videoprilog Elme Agić (Dnevnik 2)

U BiH snabdijevanje trenutno uredno, ali skladišta nemamo

Obustava isporuke plina ruskog Gazproma Poljskoj i Bugarskoj izazvala je uznemirenost u našoj zemlji. I ne bez razloga. Skladišta nemamo, a Bugarska je dio tranzitne rute putem koje se plin doprema BiH. Ipak, struka šalje umirujuće poruke.

Rusija upozorava da bi mogla da obustavi isporuku gasa i drugim zemljama

Rusija je danas saopštila da bi, poslije Poljske i Bugarske, mogla da obustavi isporuku gasa i drugim evropskim kupcima ako i oni odbiju da pređu na plaćanje u rubljama za taj energent. Portparol Kremlja Dmitry Peskov rekao je da je ruski zahtjev za prelazak na plaćanje u rubljama rezultat za...

Dionica Turskog toka koja prolazi kroz Bugarsku dio je tranzitne rute putem koje se BiH snabdijeva ruskim plinom. Stoga se pojavio strah da bi moglo doći do obustavljanja isporuke i za našu zemlju. No, iz Energoinvesta potvrđuju da od Gazprom Exporta nisu došle najave koje ukazuju na mogućnost obustave isporuke. Također, nisu dobili nikakav zahtjev koji se odnosi na plaćanje u ruskoj valuti. Plin nesmetano dolazi u dogovorenim količinama i dinamici.

“Važno je napomenuti da se ruskim gasom Bugarska snabdijeva pravcem preko Rumunije, Moldavije i Ukrajine - dakle, ne samo putem Turskog toka. I ako bi Bugarska odustala od ruskog gasa, malo je vjerovati da bi onemogućila tranzitnu rutu”, saopćeno je iz Energoinvesta

Bugarska neće onemogućiti tranzitnu rutu zbog lojalnog partnerstva s Evropskom unijom, kaže Nihad Harbaš, stručnjak za enegetiku: “Kada pričamo ovdje o prestanku snabdijevanja gasom Bugarskoj, mislimo na njihovu potrošnju u energetskom i drugim sektorima, a s druge strane, imamo samo dio koji se tiče tranzita tog gasa, njegovog transporta kroz Bugarsku, i mislim da taj segment nije ugrožen u ovom slučaju”.

Ruska Federacija je, ističe, uvidjela nastojanje Evropske unije da smanji ovisnost o ruskom plinu, zbog čega vrši pritisak. No, naša zemlja nije u najboljem položaju i treba biti u pripravnosti. Jer sve ovisi o budućim potezima Bugarske.

“Što se tiče prirodnog gasa, BiH nema nikakvog skladišta. Ukoliko bi došlo do prestanka, u narednih dan ili dva svi bismo ostali bez gasa”, upozorava Harbaš.

Zato je, smatra naš sagovornik, vrijeme za okupljanje nadležnih i poduzimanja mjera odavno otkucalo. Energetska nezavisnost, obnovljivi izvori energije, mjere energetske efikasnosti - mogući su pravci. Jer u slučaju najgoreg scenarija, samo nas alternativa može sačuvati.

federalna.ba

Nihad Harbaš plin gas