Sud u Zenici odlučuje o sudbini Nove Željezare: Stečaj ili spas?
Općinski sud u Zenici ovog četvrtka odlučuje hoće li Nova Željezara Zenica u stečaj. U pitanju je proces kojim bi se po automatizmu poništio zahtjev za stečaj, te otvorila mogućnost pokretanja postupka uvođenja vanredne uprave.
O činjenici da je ovo posljednja mogućnost za spas, koju je pokrenula Federalna vlada, pisali smo i govorili u više navrata, jer nije riječ samo o radnim mjestima u ovom privrednom gigantu već i mogućoj lančanoj katastrofi koja bi se mogla desiti uđe li Zenička željezara u stečaj.
“Naša nastojanja idu u tom pravcu da se oživi kompletna proizvodnja i, naravno, da radnici ne dobiju otkaze, što bi se moglo desiti ukoliko sutra u 12 sati na ročište vezanom za stečaj bude donesena ovakva odluka.
Iskreno se nadam da će i sud u Zenici, koji je dobio sve dokumente što se tiče Vlade Federacije, biti izuzetno efikasan u svome radu i da će sutra prije 12 sati donijeti odluku o uvođenju vanredne uprave.
Mi, naravno, očekujemo da u narednom periodu napravimo velike iskorake kada je u pitanju proizvodnja u Željezari Zenica, ponovno otpočinjanje proizvodnje i zadržavanje radnika u radnom odnosu jer nam cijela industrija zavisi od Željezare Zenica”, izjavio je Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH (SDP).
federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.