Vlada RS-a u tajnosti proslijedila Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija

Prilog: Miranda Fejzagić

 

Vlada bh. entiteta Republika Srpska, nakon što je okončana javna rasprava, utvrdila je na telefonskoj sjednici i u tajnosti proslijedila u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, poznat kao ‘zakon o stranim agentima’. Prijedlog je usvojen nekoliko dana prije isteka šestomjesečnog roka od usvajanja Nacrta, koji je izazvao burne reakcije nevladinog sektora u Republici Srpskoj, ali i u međunarodnoj zajednici.                   

Konačni tekst Prijedloga zakona još nije objavljen, ali ranije usvojeni Nacrt predviđa, između ostalog, posebnu prismotru za nevladine organizacije koje se finansiraju iz inozemstva, zabranu političkih aktivnosti, potrebu za dodatnom registracijom i slanjem finansijskih izvještaja. Uz Poresku upravu, njihov rad sada bi nadgledalo i Ministarstvo pravosuđa, koje novim zakonom ima mogućnost da sudskim putem traži zabranu rada nevladine organizacije za koju procijeni da je prekršila zakon. Zasad ni javnost ni civilni sektor, koji je učestvovao u javnoj raspravi, nemaju uvid u detalje konačnog teksta. Zna se samo da resorno ministarstvo nije prihvatilo ključni zahtjev nevladinih organizacija, a to je da zakon bude povučen. Dejan Lučka iz Banjalučkog centra za ljudska prava kaže da je dokument neustavan:
„Apsolutno protivan standardima ljudskih prava, protivan je i Ustavu BiH, Ustavu Republike Srpske, pa čak i Poslovniku Narodne skupštine koja bi trebalo da odlučuje o tom zakonu. Također, protiv ovog zakona se nisu izjasnila samo udruženja iz Republike Srpske nego i mnoge međunarodne organizacije.“

Među brojnim međunarodnim zvaničnicima oglasio se šef Delegacije Evropske unije u BiH Johan Satler (Johann Sattler):

„Ovo je očigledno zakon kojem je cilj ograničavanje sloboda, sužavanje prostora za civilno društvo i otežavanje života. Stoga imamo potrebu da apelujemo na parlament u Banjaluci da ne usvoji ovaj zakon.“

Primjedbe na Prijedlog zakona ima i Misija OSCE-a u BiH. Službenik za ljudska prava u Misiji Igor Ličina:

„Zakon predviđa posebna ograničenja vezana za bilo kakve političke aktivnosti, što je vrlo problematično iz više aspekata i može na vrlo ozbiljan način uticati na djelovanje civilnog društva u BiH. Zakon se takođe odnosi na bilo kakvu stranu pomoć, dakle ne isključivo na finansijsku pomoć, od strane stranih organizacija, uključujući međunarodne organizacije čiji je Bosna i Hercegovina član. To nam je takođe izuzetno problematičan stav koji smatramo da ne bi trebao da postoji u jednom ovakvom zakonu.“

Organizacija Transparency International već se više puta oglasila u vezi sa ovim zakonom. Ivana Korajlić i Srđan Traljić upozoravaju da je Vlada RS-a prekršila pravila i procedure za donošenje zakona, jer je Prijedlog zakona o stranim agentima utvrdila u tajnosti:

„Ukoliko se to u zadnji čas radilo na ovaj način, koliko je uopšte tu bilo prostora i spremnosti da se mijenja sam tekst zakona u odnosu na Nacrt, u odnosu na javnu raspravu? Iako opet moram reći, na javnoj raspravi su svi, apsolutno, koji su učestvovali u javnoj raspravi tražili da se ovaj zakon povuče. Targetira veliki dio organizacija koje nisu pod kontrolom vlasti, kojima vlast ne može uskratiti sredstva za njihov rad, targetira jedan broj medija.“

Pravnici strahuju da bi ovaj zakon, ukoliko bude usvojen, mogao označiti kraj djelovanja brojnih nevladinih organizacija. Advokat Jovana Kisin Zagajac:

„Nacrt je imao niz neustavnosti i nezakonitosti. Na neki način će navesti mnoge nevladine organizacije da stave ključ u bravu. Imaju dvostruko veću obavezu prijavljivanja, dvostruko veće kontrole, pored ovih dosadašnjih...“

Ovaj zakon, koji je samo još jedan u nizu represivnih zakona u Republici Srpskoj, ukoliko bude usvojen na jednoj od narednih sjednica Narodne skupštine, biće samo još jedna od prepreka na evropskom putu Bosne i Hercegovine.

Aktuelnosti