Strah od rasplamsavanja sukoba nakon smrtonosnog napada na Jenin
(Izvor: EPA-EFE/ALAA BADARNEH)

Strah od rasplamsavanja sukoba nakon smrtonosnog napada na Jenin

Devet Palestinaca je ubijeno jučer kada su trupe navodno opkolile zgrade usred kiše metaka, ručnih bombi i suzavca u prepunom gradskom kampu.

Palestinski dužnosnici kažu da su dvoje mrtvih civili, uključujući 61-godišnju ženu, dok militantne skupine tvrde da su ostalih sedam njihovi članovi. Izraelska vojska tvrdi da su njene trupe uhapsile militante Islamskog džihada koji su planirali "velike napade".

Historija je ovdje bitna. BBC-jev novinar Tom Bateman piše kako je u Jeninu bio više puta tokom prošle godine dok su se izraelski vojni napadi povećavali, izazivajući sve žešće obračune s novom generacijom naoružanih Palestinaca. „Svako s kim razgovarate temelji svoja iskustva u uporedbi s aprilom 2002., na vrhuncu druge intifade ili palestinskog ustanka“, piše.

Tada je Izrael pokrenuo invaziju punih razmjera - poznatu kao bitka za Jenin - u kojoj su ubijena najmanje 52 palestinska militanta i civila te 23 izraelska vojnika. Uslijedila je kampanja palestinskih bombaša samoubica u Izraelu, od kojih su mnogi uključivali počinitelje iz grada.

Veći dio kampa Jenin sravnjen je s zemljom 2002. Razmjeri razaranja i palestinske priče o pokušaju odbijanja snaga dio su tamošnjeg kolektivnog sjećanja. To je pozadina za mnogo toga što se dogodilo od tada. Prošlog proljeća, Izrael je pokrenuo operaciju "Break the Wave" usred porasta palestinskih napada oružjem i nožem usmjerenih na Izraelce - najsmrtonosnijih u godinama.

Neke su izveli palestinski državljani Izraela koji su bili pristalice takozvane grupe Islamska država. Ali nekoliko njih bili su palestinski naoružani napadači iz Jenina, uključujući Ra'ada Hazema koji je ubio trojicu Izraelaca u baru u Tel Avivu, da bi ga potom ubile snage sigurnosti.

Vratio je Jenin u fokus. Izraelski pretresi, hapšenja i rušenja kuća u gradu i obližnjem Nablusu postali su gotovo svakodnevni. Izraelske odbrambene snage (IDF) saopćile su da djeluju kako bi spriječile daljnje napade, te da su pucali na palestinske naoružane napadače koji su gađali njihove trupe. Ali broj mrtvih na Zapadnoj obali je mnogo veći od ovoga. Iako su naoružani militanti činili značajan udio od više od 150 Palestinaca ubijenih na okupiranoj Zapadnoj obali prošle godine, mnogi od ubijenih nisu nosili oružje; ponekad su u skupinama bacali kamenje ili petrolne bombe prema džipovima, a ponekad su to bili prolaznici ili drugi civili.

Neki su se smrtni slučajevi desili tokom protesta ili sukoba protiv širenja izraelskih doseljenika prema njihovim gradovima i selima koji su postavili ilegalne ispostave. Ujedinjeni narodi i skupine za ljudska prava opetovano su optuživali Izrael za pretjeranu upotrebu sile, što Izrael dosljedno odbacuje. Ali događalo se još nešto što je dodalo još više ulja na vatru i objašnjava zašto se neki plaše daljnjeg sigurnosnog kolapsa na Zapadnoj obali.

Palestinske vlasti (PA), koje imaju ograničene ovlasti upravljanja u palestinskim gradovima, gube kontrolu nad Jeninom i Nablusom.

PA je važna - nasljeđe mirovnog procesa iz Osla iz 1990-ih - ali ovih dana njeno ostarjelo vodstvo nije u kontaktu s palestinskom ulicom i mnogi ga vide kao nešto više od sigurnosne tvrtke za izraelsku okupaciju.

Njime dominira stranka Fatah predsjednika PA Mahmouda Abbasa - ljuti rivali palestinskih islamističkih militanata Hamasa. PA "koordinira" sigurnost s Izraelom - što znači da dijeli informacije o nekim militantima i da se njene sigurnosne snage povlače u stranu kada Izrael provodi racije i hapšenja.

Predsjednik Abbas sada kaže da će sigurnosna koordinacija "završiti" zbog napada na Jenin - iako je ova prijetnja često izricana i prije i samo rijetko čak i djelomično izvršena. Od kraja 2021. sigurnosne snage PA nisu bile dobrodošle u izbjegličkom kampu Jenin i starom gradu Nablus. Gubio je kontrolu. Bio je to dug proces, ali je te godine ubrzan. Jedna je bila posljedica majskog rata između Izraela i Hamasa u Gazi - što je dodatno pojačalo nepopularnost PA.

Drugo je bilo divljenje u javnosti prema šestorici zatvorenika koji su tunelom izašli iz izraelskog zatvora - prije nego što su uhvaćeni u roku od dvije sedmice. Svi militantni zarobljenici bili su iz Jenina, a neki su bili popularizirani u upadu 2002. godine.

Nova generacija militanata u Jeninu i Nablusu odbijala je PA dok su militanti Hamasa i Islamskog džihada bili suočeni s hapšenjima. Naoružavali su se, labavo povezani s utvrđenim skupinama, ali očito nisu odgovarali svojim tradicionalnim hijerarhijama.

Nazivali su se Dženinskim bataljonom, a u Nablusu Lavljom jazbinom. Na TikToku i Telegramu skočio je veliki broj sljedbenika. Pojavili su se s oružjem američke proizvodnje prokrijumčarenim iz Jordana ili ukradenim i prodanim dalje iz baza IDF-a. Mnogi su bili premladi da se sjećaju razaranja 2002., ali su bili dovoljno stari da ih priče iz toga inspiriraju.

Kao što je jedan izraelski novinar koji je bio dio specijalnih snaga IDF-a u Jeninu rekao: "Ovo je drugačije. To su ljudi koji su voljni boriti se i umrijeti."

Od stanovnika izbjegličkog kampa u Jeninu BBC-jev novinar kaže da je stalno slušao o depresivnoj stvarnosti koja se nastavlja: danju, sve slabiji izgledi za rad, ograničenja vojne okupacije, bez vjere u političku budućnost, a noću, mogućnost novih izraelskih vojnih napada. Izraelska vojska kaže da je spriječila napade na civile i vojnike. Predsjednik zemlje je jučer rekao da je "teroristički odred" Islamskog džihada na putu da izvede napad u Izraelu. Ali još uvijek se strahuje od šireg rasplamsavanja.

Američki državni tajnik Anthony Blinken u ponedjeljak stiže u Izrael, u vrijeme kada se zemlja suočava s masovnim protestima protiv najnacionalnije vlade u svojoj historiji. Kaže kako želi "sačuvati" rješenje o dvije države - dugogodišnju međunarodnu formulu za mir. Stvarnost na terenu, zajedno s navedenim političkim stajalištem nove izraelske koalicije, sugerira da bi mogao govoriti i nekim drugim jezikom.

federalna.ba/BBC

Izrael Palestina sukobi