Tri aerodroma traže ukidanje plaćanja taksi za putnike

Prilog Amre Ličina

Direkcija za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine dobila je inicijativu tri aerodroma u vezi sa rješavanjem pitanja naknade koja se naplaćuje na osnovu odluke o visini naknade koju plaća operator zrakoplova po prevezenom putniku i toni prevezenog tereta u odlasku sa aerodroma u BiH. Inicijativu su uputila tri bh. aerodroma - Tuzla, Banja Luka i Mostar, sa zahtjevom da se izvan snage stavi odluka o naplaćivanju naknade od tri KM po odlazećem putniku i 40 KM po toni prevezene prtljage. 

Inicijativa o ukidanju naknade na aerodromima u BiH je upućena na još dvije adrese, Vijeću ministara i Parlamentarnoj skupštini BiH. Za Direkciju za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine ukidanje naknade nije opcija. Saradnik za odnose s javnošću Direkcije, Aleksandar Lalović, kazao da postoje različitI načini i rješenja kojim se može prevazići to pitanje:

 „Ne bismo da prejudiciramo konačno rješenje. Na primjer, lokalne zajednice, turističke organizacije, pružaoci turističkih usluga u mnogim državama, kao određeni vid subvencija, preuzele su na sebe plaćanje ove naknade.“

Lalović je dodao:

„Ta naknada je propisana i Zakonom o vazduhoplovstvu BiH. Bosna i Hercegovina posljednja je država u okruženju koja je uvela tu naknadu, 2017. godine uz saglasnost Vijeća ministara BiH i poštujući sve propise, procedure i mišljenje prilikom njenog donošenja.“

Iz aerodroma Tuzla, Mostar i Banja Luka očekuju da će preovladati razum u odlučivanju oko ukidanja taksi za putnike koje dovode u pitanje rentabilnost poslovanja avioprijevoznika i aerodroma. Direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla Dževad Halilčević:

„Iskreno sva tri aerodroma imaju očekivanja da će ta odluka biti stavljena van snage obzirom da sva tri aerodroma svoju poslovnu orjentaciju velikom većinom temelje na niskobudžetnim aviokompanijama. Ova taksa je postala velika smetnja u daljem razvoju aerodroma.“

Donošenje Odluke o ukidanju takse u nadležnosti je Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH i Vijeća ministara. Parlamentarna Skupština i Komisija za saobraćaj i komunikacije Parlamenta to može inicirati, navodi predsjednik Komisije, Jasmin Imamović. Kaže da ni od jednog aerodroma, Vlada kantona ili resornih ministarstava nisu dobili nikakav zahtjev za rješavanje ovog problema. Bez obzira na to, za 21. august ove godine, zakazana je sjednica Komisije vezano za krizu u kojoj se nalaze pomenuti aerodromi. Jasmin Imamović:

„Ono što nam je cilj na toj komisiji jeste da dobro utvrdimo činjenično stanje. Da predložimo ukidanje takse potpuno pa da to zahtjevamo od Parlamenta, pa da Parlament to zahtjeva od Vlade ili njeno svođenje na minimum minimuma zakonskih. Osim toga analizirat ćemo i uzroke ovakovog stanja i pitanje zašto su se sve karte stavile na jednu niskobudžetnu kompaniju. Zašto se nisu kontaktirale i druge kompanije pa kad dođete u situaciju da se povuče prva kompanija ne dođete u situaciju da propadnete.“

Prema riječima ministra trgovine, turizma i saobraćaja TK Denisa Bećirovića, postoji problem različitog postupanja na različitim aerodromima u jednoj državi kada je u pitanju naplata taksi, što je u slučaju aerodroma Tuzla dovelo do povlačenje niskobudžetnih aviokompanija, prvo (Rajanera) Ryanaira, a zatim i ukidanje brojnih linija od strane (Wizera) Wizzaira, te dovelo u pitanje i funkcionisanje aerodroma:

„Mi smo izgubili još jednu aviokompaniju prije tri mjeseca zbog one tri KM koje se uplaćuju Agenciji za civilno vazduhoplovstvo. Tri KM same po sebi nisu problem. Problem je što Tuzlanski aerodrom dostavlja izvještaje i Agencija za civilno vazduhoplovstvo naplaćuje te tri KM. Ali, aviokompanija je otišla u Banja Luku na drugi aerodrom koji ne dostavlja izvještaje svjesno kršeći zakon, te Direkcija nije u stanju i ne želi da isporuči fakturu aviokompanijama koje lete sa tog aerodroma. Dakle imamo generalno problem da imamo nesrazmjerne odluke na različitim aerodromima u jednoj državi.“

Omer Kulić, ekspert za avijaciju kažu da niskobudžetne kompanije pokušavaju, da ne plaćaju aerodromske usluge što je slučaj sada i u Bosni i Hercegovini.

„Jedan srednji avion od 150 putnika, to je recimo Boeing 737, on za usluge sletanja i opsluge aviona plati na sarajevskom aerodromu oko 2.500 eura. Tako je otprilike i u regionu. Dok ovi niskobudžetni neće da plaćaju ništa ili oni kažu platit će po odvezenom putniku recimo 3,5 eura, kao što je bio slučaj u Tuzli“, pojasnio je Kulić za Faktor.

Aerodromi Tuzla Banja Luka i Mostar od marta ove godine sa Direkcijom za civilno vazduhoplovstvo BiH vode razgovore o ukidanju takse. Oni do danas nisu dali povoljne rezultate za putnike i aerodrom. Međutim, predstavnici raznih nivoa vlasti govore da će uraditi sve što mogu da aerodromi u Bosni i Hercegovini  nastave sa radom kao i do sada, kada se bilježi ekspanzija prevezenih putnika. A iz aerodroma Tuzla, Banja Luka i Mostar nadaju se pozitivnom odgovoru iz Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine nakon upućene inicijative budući da su iz Direkcija za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine već dobili odgovor da je inicijativa za njih neprihvatljiva.