Trump zaprijetio carinama od 100 posto zemljama koje oporezuju američke tehnološke kompanije

Trump zaprijetio carinama od 100 posto zemljama koje oporezuju američke tehnološke kompanije
(Izvor: EPA/Aaron Schwartz)

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je uvođenjem carina od 100 posto na uvoz iz svake evropske zemlje koja uvede porez na digitalne usluge za američke tehnološke gigante.

U objavi na svojoj platformi Truth Social, Trump je naveo da „brojne evropske zemlje“ razmatraju uvođenje takvog poreza, a neke su, kako tvrdi, blizu njegove primjene.

Upozorio je da će kaznene carine biti uvedene odmah te da će u potpunosti „nadjačati“ sve postojeće bilateralne trgovinske sporazume.

Iako je objava usmjerena na zemlje koje planiraju „skoru primjenu“ novih poreza, nije odmah bilo jasno kakve bi posljedice mogla imati za Ujedinjeno Kraljevstvo, koje porez na digitalne usluge primjenjuje još od 2020. godine.

„Neka ova izjava posluži kao upozorenje da će svaka zemlja koja uvede takav porez odmah biti suočena sa stopostotnom carinom na svu robu koja se izvozi u Sjedinjene Američke Države“, napisao je Trump.

Porez pogađa najveće američke tehnološke kompanije

Britanski porez na digitalne usluge od dva posto primjenjuje se na velike internet pretraživače, društvene mreže i internetske platforme čiji globalni prihodi od digitalnog poslovanja prelaze 500 miliona funti, a prihodi ostvareni u Ujedinjenom Kraljevstvu premašuju 25 miliona funti.

Porez obuhvata neke od najvećih američkih kompanija, uključujući Apple, Google, Meta i Amazon, te je u fiskalnoj 2024/25. godini donio više od 800 miliona funti prihoda, u odnosu na 678 miliona funti godinu ranije, prema podacima britanskog Ministarstva finansija, prenio je BBC.

Trump je još u aprilu izjavio da Ujedinjeno Kraljevstvo rizikuje „velike carine“ zbog, kako je naveo, ciljanog oporezivanja velikih američkih kompanija.

„Misle da će tako lako zaraditi, zato su svi iskorištavali našu zemlju“, rekao je tada.

Britansko Ministarstvo za poslovanje i trgovinu te Ministarstvo finansija nisu komentarisali njegove najnovije izjave.

Prijetnje uprkos trgovinskom sporazumu SAD-a i EU

Trumpova prijetnja evropskim zemljama dolazi samo nekoliko dana nakon što su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija zaključile novi trgovinski sporazum.

Ministar energetike, trgovine i industrije Kipra Michael Damianos tada je izjavio da „EU može brzo i proporcionalno odgovoriti ako se sporazum ne bude poštovao ili ako njeni interesi budu ugroženi“.

Francuska, Italija i Španija također primjenjuju porez na digitalne usluge od tri posto za velike kompanije, dok je nekoliko drugih članica Evropske unije uvelo ili razmatra uvođenje sličnih poreza, prema podacima organizacije Tax Foundation.

Amazon je ranije ove godine povećao naknade trgovcima, navodeći upravo takve poreze kao jedan od razloga.

Trump nastavlja politiku visokih carina

Od povratka na predsjedničku funkciju 2025. godine, Trump je više puta pokušavao uvesti visoke carine brojnim zemljama.

Vrhovni sud SAD-a u februaru je poništio njegov raniji pokušaj uvođenja univerzalne carine od 10 posto.

Uprkos tome, Sjedinjene Američke Države nedavno su najavile nove carine od 10 do 12,5 posto za desetine zemalja koje čine gotovo cjelokupan američki uvoz, uz obrazloženje da te države ne čine dovoljno u borbi protiv prisilnog rada.

federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Donald Trump carine