videoprilog Kristine Marković (Federacija danas)

U Neumu obuka za interventne i spasilačke timove za bolju civilnu zaštitu

U Neumu je održana obuka za interventne i spasilačke timove u okviru projekta EU za bolju civilnu zaštitu – izgradnja kapaciteta i priprema Bosne i Hercegovine za Mehanizam civilne zaštite Evropske unije. Projekat provodi Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Hrvatske, zajedno s Asocijacijom za upravljanje rizicima AZUR iz BiH. Učestvovalo je po devet predstavnika Federalne i Republičke uprave civilne zaštite, te po troje predstavnika Ministarstva sigurnosti i Odjela za javnu sigurnost Distrikta Brčko.

Nakon poplava koje su Bosnu i Hercegovinu zahvatile 2014. godine, pri tome nanijevši štetu našoj zemlji, Evropska unija je uvjetovala BiH da ojača svoje kapacitete u oblasti zaštite i spašavanja da bi mogla postati punopravna članica Mehanizma za civilnu zaštitu EU.

- BiH ulaskom u članstvo ima mogućnost da direktno aplicira na određene projekte koji se objavljuju u EU svake godine. Do sada smo morali tražiti partnera ili da nekome budemo partneri kao BiH. Druga stvar što se povećavaju kvote učesnika u raznim vrstama obuka koje se pružaju kroz mehanizam CZ EU – objašnjava Idriz Brković, šef Odsjeka za strateško planiranje, mjere zaštite i spašavanja pri Ministarstvu sigurnosti BiH.

Za obuku interventnih i spasilačkih timova u Neumu bili su zaduženi instruktori iz RH, koja je 2009. godine pristupila Mehanizmu civilne zaštite Evropske unije.

- To nam je omogućilo da razvijamo svoj nacionalni sustav CZ za odgovor na velike nesreće i katastrofe, da razvijamo sposobnost i za slanje međunarodne pomoći u katastrofama dražavama kojima je pomoć potrebna, a isto tako da se pripremamo za slučaj katastrofe u Hrvatskoj kada mi aktiviramo mehanizam Unije i imamo pomoć međunarodne zajednice – navodi Igor Milić, načelnik Sektora za pripravnost i koordinaciju ravnateljstvo CZ MUP-a RH.

RH i BiH imaju jako dobru saradnju u području zaštite i spašavanja. Šumski požari u BiH dolaskom ljeta predstavljaju veliku opasnost. Nerijetko tada u pomoć Hrvatska šalje svoje kanadere da bi požari bili lokalizirani.

- Moj savjet je da se razvijaju sustavi ranog upozoravanja da možemo detektirati požar u ranom nastanku i onda adekvatno koristiti snage koje imamo da ga na vrijeme ugasimo – dodaje Milić.

Civilna zaštita u BiH suočena je s brojnim problemima, a jedan od njih je  i jačanje koordinacije djelovanja u slučaju prirodnih i drugih nesreća s obzirom na to da su nadležnosti podijeljenje.

- Imamo ljudstvo koje treba pomlađivati, obučavati i na kraju sve te jedinice, pripadnike kvalitetno i opremiti, osobnom i zajedničkom opremom. Kroz ovaj projekt smo i u fazi promjene sistema kroz timove za spašavanje u urbanim sredinama, posljedicama zemljotresa – ističe Milan Novitović, direktor Republičke uprave CZ RS-a.

Svim polaznicima obuke dodijeljeni su certifikati verificirani u Briselu. Svoja znanja primjenit će u oktobru kroz praktičnu implementaciju na terenu koja će se održati u Banjoj Luci. Projekt EU za bolju civilnu zaštitu vrijedan je 1,5 milion eura. Hoće li Bosna i Hercegovina postati punopravna članica Mehanizma civilne zaštite Evropske unije bit će poznato do kraja godine.

federalna.ba

Civilna zaštita Neum