Teško oboljeli pacijenti traže pravo na život

Prilog: Sanela Hodžić

 

 

Pacijenti, među kojima je veliki broj onih sa teškim dijagnozama, protestirali su ispred zgrade federalnog Parlamenta, želeći još jednom skrenuti pažnju na višedecenijski problem finansiranja Fonda solidarnosti Federacije. Osim predstavnika udruženja iz Federacije, na proteste su došli i predstavnici Centara civilnih inicijativa, koji su organizatori ovog mirnog okupljanja. Uoči sutrašnje sjednice Predstavničkog doma pozvali su Parlament da traži od Vlade FBiH da osigura potreban novac za rad Fonda solidarnosti.

 

 

Pacijenti koji su u teškoj životnoj situaciji i teško su oboljeli, nemaju adekvatno liječenje i zbog toga su još jednom upitali nadležne, imaju li pravo na život? Zbog nedostatka citostatika, trenutno u Bosni i Hercegovini 209 pacijentica sa metastatskim karcinomom dojke je na listama čekanja. Umiru zbog nemogućnosti da dobiju adekvatnu terapiju koja mjesečno košta 6.500 KM, upozorila je predsjednica Udruženja "Renesansa" Enida Glušac, navodeći da je situacija alarmantna:

 

„Surova realnost BiH jeste da su najteži pacijenti primorani da na ulicama traže svoja prava. Ne tražimo ništa osim onoga što nam po zakonu pripada – pravo na liječenje i pravo na život. Jako je teško kada lijek postoji, ali zbog neprovođenja zakona ljudi su primorani da budu na ulici.“

 

Mirnom okupljanju pridružili su se i članovi Udruženja djece sa cističnom fibrozom u BiH koji mjesecima vode bitku sa nadležnima da osiguraju lijek Kaftrio koji oboljelima znači život. Dostupan je djeci u svim zemljama regije, entitetu RS, ali ne i djeci u Federaciji, koja na vlastitim leđima nose teret nakaradnog sistema u kojem živimo, kaže predsjednica Udruženja Elvira Muhić. Na pitanje, kada će lijek biti dostupan, odgovara:

 

„Imamo informaciju da navodno odluka, o preusmjeravanju sredstava za nabavku lijeka Kaftrio, treba biti odobrena na sutrašnjoj sjednici Parlamenta, a zatim i u Domu naroda, što se direktno kosi sa obećanjem resornog ministra Rimca, ali evo, sačekat ćemo još da i to prođe, a onda ćemo djelovati u skladu sa situacijom.“

 

Brojni pacijenti oboljeli od reumatskih bolesti, multipla skleroze, dijalizni pacijenti, također imaju problema sa lijekovima. I oni su došli svoja prava tražiti na ulici. Među njima, bila je i Nermina Planinčić iz Sarajeva koja boluje od zloćudne bolesti koštane srži u progresiji:

„Pacijenti su prepušteni sami sebi, pacijenti umiru. Ja nabavljam lijekove zahvaljući dobrim ljudima. Morate svi da znate da je sramota biti bolestan u ovakvoj državi.“

 

Ispred zgrade Parlamenta Federacije u Sarajevu bili su i članovi Saveza za rijetke bolesti Federacije. Predsjednik Hasmir Delić i Gina Zaimović:

 

„Da pozovemo Vladu FBiH da ispoštuje zakon i ništa više.“

„Moj suprug je prije 3 mjeseca obolio od rijetke bolesti. Ne može primati hemoterapiju, a neophodnog lijeka nema u BiH, već ga moramo nabavljati u EU. Jedna injekcija je 500 eura.“

 

Prema tvrdnjama okupljenih pacijenta, Vlada Federacije decenijama uskraćuje novac jer godišnje izbjegava u budžet Fonda solidarnosti, koji je pri Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja, uplatiti između 130 i 140 miliona maraka. Na to su još u martu upozorili iz Centara civilnih inicijativa koji su organizirali ovo mirno okupljanje. Projekt koordinator Dalibor Đerić:  

 

„Nema pozitivnih pomaka, jedina dobra stvar koja se desila u međuvremenu jeste da je Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH usvojio zaključak kojim od Vlade traži da prilikom rebalansa budžeta za 2023. usvoji zahtjev Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, odnosno da osigura dodatnih 40 miliona KM čime bi se zatvorile postojeće liste čekanja. Drugi zaključak je da se prilikom izrade budžeta za narednu godinu i planiranja sredstava za potrebe Fonda solidarnosti, odnosno Zavoda, rukovodi Zakonom o zdravstvenom osiguranju FBiH, odnosno da se osiguraju sredstva kako je to i zakonski propisano. Međutim, uvidom u materijale za sutrašnju sjednicu Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, evidentno je da Vlada nije postupila ni po zaključku spomenutog odbora, ali ni Zakonu o zdravstvenom osiguranju.“

 

Podsjećamo, federalni Fond solidarnosti služi za liječenje teško oboljelih pacijenata, najčešće u inozemstvu. Osim toga, postoji i zbog omogućavanja lijekova i liječenja povratnika u Republici Srpskoj. Nažalost, zbog sveg navedenog i agonije kroz koju prolaze, mnogi od njih i ne dočekaju svoju terapiju. 

 

Aktuelnosti