Trump traži otkazivanje koncerata za 250. rođendan SAD-a nakon masovnog povlačenja izvođača
Američki predsjednik Donald Trump pozvao je na otkazivanje muzičkog programa planiranog u okviru obilježavanja 250. godišnjice nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, nakon što je više poznatih izvođača odustalo od nastupa zbog povezanosti događaja s Bijelom kućom i Trumpovom administracijom, piše BBC.
U objavi na društvenoj mreži Truth Social, Trump je poručio da bi organizatori trebali jednostavno „otkazati sve“, nazivajući pojedine izvođače „preskupim“ i „dosadnim“, te sugerisao da bi muzički festival trebalo zamijeniti velikim političkim skupom pod sloganom „Make America Great Again“ (MAGA).
Niz otkazivanja uzdrmao proslavu jubileja
Kontroverza je izbila svega nekoliko dana nakon što je organizacija Freedom 250 predstavila program „Great American State Fair“, serije događaja koja će biti održana u Washingtonu povodom četvrt milenija američke nezavisnosti. Od devet izvođača najavljenih prošle sedmice, nekoliko ih je već otkazalo nastupe.
Među njima su poznata country pjevačica Martina McBride, legendarna grupa The Commodores, reper Young MC te frontmen grupe Poison, Bret Michaels.
S druge strane, pojedini izvođači ostali su pri ranije preuzetim obavezama. Među njima su Vanilla Ice, član nekadašnjeg pop dvojca Milli Vanilli Fab Morvan te reper Flo Rida.
Trump: Umjesto pjevača, organizujmo veliki skup
Nakon niza otkazivanja, Trump je predložio potpuno drugačiji koncept proslave. „Razmatram mogućnost da organizujemo skup pod nazivom 'America Is Back' u Washingtonu, na istom mjestu i u isto vrijeme. Pozvani bi bili samo veliki patrioti“, napisao je predsjednik.
Kasnije je otišao i korak dalje, poručivši da bi čitav muzički festival trebalo zamijeniti političkim skupom.
„Trebali bismo organizovati ogroman MAKE AMERICA GREAT AGAIN skup za 250. godišnjicu umjesto da slušamo preskupe pjevače koje niko ne želi čuti, čija je muzika dosadna, a koji ne rade ništa osim što se žale“, naveo je Trump.
U jednoj od objava predsjednik se opisao i kao „najveća atrakcija na svijetu“, tvrdeći da privlači „znatno više ljudi nego Elvis Presley u najboljim godinama“.
Izvođači tvrde da nisu bili upoznati s političkom pozadinom
Otkazivanja su uslijedila nakon što su pojedini izvođači saopćili da prilikom prihvatanja angažmana nisu bili upoznati s političkim aspektima manifestacije. Young MC, poznat po hitu „Bust a Move“, napisao je na društvenim mrežama da umjetnicima nije rečeno da događaj ima političku dimenziju.
„Radujem se budućem nastupu u Washingtonu, ali na događaju koji nije toliko politički obojen“, poručio je. Sličan stav iznijela je i Martina McBride.
„Predstavljen mi je nastup na nestranačkom događaju, ali se ispostavilo da to nije bio slučaj“, navela je u objavi na društvenoj mreži X.
Uprkos kritikama, organizacija Freedom 250 insistira da je riječ o nestranačkom projektu posvećenom obilježavanju jednog od najvažnijih jubileja u američkoj historiji. Freedom 250 osnovan je prošle godine uz podršku Trumpove administracije, a predsjednik je lično imenovao izvršnog direktora organizacije.
Bijela kuća sarađuje s organizatorima na pripremi niza događaja koji bi trebali obilježiti 250 godina od proglašenja američke nezavisnosti.
Portparolka organizacije Danielle Alvarez nedavno je saopćila da će upravo Trump otvoriti manifestaciju. „Kao vizionar iza projekta Great American State Fair, predsjednik Trump lično će otvoriti ovu historijsku proslavu 24. juna svečanošću posvećenom 250. rođendanu Amerike“, navela je Alvarez.
Paralelni program America250
Istovremeno, u SAD-u već postoji zasebna organizacija zadužena za obilježavanje velikog jubileja. Kongres je još prije deset godina osnovao America250, tijelo koje koordinira zvanične aktivnosti povodom 250 godina američke nezavisnosti. U njegovom rukovodstvu nalaze se predstavnici i demokrata i republikanaca, a organizacija priprema vlastiti program proslava širom zemlje.
Planirani su veliki događaji u New York City, Philadelphia i dijelovima California, kao i brojne lokalne manifestacije u američkim gradovima.
Trumpova administracija priprema i niz dodatnih događaja kojima želi obilježiti jubilej. Među najzvučnijim projektima nalazi se organizacija UFC borbe na travnjaku Bijele kuće, održavanje sajma Great American State Fair tokom juna i jula te automobilske utrke Grand Prix u Washingtonu planirane za august.
Osim toga, američke vlasti najavile su izdavanje ograničene serije prigodnih pasoša koji će sadržavati Trumpov portret kao dio obilježavanja 250. godišnjice američke nezavisnosti.
Dok organizatori pokušavaju spasiti program nakon povlačenja više izvođača, rasprava o tome da li bi nacionalna proslava trebala biti politički neutralna ili snažno povezana s aktuelnom administracijom nastavlja izazivati podjele u američkoj javnosti.
federalna.ba