Uoči završnih riječi – prijetnje i osude pritisaka na pravosuđe zbog Dodika
Uoči iznošenja završnih riječi i presude u predmetu protiv Milorada Dodika, rastu tenzije i uznemirenost pa vlasti RS-a najavljuju radikalne mjere vodeći BiH u destabilizaciju. Na protivustavan potez vlasti RS-a institucionalni odgovor treba biti sistemski. Prije svih Ustavnog suda, poručuje predsjedavajući Predstavničkog doma BiH Denis Zvizdić.
Zvizdić: Imamo puno institucionalnih načina za odgovor na antidejtonske i antiustavne akti...
„Tu je Tužilaštvo, koje mora optužiti sve koji rade na rušenju ustavnog poretka BiH. Tu je Ured visokog predstavnika, koji promptno može staviti van snage zaključke i druge akte koji nisu u skladu sa Ustavom BiH, Dejtonskim mirovnim sporazumom. Tu je i EUFOR, kao i druge nadležne državne institucije koje su zadužene za odbranu integriteta, suvereniteta i ustavnog poretka BiH“, istakao je Zvizdić (NiP).
„Ne bih rekao da postoji ozbiljan razlog za strah, ali da je vrlo kompleksna situacija u BiH - to moram jasno reći i naglasiti i niko ne zna u kojem pravcu to sve može otići. Imate poziv Vlade za stalnim zasjedanjem NSRS-a, ja ne znam kakve se odluke mogu donijeti – je li cilj secesija, ja u to ne vjerujem i mislim da nije moguće“, kazao je Ilija Cvitanović, delegat u Domu naroda BiH (HDZ 1990).
View this post on Instagram
Osude pritisaka i uticaja na pravosuđe uputili su i predstavnici opozicije, ali i vlasti iz Federacije.
„To je možda jedan od najbrutalnijih primjera pokušaja pritiska na Tužilaštvo i Sud i treba rezolutno odbiti tu vrstu pritiska i suditi prema činjenicama. Vjerujem da je naše pravosuđe sa svojim nedostacima doraslo i zrelo da na bazi činjenica donese pravilnu presudu“, kazao je Safet Kešo, poslanik SDA u Predstavničkom domu BiH.
„Od Dodika se može svašta očekivati, ali ja smatram da građani ove zemlje, ne ni Federacija ni RS - već građani, moraju prihvatiti vladavinu prava i valja sačekati i prihvatiti presudu nadležnog suda i okončanje postupka“, naglasio je Jasmin Begić, poslanik DF-a u Predstavničkom domu BiH.
„Ja mislim da se radi o pritisku na pravosuđe, a pritisak na pravosuđe je zakonom zabranjen. Nije demokratski, a nije ni ustavno ni zakonito vršiti pritisak na pravosuđe“, upozorio je Jasmin Imamović, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu BiH.
„Želim vjerovati da će institucije BiH imati snage dati odgovor na zloupotrebe institucija i kršenje Ustava i zakona“, izjavio je Đenan Džonlagić, delegat u Domu naroda BiH (DF).
Iako je Dodik upozoravao da bi u slučaju osuđujuće presude uslijedila istorijska prekretnica podržana odlukama NSRS-a o izlasku iz BiH, opozicija smatra da se i njihov glas treba čuti, jer je zaštita RS-a zajednički interes, a ovakvim prijetnjama SNSD ne pribjegava prvi put.
„Vi znate naš stav - jedan čovjek ne čini niti jedan narod niti jednu zemlju. Niko nema pravo da se u ime RS-a poigrava nečim što može imati ozbiljne reperkusije“, istakao je Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu BiH.
„Mi iz SDS-a se ne radujemo samom procesu koji se vodi protiv predssjednika RS-a. Ne treba predsjednik niti SNSD da stoje iznad RS-a i RS koriste kao štit u ovim situacijama“, naglasio je Želimir Nešković, delegat u Domu naroda BiH (SDS).
Ove srijede bi pred Sudom BiH trebale biti iznesene završne riječi u sudskom procesu protiv Milorada Dodika, a od presude će zavisiti ne samo odgovor i eventualni manevar vlasti RS-a već i budućnost narušenih političkih bh. odnosa.
federalna.ba