Sporazum najznačajniji korak ka ublažavanju trgovinskih tenzija

Sjedinjene Američke Države i Kina su se dogovorili o sveobuhvatnom ukidanju "kaznenih" carinskih tarifa za početni period od 90 dana, što signalizira rijedak trenutak olakšanja u njihovom dugotrajnom trgovinskom sukobu i povećava nade za dugoročnu ekonomsku stabilnost, navodi se u zajedničkom saopštenju koje su SAD objavile u ponedjeljak.

Sporazum, postignut nakon intenzivnih pregovora u Ženevi, omogućit će obje zemlje značajno smanjenje carina na međusobnu robu, pri čemu će SAD smanjiti carine na kineske proizvode sa 145 na 30 posto, a Kina svoje sa 125 na 10 posto od 14. maja.

Ministar finansija SAD-a Scott Bessent i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer objavili su zajedničku izjavu tokom brifinga za novinare u Ženevi.

Iako samo privremen, sporazum je najznačajniji korak ka ublažavanju trgovinskih tenzija u posljednjih nekoliko godina, pružajući spas globalnim tržištima koja su pogođena mjesecima neizvjesnosti.

U zajedničkom saopštenju, obje vlade su priznale važnost "održivog, dugoročnog i obostrano korisnog" trgovinskog odnosa.

U tom cilju, dvije strane će pokrenuti novi mehanizam dijaloga kako bi održale zamah, a predvodit će ga kineski potpredsjednik He Lifeng, Bessent i Greer.

Iznenadno ukidanje uslijedilo je nakon godina uzajamnih tarifa koje su poremetile globalne lance snadbijevanja i podstakle ekonomsku zabrinutost.

Razgovori, koji su započeli u subotu u švicarskom gradu, uslijedili su nakon što je američki predsjednik Donald Trump povećao tarife na kineski uvoz na 145 posto, što je navelo Peking da uzvrati carinama od 125 posto na američku robu.

-Evropske berze u plusu zahvaljujući napretku pregovora SAD-a i Kine-

Na evropskim berzama u ponedjeljak prijepodne glavni dionički indeksi su ojačali, jer vlada optimistično raspoloženje među investitorima uslijed znakova o postignutom napretku u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine, što bi moglo smanjiti neizvjesnosti na globalnim financijskim tržištima.

Paneuropski Stoxx 600 indeks bio je u 9,30 sati u plusu 1,1 posto, predvođen skokom njemačkog DAX-a za 1,57 posto na 23.867 bodova, novi rekordni nivo. Istodobno, londonski Ftse idneks ojačao je 0,63 posto, na 8.608 bodova, a pariški CAC za 1,29 posto, na 7.843 boda.

SAD i Kina završili su u nedjelju trgovinske pregovore u pozitivnom ozračju, pri čemu su američki dužnosnici nakon sastanka hvalili "dogovor" za smanjenje američkog trgovinskog deficita, dok su kineski dužnosnici rekli da su strane postigle "važan konsenzus".

U međuvremenu, Trump je u nedjelju rekao da će potpisati izvršnu naredbu o smanjenju cijena lijekova na recept na razinu koju plaćaju druge zemlje s visokim prihodima.

Zbog toga su cijene dionica evropskih farmaceutskih kompanija pale jutros za gotovo tri posto, pri čemu su cijene dionica najvećih kompanija - Novo Nordisk, AstraZenece, GSK-a i Roche Holdinga potonule između 3,3 i 6,8 posto. Najviše je pala cijena dionice Eli Lilly, za 6,8 posto, pa je bila i najveća pojedinačna gubitnica među dionicama obuhvaćenima STOXX indeksom.

Najveća dobitnica, pak, bila je dionica UniCredita, poskupjevši 4,1 posto, nakon što je ta druga najveća italijanska banka izvijestila o snažnom rastu dobiti u prvom tromjesečju te podgila izglede za 2025. godinu.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao je u ponedjeljak 0,38 posto, na 37.644 boda.

federalna.ba/AA

SAD Kina sporazum Ženeva