Ukoliko sve bude po planu, uvježbavanje gašenja požara iz zraka u ZDK-u već ovog ljeta
Požari u ljetnim mjesecima proteklih godina gotovo su ogolili manjkavosti sistema vlasti u našoj zemlji. Često se po nekoliko dana moralo čekati na saglasnosti da bi se požari lokalizovali iz zraka djelovanjem letjelica Oružanih snaga BiH, a nerijetko i iz drugih zemalja. U Zeničko-dobojskom kantonu više ne žele čekati i kreću u nabavku vlastitog helikoptera koji će biti na raspolanju Civilnoj zaštiti i Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Šumski požari proteklog ljeta u Žepču, Kaknju i Olovu, zbog nepristupačnog terena i nemogućnosti da djeluju vatrogasne službe, zahtijevali su hitne intervencije i djelovanje helikoptera Oružanih snaga BiH.
“Zaista imali smo odličnu saradnju sa Oružanim snagama, ali ta procedura dobijanja helikoptera traje dva-tri dana, a do tad se jako toga desi na terenu”, kaže ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoliša ZDK-a Adnan Šabani (POKRET).
Ne želeći čekati da to učine drugi nivoi vlasti koji bi trebali, Vlada Zeničko-dobojskog kantona opredijelila se za nabavku višenamjenskog helikoptera koji će biti na raspolaganju Civilnoj zaštiti i Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Kako objašnjava ministar unutrašnjih poslova ZDK-a Emir Vračo (SDA), inicijativa o nabavci helikoptera je potekla iz ovog ministarstva: “Upravo iz razgovora sa našim načelnicima i gradonačelnicima iskazala se potreba za nabavku tog helikoptera”.
“Za sve one sisteme i strukture zaštite spašavanja koje budu iskazivale potrebu mislim da ćemo sa nabavkom te letjelice uveliko uspjeti prevenirati šumske požare koji se dešavaju na području ZDK i na taj način ćemo ublažiti posljedice”, ističe Džavid Aličić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite ZDK-a.
Trenutno je u toku istraživanje tržišta kako bi se odlučilo da li će se raditi o novom ili polovnom te i koji model helikoptera bi bio nabavljen. Računa se na iznos od 7,2 miliona maraka, a zahtjevi uključuju posadu od 4 do 6 članova, nosivost od 1,5 tona vode, medicinsku opremu i mogućnost transporta. Pored toga veoma je bitno da postoje stručni kadrovi koji bi se bavili upravljanjem i održavanjem.
“Radi se već na formiranju jednog tima koji će servisirati letjelicu, radi se paraleleno i na obezbjeđivanju hangarskog prostora i heliodroma. Dok se ovaj tenderski dio posla završi, mi ćemo pripremne faze uraditi”, dodaje Aličić.
Jedna od potencijalnih lokacija za hangar je i objekat Oružanih snaga u Zenici u čijoj je blizini baza Specijalne policijske jedinice. Da bi učinkovitost bila na većem nivou, već je nabavljena i dodatna infrastruktura kako bi se u hitnim slučajevima mogla instalirati vještačka jezera za vodozahvate.
“Oni će biti postavljeni na nekoliko punktova u kantonu gdje su dostupna izvorišta. Vjerovatno ćemo koristiti sva jezera koja imamo”, dodaje Šabani.
Ukoliko nabavka i dodatno opremanje protekne po planu, prvi letovi koji će ujedno biti i uvježbavanje gašenja požara, mogli bi biti realizirani već ovog ljeta.
federalna.ba