Prilog Mirande Fejzagić

Smiruje se situacija nakon izraelskog napada na Iran

Nakon noćašnjeg izraelskog ograničenog napada na Iran, situacija se postepeno smiruje. Iran nije zvanično optužio Izrael, niti je Izrael zvanično preuzeo odgovornost za napad. Pričinjena šteta u napadnutoj provinciji Isfahan navodno nije velika. Međutim, sirijski mediji prenijeli su da su zračni napadi izvedeni na lokacije koje pripadaju sirijskoj vojsci u regijama Suvajda (As-Suwayda) i Dara (Daraa) u južnom dijelu zemlje. Sa svih strana stižu apeli da se obje strane suzdrže od daljnje eskalacije sukoba. O posljednjim dešavanjima trebali bi raspravljati i čelnici G7, tokom trodnevnog sastanka u Kapriju (Capri) u Italiji.

Napad se desio na dan kada je rođen iranski vrhovni vođa Ali Hamnei. Već nakon prvih eksplozija aktiviran je sistem protivzračne odbrane u provinciji Isfahan. Nakon napada, iranski državni mediji izvijestili su da su svi objekti u toj oblasti sigurni, uključujući značajna nuklearna postrojenja. Naime, riječ je o jednoj od lokacija na kojoj se nalaze postrojenja u vezi sa iranskim nuklearnim programom. Tvrdnje da ta postrojenja nisu oštećena potvrdila je i Međunarodna agencija za atomsku energiju. Tri eksplozije su se dogodile u blizini aerodroma Isfahan i zračne baze Šekari (Shekari). Portparol iranske svemirske agencije Hosein Dalirian (Hossein Dalirian) rekao da je nekoliko dronova uspješno oboreno, te da nema izvještaja o raketnom napadu. Državni mediji također izvještavaju da nijedan neprijateljski avion nije ušao u iranski zračni prostor. Međutim, stanovnici Erbila i Mosula u Iraku prijavili su da su rano jutros čuli i zvukove borbenih aviona.

Iako Iran zasad nije glasno optužio Izrael za napad, američki zvaničnici tvrde da su u pitanju vojne operacije Izraela. Zvaničnici su rekli da je Izrael još juče upozorio administraciju Džozefa Bajdena (Joseph Biden) da će doći do udara u narednih 24 do 48 sati, ali da iranska nuklearna postrojenja neće biti gađana. Penzionisani američki general-major Mark Mek Karli (MacCarley) izjavio je da vjeruje da je napad bio istovremeno uzvratna mjera i poruka upozorenja. Vijest o eksplozijama ubrzo je prenio CNN-ov izvještač Nik Robertson (Nic):

 

„Možemo samo stvoriti sliku da se nešto neželjeno dešava na nebu iznad Irana i da se čuju eksplozije u blizini grada, u kojem se nalazi glavno nuklearno istraživačko postrojenje i više vojnih baza. Ipak, ne znamo tačne lokacije ovih eksplozija, ali nam se čini da traju barem već pola sata.“

Urednik Al Džazire (Al Jazeera) Džejms Bejs (James Bays) skreće pažnju na problem komunikacije sa Iranom, zbog čega je zasad potpuno neizvjesno kako će se situacija razvijati:

„Ovo je još uvijek opasan trenutak, opasan je još od iranskog napada na Izrael 13. aprila, ali u smislu onoga što je Izrael mogao učiniti u napadu na iransko tlo, ovo je ograničeno koliko je moglo biti i izgleda da su Iranci to odbili i za sada se čini da se ne hvataju na udicu. Siguran sam da će biti diplomatske aktivnosti. Vašington, naravno, ne razgovara direktno s Iranom, ali biće onih drugih povratnih kanala, posredstvom drugih zemalja. Mislim na zemlje Zaljeva, Tursku, Švicarsku koja ponekad razgovara s Iranom u ime Sjedinjenih Država i Oman koji je ključni posrednik između Sjedinjenih Država i Irana.“

Podsjetimo, tokom vikenda Iran je lansirao stotine dronova i raketa uzvraćajući na izraelski napad na njegovu ambasadu u Siriji. Većina dronova i raketa srušena je prije nego što je stigla do izraelskog teritorija. Iran je u četvrtak u Vijeću sigurnosti UN-a poručio da se Izrael mora prisiliti da prekine sve vojne napade, dok je generalni sekretar UN-a upozorio da se Bliski istok nalazi u trenutku “najveće opasnosti”.

Za to vrijeme, nastavlja se pakao u Gazi, na koji je svijet izgleda zaboravio od subote. Više od 33.000 je mrtvih, hara glad, a naznaka o prekidu vatre i vraćanja talaca nema. Sjedinjene Države uložile su veto u Vijeću sigurnosti UN-a na prijem Palestine u punopravno članstvo u UN-u. Velika Britanija i Švicarska su ostale suzdržane, a preostalih 12 članica dalo je svoj glas za rezoluciju.