Sud odlučio da se i sir proizveden u SAD-u može nazvati 'gruyere'

Sud odlučio da se i sir proizveden u SAD-u može nazvati 'gruyere'

Naziv "gruyere" (grojer) sada se može koristiti za označavanje sireva izvan regije Gruyère u Švicarskoj i Francuskoj, presudio je američki žalbeni sud.

Sud u Virginiji potvrdio je presudu prema kojoj SAD nema ista stroga pravila kao Evropa o označavanju porijekla hrane. Složio se da se "gruyere" može legalno koristiti za opisivanje sira bez obzira na to gdje je napravljen, javlja BBC.

Odluka se smatra pobjedom američkih mljekara.

-Sir se, bez obzira na mjesto proizvodnje, u Americi decenijama označava i prodaje kao gruyere - presudio je 4. okružni prizivni sud SAD-a sa sjedištem u Richmondu u Virginiji.

To uključuje sir iz SAD-a, Nizozemske, Njemačke ili Austrije, navodi se.

Potvrdio je presudu američkog Ureda za patente i žigove (USPTO), koji je odbacio zahtjev dviju skupina koje predstavljaju proizvođače sira iz Švicarske i Francuske za oznakom koja bi ograničila upotrebu "gruyere" na sir iz samog Gruyèrea.

Sud je rekao da francuske i švicarske grupe "ne mogu prevladati ono što zapisnik jasno pokazuje: potrošači sira u Sjedinjenim Državama razumiju 'GRUYERE' da se odnosi na vrstu sira, što pojam čini generičkim".

Grupe su rekle da će nastaviti "energično" nastojati zaštititi ime.

Predsjednica Vijeća za izvoz mliječnih proizvoda SAD-a Krysta Harden rekla je u izjavi da je odluka "izvanredan rezultat za ovdašnje proizvođače i farmere".

Američka Agencija za hranu i lijekove ima određene  standarde koji moraju biti zadovoljeni da bi se sir nazvao "gruyere" - mora imati "male rupe" i odležati najmanje 90 dana.

federalna.ba/Fena

gruyere SAD sir