodni putnički i robni promet.

Realizacija ovoga projekta omogućit će pojednostavljenje graničnih kontrola te brži protok ljudi i roba između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.  

Donesena je i Odluka o izmjeni Odluke o odobravanju višegodišnjeg projekta za "Izgradnju i opremanje objekta za smještaj zaposlenih Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) i Granične policije na aerodromu u Banjoj Luci" kojom se odobravaju dodatna sredstva za realizaciju ovoga projekta u iznosu od 650.000 KM. Ova je odluka donesena zbog značajnog rasta cijena građevinskog materijala i usluga, zbog čega je ukupna vrijednost ovoga projekta porasla na 3.650.000 KM.

Na prijedlog Uprave za neizravno oporezivanje donesena je Odluka o izmjeni i dopuni Odluke o odobravanju višegodišnjeg projekta za 2023. i 2024. godinu   "Izgradnja i opremanje graničnog prijelaza Osoje" kojom se za 650.000 KM povećava iznos za realizaciju ovoga projekta.

Umjesto ranije odobrenih 5,2 milijuna KM za projekt „Izgradnja i opremanje graničnog prijelaza Osoje", sada je odobreno 5.850.000 KM, a sredstva u iznosu 650.000 KM bit će osigurana iz proračuna Uprave za neizravno oporezivanje BiH.

Vijeće ministara BiH je donijelo Odluku o odobravanju višegodišnjeg projekta "Osiguravanje preduvjeta za izgradnju graničnih prijelaza za pogranični promet čija će se izgradnja financirati iz IPA fondova".

Riječ je o projektu procijenjene vrijednosti 2.150.000 KM, a sredstva iz proračuna institucija BiH bit će utrošena za nabavu zemljišta, u iznosu od 1.700.000 KM i pribavljanje dozvola i suglasnosti za izgradnju graničnih prijelaza, u iznosu od 450.000 KM.

Uprava za neizravno oprezivanje planirala je izgradnju objekata na graničnim prijelazima za pogranični promet, koja bi se financirala iz bespovratnih sredstva IPA fondova, na ukupno 28 lokacija, s tim da bi se u prvoj fazi radilo na osiguravanju lokacijskih i drugih uvjeta za 13, a u drugoj fazi za još 15 graničnih prijelaza za pogranični promet.

Vijeće ministara BiH je donijelo Odluku o odobravanju višegodišnjeg projekta "Izgradnja graničnih prijelaza Čepikuće i Brod", procijenjene vrijednosti 2.000.000 KM.

Sredstva se osiguravaju iz proračuna institucija BiH i međunarodnih obveza BiH, i to u 2023. godini 750.000 KM, a preostalih 1.250.000 KM u 2024. godini.

Za izgradnju graničnih prijelaza Čepikuće i Brod planirani su iznosi od po milijun KM.

Okončanjem radova planirane izgradnje infrastrukture na ova dva međunarodna granična prijelaza prema Republici Hrvatskoj bit će osigurani optimalni uvjeti za rad zaposlenih carinskih, policijskih i ostalih kontrolnih službi, što će omogućiti ubrzan protok roba i putnika te skratiti vrijeme zadržavanja na granici.

MAPA PUTA ZA IMPLEMENTACIJU EU DIREKTIVE O REGULIRANIM PROFESIJAMA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova o provedbi Mape puta za implementaciju EU Direktive o reguliranim profesijama 2005/36EC i 2013/55EU i pozvalo sve mjerodavne institucije u BiH da intenziviraju aktivnosti na implementaciji preporuka iz Mape puta u ovoj oblasti.

Informacija sadrži aktivnosti koje su nadležna tijela provela od rujna 2021. do kolovoza 2022. godine na realizaciji više projekata, među kojima je mapiranje profesionalnih kvalifikacija i profesija (izrada popisa profesionalnih kvalifikacija i profesija) koje su regulirane na svim razinama vlasti u BiH i izrada prijedloga liste reguliranih profesionalnih kvalifikacija i profesija koji se priprema uz potporu Izaslanstva EU u BiH, kao i projekta “Jačanje sestrinstva u Bosni i Hercegovini,” koji se provodi uz financijsku potporu Vlade Švicarske.

UNAPRIJEĐENA PROVEDBA PREPORUKA U OBLASTI ZAŠTITE I SPAŠAVANJA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, usvojilo je Informaciju o poduzetim aktivnostima u odnosu na izvješće Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine - praćenje realiziranja preporuka revizije učinka o temi “Aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine za provedbu zaštite i spašavanja u prirodnoj ili drugoj nesreći.” 

Ured za reviziju je konstatirao da je od 10 planiranih aktivnosti realizirano njih devet, među kojima su ažuriranje Procjene ugroženosti BiH оd prirodnih ili drugih nesreća, usvajanje Programa razvitka sustava zaštite i spašavanja institucija i tijela BiH zа razdoblje 2018-2022. godine na sjednici Vijeća ministara BiH, uspostava baze podataka u oblasti zaštite i spašavanja i potpisivanje Protokola o elektroničkoj razmjeni podataka između nadležnih institucija u BiH. Usvajanjem odgovarajućih odluka unaprijeđen je rad Koordinacijskog tijela za zaštitu i spašavanje te su donesene Standardne operativne procedure komunikacije i obavještavanja javnosti u zaštiti i spašavanju, uz poboljšanje procedura komunikacije između operativno-komunikacijskih centara institucija i tijela u BiH. Harmonizirani su i propisi koji se odnose nа metodološki pristup za procjenjivanje rizika u Bosni i Hercegovini koji je usklađen s  EU i UN smjernicama, kao i s metodološkim pristupom koji primjenjuju zemlje u regiji.

