Tužilaštvo zbog javnog govora predložilo pritvor za Atifa Dudakovića- čeka se odluka Suda
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je mjeru pritvora za Atifa Dudakovića, optuženog za ratne zločine, zbog javnog govora koji je bivši general održao povodom dana Armije RBiH u Sarajevu. Tužilaštvo je na ročištu održanom danas, navelo da je Dudaković time prekršio mjeru zabrane. Odluka Suda očekuje se do kraja dana ili sutra.
Bivši general Armije Republike Bosne i Hercegovine Atif Dudaković, kako je navelo Tužilaštvo na ročištu održanom jutros u Sudu BiH, posredno se obratio svjedocima Tužilaštva Bosne i Hercegovine tokom javnog događaja a povodom Dana Armije. Spomenuo je svjedoka Tužilaštva imenom i prezimenom, te se obratio pripadnicima Petog korpusa Armije “koji svojim svjedočenjem inkriminišu Dudakovića”. Sporna je rečenica koju je bivši general izrekao, citiramo: “Moramo biti jedinstveni u odbrani države”. Za Tužilaštvo su time prekršene mjere zabrane javnog obraćanja te je predložilo određivanje pritvora. Kao dokaz predočen je videozapis sa Dudakovićevog govora, koji je reproduciran na ročištu. Dudakovićev advokat Asim Crnalić je nakon reprodukcije videa kazao kako Tužilaštvo želi poniziti njegovog branjenika:
“Nijednu od zabrana Dudaković nije prekršio. Tužilaštvo tvrdi da je govoreći o općim stvarima odbrane i domoljublja poslao svjedocima koji svjedoče protiv njega, da vode računa šta će govoriti. Takvih navoda nema u govoru Dudakovića. Ja sam pred Sudom utvrdio da su moguće svake jezične interpretacije, čak i one koje su logički i sadržajno pogrešene. Nadam se da će Sud vidjeti o čemu se radi i odbiti prijedlog Tužilaštva.”
Branilac je dodao da u govoru nema elemenata koji se podudaraju sa činjeničnim navodima Tužilaštva, u prijedlogu mjere pritvora, te da niti jedan sud u Evropi ne može u potpunosti zabraniti slobodu govora. Podsjetimo, Tužilaštvo BiH, Dudakovića i druge tereti za svjesno učestvovanje u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem trajnog uklanjanja stanovništva srpske nacionalnosti u opštinama Bosanski Petrovac, Bosanska Krupa, Ključ i Sanski Most u drugoj polovini 1995. godine. Tužilaštvo BiH je naznačilo da je Atif Dudaković, nekadašnji komandant Petog korpusa Armije Republike BiH naređivao, planirao, dogovarao i podstrekivao zločine i progon stanovnika srpske nacionalnosti. Njegov branilac Asim Crnalić navodi:
“Ako optužujete komandanta korpusa da je on smislio zločinački poduhvat, onda ne možete tvrditi da je taj zločinački poduhvat počinio sa vojnicima i nižim oficirima jer komandant korpusa ne komunicira sa vojnicima nego sa komandantima brigade.”
Pored Dudakovića, optuženi su i Sanel Šabić, Ibrahim Šiljdedić, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Alešević, Husein Balagić, Edin Domazet, Ejub Koženjić, Ibrahim Nadarević i Said Mujić. Sud Bosne i Hercegovine će odluku o prijedlogu Tužilaštva donijeti u zakonskom roku, do kraja dana ili eventualno sutra.