javljanje Dine Durmića (Federacija danas)

U toku radovi na izgradnji Roditeljske kuće u Tuzli

Sredinom godine konačno su počeli radovi na izgradnji Roditeljske kuće u Tuzli koja će se nalaziti u krugu Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla i neposrednoj blizini Klinike za dječije bolesti. Osim smještaja djece oboljele od malignih bolesti u toku liječenja, u Roditeljskoj kući će biti dostupna i psihosocijalna podrška za oboljele mališane i njihove roditelje koja je u ovom procesu itekako bitna.

Iako je prvobitni plan bio da Roditeljska kuća mališanima oboljelim od najtežih bolesti i njihovim roditeljima bude dostupna do kraja ove godine, pandemija koronavirusa je usporila cjelokupan proces. Finansijska konstrukcija za izgradnju je zatvorena, a radovi bi trebali biti okončani sredinom naredne godine.

„ Završeni su temelji, kreće se sada za pločom i to su oni neki inicijalni radovi i bitno nam je isto tako i simbolično i činjenično da postavimo dobre temelje za ovu Roditeljsku kuću“, kazala je Atifa Budlić – Bešić, glasnogovornica Udruženja Srce za djecu.

Proces liječenja oboljele djece, kroz koji je prošla i naša sagovornica je veoma specifičan i dugotrajan. Stoga je izgradnja Roditeljske kuće od velike i neprocjenjive važnosti.

„To je jedna mukotrpna borba, teška i svaka olakšica u jednom danu znači cijeli svijet“, dodaje Budlić-Bešlić.

Na području Tuzlanskog kantona godišnje oboli  petnaestoro djece od malignih bolesti. Od 2016. godine do danas oko 100 najmlađih pacijenata sa najtežim bolestima prošlo je proces liječenja.

„Na našem Odjeljenju, trenutno se nalazi u toku liječenja deset pacijenata. Znači pet pacijenata je  trenutno na Odjeljenju koji su u fazi intenzivnog liječenja dok je dio pacijenata na ambulantnom tretmanu“, rekla je prim.dr. Amila Latifagić, šefica Odjeljenja hematologije i onkologije klinike za dječije bolesti UKC Tuzla.

 Iz Udruženja Srce za djecu najveću zahvalnost duguju državi Kuvajt koja je osigurala najveći iznos sredstava za izgradnju Roditeljske kuće, Skupštini i Vladi Tuzlanskog kantona i ostalim donatorima. Pomoć ni u narednom periodu ne bi trebala izostati.

„ Nadamo se da će i lokalne zajednice Tuzlanskog kantona, gradovi i općine također svojim sredstvima sudjelovati u finansiranju da bi Roditeljska kuća nesmetano mogla raditi“, kaže Božo Jurić, ministar zdravstva TK.

Značaj podrške ovom projektu prepoznao je i naš fudbalski reprezentativac Miralem Pjanić, koji je i proglašen za ambasadora Roditeljske kuće u Tuzli.

„Ja sam jedan mali dio ove priče a imamo svi mogućnost da pomognemo i puno pomognemo. Tako se nadam da ćemo se svi zajedno senzibilizirati za Roditeljsku kuću u Tuzli“, poručio je Miralem Pjanić, ambasador Roditeljske kuće u Tuzli.

Udruženje Srce za djecu će i u narednom periodu nastaviti aktivnosti na prikupljanju sredstava i animiranju društvene zajednice o prisutnosti maligniteta kod djece, da bi podstakli razvoj svijesti za pomoć djeci oboljeloj od najtežih bolesti.

federalna.ba/Dino Durmić

Roditeljska kuća izgradnja Tuzla