Ministarstvo sigurnosti BiH zaduženo je dа kontinuirano izrađuje, ažurira i evaluira ključne planske i operativne dokumente i uspostavi odgovarajuće baze podataka u ovoj oblasti, kao i dа poduzme aktivnosti na realizaciji preostale preporuke.

POVEĆANA UKUPNA ROBNA RAZMJENA BiH 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Analizu vanjskotrgovinske razmjene Bosne i Hercegovine za razdoblje I. – IX. 2022. godine u kojoj se navodi da je ukupna robna razmjena BiH u ovome razdoblju iznosila 34,70 milijardi KM i veća je za 36,6 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Prema analizi Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, vrijednost  izvezene robe bila je 13,53 milijarde KM, a vrijednost uvezene robe iznosila je 21,17 milijardi KM. Vanjskotrgovinski deficit iznosio je 7,65 milijardi KМ.

Europska unija (EU) je i dalje naš glavni vanjskotrgovinski partner i u ukupnom opsegu robne razmjene sudjeluje sa 63,2 posto, slijede zemlje potpisnice Sporazuma „CEFTA-e 2006" s 14,6 posto, dok ostale zemlje sudjeluju s 22,2 posto.

Izvoz u zemlje EU iznosio je 9,99 milijardi KM, što je 33,7 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine, dok je uvoz iznosio 11,94 milijarde KM.

VM BiH UPOZNAT S IZVJEŠĆIMA UREDA ZA REVIZIJU INSTITUCIJA BiH

Vijeće ministara BiH primilo je k znanju dva izvješća Ureda za reviziju institucija BiH, i to o reviziji učinka na temu "Aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine na pripremi i nadzoru implementacije planova integriteta" i o reviziji učinka na temu "Aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine na osiguranju osnovnih pretpostavki za cyber sigurnost."

Izvješća sadrže preporuke čijom će se realizacijom unaprijediti aktivnosti na osiguranju učinkovite pripreme i implementacije planova integriteta u institucijama BiH.

Ured za reviziju institucija BiH u okviru Izvješća o aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine na osiguranju temeljnih pretpostavki za cyber sigurnost uputilo je određene preporuke Vijeću ministara BiH, Ministarstvu komunikacija i prometa BiH, Ministarstvu sigurnosti BiH i institucijama BiH.   

POBOLJŠATI INFORMATIČKU SIGURNOST U INSTITUCIJAMA BiH

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je dvije odluke o usvajanju više smjernica kojima se želi poboljšati informatička sigurnost u institucijama BiH.

Riječ je Odluci o usvajanju Smjernica o kontroli pristupa i bilježenju događaja, Smjernica o fizičkoj zaštiti informacija i Smjernica o korištenju prijenosnih uređaja u institucijama Bosne i Hercegovine te o Odluci o usvajanju Smjernica o upravljanju sigurnosnim zakrpama, Smjernica o klasifikaciji informacijskih resursa, Smjernica o informatičkoj sigurnosti radnog mjesta i Smjernica o upravljanju sigurnosnim incidentima.

Za praćenje realizacije ovih odluka zaduženi su Ministarstvo komunikacija i prometa i Ministarstvo sigurnosti. 

Istodobno je donesena Odluka o izmjeni i dopuni Odluke o usvajanju dokumenta o tehničko-tehnološkom i softverskom standardu za radnu postaju u institucijama Bosne i Hercegovine, koju je predložilo Ministarstvo komunikacija i prometa. 

POTPORA OS BiH KOJI SU BORAVILI U HUMANOJ MISIJI U TURSKOJ

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine dalo je potporu aktivnostima Ministarstva obrane Bosne i Hercegovine koje je naložilo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u vezi sa slanjem pripadnika Oružanih snaga BiH u humanu misiju u Republiku Tursku, gdje su pomagali na ublažavanju tragičnih posljedica razornih potresa.

Ministarstvo financija i trezora će na temelju financijskog zahtjeva Ministarstva obrane pripremiti i Vijeću ministara BiH dostaviti Prijedlog odluke o odobravanju sredstava tekuće proračunske pričuve sukladno postupanju po zaključku 6. izvanredne sjednice Predsjedništva BiH.  

RASPISATI JAVNI NATJEČAJ

Vijeće ministara BiH zadužilo je Agenciju za državnu službu da raspiše javni natječaj u Službi za zajedničke poslove institucija BiH, nakon što je upoznato s Informacijom da rukovodećem državnom službeniku na položaju tajnika s posebnim zadatkom mandat istječe 5. 7. 2023. godine.

SUGLASNOST ZA IMENOVANJE

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, dalo je  suglasnost za imenovanje Egberta Renea Rogera Felixa Kamphuisa na dužnost časnika za vezu vojne policije Kraljevine Nizozemske za Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Bugarsku i Bosnu i Hercegovinu, sa sjedištem u Tirani.

Na sjednici je data suglasnost za imenovanje Olivera Schusdziarra na dužnost pomoćnika obrambenog atašea pri Veleposlanstvu SR Njemačke u Sarajevu.

Data je i suglasnost za imenovanje Muhammada Arslana Khana na poziciju obrambenog atašea Islamske Republike Pakistan za Bosnu i Hercegovinu.

Na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova data je suglasnost za imenovanje Urija Robinsohna na dužnost policijskog atašea Države Izrael za Bosnu i Hercegovinu, sa sjedištem u Bukureštu, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH. 

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH Zukan Helez Izborni zakon Izborni zakon BiH izmjene Izbornog zakona
0 26.03.2024 19:03
Zlatan Begić Monika Mijić Borjana Krišto Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH
0 20.03.2024 19:22
Edin Forto Vijeće ministara Bosne i Hercegovine
0 20.03.2024 10:42
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH Sud BiH Apelaciono vijeće Suda BiH
0 19.03.2024 20:55