videoprilog Aldijane Guhdija (Dnevnik 2)

U Sarajevu dvodnevna konferencija o mirovnom obrazovanju 'Da rastemo u miru'

U Sarajevu se održava dvodnevna konferencija o mirovnom obrazovanju – Da rastemo u miru, u ogranizaciji USAID-a. U protekle dvije godine program je proveden u više od 60 osnovnih i srednjih škola u saradnji sa ministarstvima obrazovanja šest kantona.

Brojne radionice tokom dvije godine pohađalo je oko 1500 učenika, a sve s ciljem podizanja svijesti mladih o prihvatanju različitosti. Mirovno obrazovanje kao koncept podrazumijeva unapređivanje i promovisanje vještina znanja učenika kako bi se osposobili da mogu prepoznati i prevenirati potencijalne sukobe i nasilja.

"Iskreno se nadam, bazirano na odličnim uspjesima koji je ovaj program poučio, da ćemo u narednom periodu započeti ozbiljnu javnu raspravu uz podršku vlasti koji su već obezbjedili svoju podršku time što smu omogućili da kantoni koji učestvuju dođu ovdje da povedemo ozbiljnu raspravu o tome da je mirovno obrazovanje zaista konačno neophodno staviti u okvir sistemskog obrazovanja", istakla je Majda Behrem-Stojanov, direktorica USAID-ovog programa Pro-budućnost.

"Smatram da je glavna moja zadaća da ako kažem da pripremim učenike da žive u jednome društvu koje je različito da prihvataju tu različitost da cijene tu različitost", kazala je Zumreta Marić, profesorica historije, demokratije i ljudskih prava.

Svaki nastavnik može doprinijeti izgradnji mira ako sa djecom radi na njegovanju vrijednosti kao što su zajedništvo, tolerancija, empatija, te ako ih uči poštivanju i uvažavanju drugih i drugačijih i upravo su ovo postulati na kojima su učesnici programa i radili.

"Kako tome da naučimo svoju djecu, kako da naučimo sami sebe, bićemo uspješniji, bićemo bolji ljudi, imat ćemo kvalitetno društvo", naveo je ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta SBK-a Bojan Domić.

Mirovno obrazovanje važno je za sve generacije, a posebno za mlade.

"Integriranje mirovnog obrazovanja u sve aspkete školskih programa način je uklanjanja podjela koje se jasno vide kroz tri odgojna jednostrana, a nerijetko i međusobno suprotsavljena historijska narativa", naglaša Robert Lopez, v.d. direktora USAID-a u BiH.

Na konferenciji više od 100 profesora, nastavnika, direktora i pedagoga razgovarat će o rezultatima provedenog programa, ali i ukazivati na slabe tačke da bi se otvorio prostor za definisanje nastavka programa Mirovnog obrazovanja, kao i zagovaranje za njegovu održivost i implementaciju u sistemsko obrazovanje u BiH.

federalna.ba

Sarajevo konferencija Mirovno obrazovanje
nadbiskupski Ordinarijat Sarajevo provaljeno
0 13.05.2024 09:24
Moja velika noć Dani Evropskog filma Sarajevo
0 10.05.2024 21:12
BiH Vijeće Evrope članstvo konferencija
0 10.05.2024 12:39
Josip Broz Tito Sarajevo
0 04.05.2024 18:32
Sarajevo MUP KS MUP Kantona Sarajevo
0 04.05.2024 09:47