Prilog: Amra Ličina

Vanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH o fiskalnoj reformi nije održana

Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine trebao je danas održati vanrednu sjednicu o fiskalnoj reformi na zahtjev zastupnika. Sjednica nije održana, jer nije bilo dovoljno glasova da se usvoji dnevni red.

Na zahtjev grupe zastupnika, danas je trebala biti održana 14. vanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH o fiskalnoj reformi. Međutim, nije održana, jer nije usvojen dnevni red. Za predloženi dnevni red glasalo je 39, suzdržanih je bilo 10, dok je protiv bilo 12 zastupnika. Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta Federacije, kazao je da su o današnjim planiranim temama zastupnici već raspravljali:

„U sali je postojao kvorum za održavanje sjednice, ali kao što ste vidjeli, nismo imali ruku za dnevni red. Ja mogu samo pretpostaviti o čemu se radi. Jučer je na Domu naroda definitivni potvrđena mjera koju je u kontekstu ove teme predložila Vlada Federacije BiH. Prije mjesec dana, na istu ovu temu, na zahtjev zastupnika je održana tematska sjednica na kojoj se raspravljalo o ovoj temi. Pretpostavljam da je to razlog zbog čega dnevni red nije usvojen.”

Zastupnik Stranke za BiH Admir Čavalić obratio se nakon što dnevni red nije dobio podršku. Pored ovoga, veliki broj zastupnika nije se  pojavio na sjednici:
„Ovo je zaista pokazalo jednu neozbiljnost. prije svega. od strane Vlade Federacije BiH. Napominjem da se ni premijer nije pojavio, samo jedan ministar je bio prisutan, Ramo Isak, ministar policije. A kada govorimo o predstavnicima većine u okviru Predstavničkog doma, ili neki nisu bili prisutni ili su glasali protiv dnevnog reda. To pokazuje neiskrenost namjera po pitanju fiskalnih reformi, odnosno pokazuje da Vlada Federacije BiH nije spremna za sveobuhvatne fiskalne reforme, nešto što je potrebno Federaciji s obzirom da imamo pad zaposlenosti u prvom kvartalu ove godine.“

Današnja vanredna sjednica sazvana je na zahtjev zastupnika. Inicijator je bio Almedin Aliefendić, samostalni zastupnik koji je početkom godine rekao da je osigurano neophodnih 20 potpisa za inicijativu. Aliefendić je početkom godine inicirao tematsku sjednicu, obrazlažući da je Odluka Federalne vlade o minimalnoj plati od 1.000 maraka izazvala različite reakcije poslodavaca, sindikata i drugih zainteresovanih strana.

„Nisu razumjeli našu namjeru, nisu razumjeli da Parlament Federacije BiH ima obavezu da se uključi u jednu od najvažnijih tema fiskalnih reformi u Federaciji BiH. Mi smo iznenađeni i nismo optimisti kada su pitanju daljnji potezi i dešavanja vezano za fiskalnu reformu, odnosno stanje privrede u Federaciji BiH. Ovdje će vjerovatno biti problema kada su u pitanju penzioneri i boračke kategorije te svi oni koji su oslonjeni na isplate iz federalnog budžeta.“

Razmatranje efekata odluke o povećanju minimalne plate, analiza mogućih fiskalnih reformi, poput smanjenja opterećenja na plate, putem nižih stopa doprinosa i poreza, unapređenje standarda radnika kroz plate, osiguranje radnih mjesta, zatim postizanje kompromisa vlasti, poslodavaca i sindikata kroz intenzivniji socijalni dijalog te definisanje plana fiskalne reforme sa preciznim rokovima i nosiocima aktivnosti bili su neki od ciljeva ove sjednice.

Zastupnički dom Predstavnički dom Parlament FBiH