Trump osigurao sporazum sa Saudijskom Arabijom o ulaganjima vrijednim 600 milijardi dolara
Američki predsjednik Donald Trump dobio je utorak obećanje Saudijske Arabije o investiranju 600 milijardi dolara u Sjedinjene Američke Države, tokom početka svoje turneje po zemljama Zaljeva, gdje mu je priređen raskošan doček.
Trump je, vidno zadovoljan, izašao iz predsjedničkog aviona Air Force One, gdje ga je dočekao saudijski prestolonasljednik Mohamed bin Salman. Njih dvojica su potom u Rijadu potpisali sveobuhvatan sporazum koji pokriva oblasti energetike, odbrane, rudarstva i druge sektore.
Najveći dio ulaganja odnosi se na ono što SAD nazivaju najvećim sporazumom o prodaji oružja između dviju zemalja, vrijednim gotovo 142 milijarde dolara. Reuters je još u aprilu izvijestio da Washington priprema prodaju paketa oružja vrijednog više od 100 milijardi dolara za kraljevinu.
- Zaista vjerujem da se jako dobro razumijemo - rekao je Trump tokom sastanka s princem bin Salmanom, vladarom Saudijske Arabije.
Dva izvora upoznata s razgovorima potvrdila su Reutersu da se razgovaralo i o mogućoj saudijskoj kupovini američkih borbenih aviona F-35, iako nije jasno da li su ovi avioni uključeni u sporazum najavljen u utorak.
Trumpa u Rijadu prate američki poslovni lideri, uključujući milijardera Elona Muska, a narednih dana putuje u Katar i Ujedinjene Arapske Emirate. Za razliku od ranijih tura, ovoga puta nije planiran posjet Izraelu, što je izazvalo nagađanja o prioritetima američke politike prema toj zemlji.
Trump je saudijskog prijestolonasljednika nazvao prijateljem i istaknuo da će saudijska ulaganja otvoriti nova radna mjesta u SAD-u.
Među prisutnim biznismenima bili su Larry Fink, izvršni direktor BlackRocka, najmoćnije kompanije za upravljanje investicijama na svijetu, te Stephen A. Schwarzman iz kompanije Blackstone, što je jedan od najvećih investicionih fondova na svijetu, te američki ministar finansija Scott Bessent.
Tokom prijema u palati, Musk je kratko razgovarao i s Trumpom i s princom bin Salmanom, poznatim i kao MbS. Na radnom ručku s MbS-om Trumpu su se pridružili i Musk, izvršni direktor Tesle i SpaceX-a, te Sam Altman, šef kompanije OpenAI.
MbS intenzivno radi na diverzifikaciji saudijske ekonomije kroz ambiciozni reformski plan „Vizija 2030“, koji uključuje megapoduhvate poput izgradnje futurističkog grada NEOM-a. Ipak, kraljevina je u posljednje vrijeme smanjila obim nekih planova zbog rastućih troškova i pada cijena nafte, koja i dalje čini 62 posto budžetskih prihoda.
Odnosi Trumpa i MbS-a bili su znatno stabilniji nego oni između Rijada i prethodnog predsjednika Joea Bidena, koji su bili pogoršani nakon ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija 2018. godine. Američke obavještajne službe vjeruju da je ubistvo naložio upravo bin Salman, što on i danas poriče.
Iako Trump nije planirao posjetu Izraelu, navodno želi da premijer Benjamin Netanyahu pristane na novo primirje u ratu u Gazi. Ipak, izraelski zvaničnici sve teže prikrivaju razočaranje zbog izostanka posjete, dok u Washingtonu raste frustracija zbog nemogućnosti da se rat okonča.
Trenutna vojna djelovanja Izraela protiv Hamasa i Hezbollaha oslabile su poziciju Irana u regionu, čime Trump dobija dodatnu pregovaračku moć. U međuvremenu, američki i iranski pregovarači sastali su se u Omanu kako bi razgovarali o mogućem dogovoru o iranskom nuklearnom programu. Trump je najavio mogućnost vojne akcije ukoliko diplomatija ne uspije.
Prema izvorima Reutersa, očekuje se da Trump Saudijskoj Arabiji ponudi paket naoružanja vrijedan više od 100 milijardi dolara, uključujući napredno oružje.
Trumpov izaslanik za Bliski istok, Steve Witkoff, izjavio je prošle sedmice da očekuje skoro širenje sporazuma iz Trumpovog prethodnog mandata, kojim su UAE, Bahrein i Maroko priznali Izrael. Međutim, protivljenje Netanyahua trajnom prekidu rata u Gazi i osnivanju palestinske države čini vjerovatnim da slični pregovori s Rijadom neće skoro napredovati.
federalna.ba/Fena