U Bihaću otvoren odjel za povremeni cjelodnevni boravak djece s poteškoćama

U bihaćkom Udruženju roditelja, djece i mladih s poteškoćama u razvoju otvoreno je odjeljenje za povremeni cjelodnevni boravak djece. Riječ je o privremenom smještaju djece kada su im roditelji bolesni ili umorni, ali pod nadzorom drugih roditelja iz Udruženja. Ovo je, kažu, samo privremeno rješenje do otvaranja pravog centra u kojem bi adekvatne uvjete za trajni smještaj imala sva djeca s poteškoćama u razvoju.

Sav socijalni život djece s teškoćama u razvoju iz Bihaća odvija se u Udruženju "Radost druženja", koje je uz pomoć Grada Bihaća i Vlade USK-a osiguralo povremeni smještaj, odnosno, cjelodnevni boravak za osam osoba.

"Ovo će puno znači za roditelja, ali i za djecu samim tim što će se puno raditi s njima na samostalnom životu, gdje će djeca odlaziti u kupovinu, naučit će baratati novcem, da nešto skuhaju, da dočekaju goste", navodi Mirsada Hodžić, predsjednica Udruženja "Radost druženja".

"Imala sam koronu, moja je Šejla preplakala: gdje ću ostati ako se tebi šta desi, ako odeš u bolnicu? To je nama roditeljima jako teško. Razmišljamo uvijek šta će biti poslije", priča Šarić Subha, majka djeteta s teškoćama u razvoju.

Iz Udružena apeluju da je njihov glavni cilj otvaranje pravog centra za trajni smještaj u Unsko-sanskom kantonu, jer oko 180 djece trenutno smješteno u Doboju, Fojnici i Pazariću što je od Krajine udaljeno 300 kilometara.

"Ima roditelja koji po nekoliko godina nisu došli, rijetki i nazovu, a to je sve ova situacija koju ne može pružiti ni djetetu ni sebi. Možete misliti kako je tom djetetu i roditelju, niko ne može reći: ne volim svoje dijete što je s poteškoćama. To je najveća ljubav koja postoji", dodaje Hodžić.

Otvaranjem centra bila bi omogućena jača i češća komunikacija sa porodicom, ali i smještaj djece koja sada žive sa roditeljima koji su stari i nemoćni.

"Tu je u svom mjestu, pa valjda će je neko posjetiti od rodbine, da je izvede kući kad je praznik ili nešto", kaže Šarić.

"Mislim da bi to bilo najbolje rješenje za našu djecu koji bi mogli obilaziti svoju djecu jer su blizu, a ne da budu smješteni negdje daleko i nedostupni", istakla je Rifeta Imamović, majka djeteta s teškoćama u razvoju.

Iz Vlade USK-a, ovaj put, konkretna obećanja.

"Imamo spremnost našeg ministarstva i centara za socijalni rad da takav projekt završimo u USK. Imamo već locirane objekte u kojima bismo mogli taj dio završiti, potreban je kadrovski dio i da se pripremi", naglašava Mustafa Ružnić, premijer USK-a.

"Ići će se da se prave manji objekti gdje će se smjestiti 12 do 24 djece. Omogućit ćemo da djeca mogu biti trajno. Roditelji koji žele da učestvuju u procesu rehabilitacije dobro su došli", ističe Muris Halkić, ministar zdravstva, rada i socijalne politike USK-a.

Uz Kanton, koji za smještaj ove djece u drugim centrima izdvaja više od milion maraka godišnje, roditelji plaćaju u prosjeku po 700 KM mjesečno.

federalna.ba

USK djeca s poteškoćama u razvoju