Migranati na bjelorusko-poljskoj granici: Bez odjeće, hrane i bolesni su

Brojni migranti u nadi da će preći na teritoriju Evropske unije (EU) čekaju u zatvorenim prostorima u blizini bjelorusko-poljske granice.

U bjeloruskom gradu Grodno, nedaleko od granice, nalaze se brojni migranti, većinom iz Iraka, koji se nadaju da će, u potrazi za boljim životom, uspjeti preći u Poljsku. Među njima su i mnoga djeca.

Na graničnom prelazu Bruzgi u Grodnu, oko 2.000 ljudi, uključujući mnoge žene i djecu, nastavljaju čekati u zatvorenom području gdje su smješteni, nadajući se da će preći granice Evropske unije.

Kako navode bjeloruske vlasti, izbjeglice, među kojima je i mnogo žena sa oko 500 djece, žive u jako teškim uslovima. O životu u kampu govorile su žene, uglavnom iz Iraka.

Gesav Rostem iz Sulaymanije je na granični prelaz stigla sa suprugom i troje djece. Navodeći da njihova situacija nije dobra, Rostem je rekla da je zatvoren prostor u kojem borave malo bolji i topliji u odnosu na uslove u šumi.

Požalila se da je hrana nedovoljna i da ne može u potpunosti prehraniti svoju djecu. Rostem je zatražila od EU da im pomogne.

"Želim da odem odavde. Imam djecu sa sobom. Nismo se kupali 20 dana. Imamo samo malo odjeće sa sobom. Moje dijete ima rane na leđima", ispričala je Rostem.

Aysan Nuri iz Kirkuka ispričala je da je na granicu došla sa suprugom i dvoje djece. Svoju kuću je napustila zbog loše situacije u Iraku.

"Naš život je težak. Teško je živjeti. Moja djeca ne mogu da pohađaju školu. Došla sam zbog svoje djece, ne zbog sebe", istakla je Nuri.

Izjavila je da u privremenom kampu nemaju dovoljno hrane i da su loši higijenski uslovi.

"Nema dobre hrane. Teško je naći pitku vodu. Nema tople vode. Ne mogu da okupam djecu. Prljavi smo. Dijete je bilo jako bolesno jučer. Odjeća mu je prljava", žali se Nuri.

Navodeći da je djeci hladno u prostoru gdje borave, Nuri je istakla da njeni mališani spavaju obučeni u toplu odjeću.

Sumeyye Rizgar je na granicu došla iz Erbila. Navela je da situacija u Iraku nije dobra.

"U našoj zemlji nema života. Želimo u Evropu. Ne mogu da brinem o svojoj djeci. Nema dovoljno hrane, nema mlijeka. Bolesna sam. Gužva je ovdje. Nema odjeće, hrane, sredstava za čišćenje. Odavde želimo u Njemačku", poručila je Rizgar.

I Ziryan je u pogranično područje između Bjelorusije i Poljske stigla iz Iraka.

"Djecu moram da kupam i perem vani na ovoj hladnoći. Kada su djeca gladna moramo da čekamo da dođe hrana, a dolazi jednom dnevno. Ne možemo spavati unutra. Krcato je jer ima puno djece. Veoma je teško živjeti ovakav život. Neprijatno nam je zbog toga, ali to ipak moramo prihvatiti", naglasila je Ziryan.

Dilniya je došla iz Sulaymanije sa mužem, sinom i kćerkom koja je paralizovana. Objašnjavajući da žele u Evropu, Dilniya je rekla da je život u Sulaymanije težak i da su zemlju napustili jer njihova djeca tamo nemaju budućnost.

"Život djece ovdje je jako loš, nema života. Izabrali smo težak put za novi život. Situacija ovdje je gora. I moje dijete je bolesno. Ovo mjesto je loše za njega", kazala je Dilniya.

Od augusta, Litvanija, Latvija i Poljska, države Evropske unije koje graniče s Bjelorusijom, registrovale su dramatično povećanje broja neregularnih prelaza granice.

Do sada ove godine više od 8.000 ljudi pokušalo je ući u evropski blok preko granice Bjelorusije i EU-a, što je znatno više u odnosu na samo 150 lani.

Iz Evropske unije tvrde da Bjelorusija dolazi do potencijalnih putnika preko naizgled zvaničnih kanala, uključujući diplomatske misije i turističke agencije, i poziva ih nudeći im vize. Zatim ih navodno vode do granice EU-a.

federalna.ba/AA

bjelorusko-poljska granica migranti