videoprilog Zinaide Hamidović (Dnevnik 2)

Snažna podrška ministara EU BiH: Izborni zakon i ustavne reforme prioritet

Jaka podrška ministara Evropske unije suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH. Ono u čemu su svi ministri suglasni jeste to da ove godine moramo ubrzati izborne i ustavne reforme.

- Moramo podsjetiti na našu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH. Svi ministri su saglasni da BiH mora iskoristiti ovu godinu i ostvariti napredak u ustavnim reformama, kao i reformama izbornog zakona. Moramo nastaviti s podrškom u ovom radu i to kroz svakodnevni angažman našeg posebnog predstavnika u Sarajevu – poručio je Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost.

Evropska unija je jasna: izborni zakon, ustavne promjene i nema ispunjavanja želja pojedincima. Komšije koje se često miješaju u unutrašnja pitanja BiH, opet naglašavaju da smo najveći izazov u regiji.

- Najveći izazov u regiji je stanje u Bosni i Hercegovini i tu bih htio naglasiti važnost koncepta triju konstitutivnih naroda, ključan za funkcionalnost, stabilnost i evropski put te zemlje. Suprotno onome što se nedavno pojavilo u medijima, taj koncept nije nekompatibilan sa presudom Sejdić/Finci.  Ključna je eliminacija bilo koje vrste diskriminacije u izbornom procesu, a to se može postići dopunom izbornog zakona – kazao je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih poslova Hrvatske.

Očito, prioritet broj jedan je Izborni zakon, a poruka je jasna za Bosnu i Hercegovinu: najvažnije je da ove godine napreduje u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta koje je definirala Evropska komisija. Za ostale zemlje Zapadnog Balkana navedeno je da treba ubrzati proces pristupnih pregovora sa Evropskom unijom, a posebno je istaknuta Albanija i Sjeverna Makedonija. Integracija Srbije i Crne Gore u EU mora krenuti naprijed.

Ministarska debata se nije odnosila samo na evropski put država regije.

- Zapadni Balkan je regija s ključnom geostrateškom ulogom za EU. Nije riječ samo o procesu proširenja. Želimo se uvjeriti da imamo politički angažman sa našim partnerima. Od bavljenja pandemijom i vakcinama, preko ekonomske saradnje i povezanosti – istakao je Borrell.

- Upozoravam na borbu između dva modela života u regiji. Jedan je evropski, a drugi može doći izvana ako okrenemo leđa Zapadom Balkanu i stvoriti vakum koji će se brzo osjetiti i neće biti u našem strateškom interesu – naveo je Alexander Schallenberg, ministar vanjskih poslova Austrije.

U Briselu postoji velika zabrinutost zbog zastoja u proširenju EU, jer smatraju da je to dovelo do dodatnih frustracija u regionu i zbog toga su uvjereni da EU mora biti prisutnija i angažovanija na Zapadnom Balkanu. U našoj zemlji je jasno, bh. političari moraju biti angažovaniji da bi i mi konačno postali dijelom Unije.

federalna.ba

Evropska komisija EU