Usvojene izmjene Zakona o upravljanju otpadom
(Izvor: Fena/Hazim Aljović)

Usvojene izmjene Zakona o upravljanju otpadom

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine donio je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom, čime se rješava problem upravljanja deponijom, a definirane su i kaznene odredbe za prekršioce.

Zakonom je izvršena i dopuna tako da je uvršten pojam cirkularne ekonomije koja kao ekonomski model promovira održivo iskorištavanje resursa putem smanjenja otpada, recikliranja, obnavljanja i ponovne upotrebe materijala i proizvoda, a koja ima u fokusu da se vrijednost proizvoda, materijala i resursa održava što je duže moguće te da se otpad i gubici svedu na najmanju moguću mjeru.

U nastavku sjednice, zastupnici Doma naroda Parlamenta FBiH razmatraju radi razmatranja Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federactji BiH.

Zakonom se, pored ostalog definira da dijete oboljelo od malignih malignih bolesti ostvaruje pravo na dječiji dodatak bez obzira na prihode po članu porodice.

Polazeći od toga da je zaštita porodica s djecom djelatnost od posebnog društvenog interesa, koja ima za cilj osigurati približno jednakih uslova za zdrav i pravilan razvoj djece, kao i pružanje pomoći u realizaciji reproduktivne funkcije porodice, bilo je neophodno poduzimanje hitnih reformskih aktivnosti i mjera u smislu poboljšanja stanja u ovoj oblasti.

Navedena je potreba dodatno potkrijepljena činjenicom da su ranija zakonska rješenja dovodila do neujednačenosti vrsta materijalnih prava po kantonima, različitih uslova u postupcima za ostvarivanje ovih prava, ukljudujući i različite osnovice i procente od osnovice za obračun spomenutih materijalnih davanja.

Imajući u vidu da su pojedini kantoni imali problema da u svojim budžetima osiguraju potrebna sredstva za ovu namjenu, u praksi se veoma često dolazilo u situaciju da je značajan broj porodica u pojedinim dijelovima Federacije BiH ostajao obespravljen i uskraćen za minimum materijalne podrške u podizanju i odgoju njihove djece.

lz navedenih je razloga predloženo uvođenje finansiranja određenih prava na nivou entiteta, kao jedinog načina da se osigurava dostupnost i ujednačenost određenih osnovnih prava, nezavisno od kantona u kojemu korisnik ima prebivalište

To je, u konačnici, rezultiralo donošenjem Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine a kojim je utvrđeno da se pod jednakim minimalnim uslovima iz federalnog budžeta finansira pravo na dječiji dodatak, a iz budžeta kantona novčana pomoć nezaposlenim.

Time je federalni nivo vlasti počeo, pored dotadašnje deklarativne, pružati i konkretnu materijalnu podršku porodicama slabijeg ekonomskog statusa

Zakon o materijalnoj podršci porodicama s djecom je počeo s primjenom, 10. mjesec 2022. Godine, što je za centre za socijalni rad i općinske službe socijalne zaštite, kao nadležne prvostepene organe, predstavljalo veliki izazov.

Imajući u vidu da je predmetni Zakon postavio znatno fleksibilnije uslove za ostvarivanje prava na dječiji dodatak, kao i činjenicu da je navedeno pravo, zbog njegove visine, postalo mnogo atraktivnije nego sto je to ranije bio slučaj, neminovno je došlo do podnošenja ogromnog broja zahtjeva za njegovo ostvarivanje.

Zakonom je predviđeno da dijete starije od 16 godina može ostvariti pravo na dječiji dodatak ukoliko nije sklopilo brik ili steklo vastito potomstvo.

Pravo na dječiji dodatak traje dok postoje uslovi za ostvarivanje prava, a najduže do navršene 18. godine života djeteta.

Zahtjevi za ostvarivanje prava na dječiji dodatak podneseni prije stupanja na snagu ovoga zakona, a o kojima nije odlučeno, rijesit će se prema odredbama ovoga Zakona.

federalna.ba/Fena

Dom naroda FBiH otpad